Handshake – internet na bázi blockchainu

4
(2)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Při brouzdání po internetu dnes zcela běžně používáme jména serverů místo konkrétních IP adres. Navíc, s ohledem na nedostatek, se IPv4 adresy přidělují dynamicky. O přesměrování na správnou adresu se starají servery Domain Name System (DNS). Systém je sice decentralizovaný, ale přesto silně závislý na kořenové zóně ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers).

Alternativu nabízí například systém Handshake (HNS). Jedná se o peer-to-peer síť využívající technologii blockchainu jako veřejný rejstřík. Máte tak možnost si zaregistrovat a řídit si směřování domény napřímo. Tím nejste závislí na centrální autoritě, která může vaši doménu kdykoliv odpojit.

DNS neumí s HNS pracovat

Dnešní prohlížeče jsou nastavené primárně na DNS. Musíte tedy systém nastavit, aby zvládl obsloužit i HNS. To lze vícero způsoby. Můžete například přidat do svého prohlížeče server NextDNS, který dokáže přesměrovat váš dotaz i na handshake domény. Lze si také do prohlížečů doinstalovat patřičné rozšíření a nebo využít specializovanou VPN. Nejsnazší je přidat v běžném prohlížeči před vaši handshake doménu předponu „hns.to/“ a přesměrování proběhne automaticky.

Nové domény nejvyšší úrovně vznikají každé dva týdny

Máte-li zájem o vaší handshake doménu, tak je možné si vybrat ze stávajících TLD (Top Level Domain) nebo si vytvořit vlastní. Ano, to lze. Ve světě DNS jsou domény nejvyššího řádu rezervovány například státům nebo mohou být generické (například .cz, .com nebo .org). V systému Handshake se konají aukce TLD (Top Level Domain) každé dva týdny.

Jedná se o typ Vickreyovy aukce s uzavřenou nabídkou, kdy vítěz za doménu zaplatí druhou nejvyšší nabídku. Klidně si tak můžete vydražit například vaše příjmení jako doménu. Platby probíhají formou kryptoměny HNS. Ta se těží a nové bloky se do systému přidávají každých 10 minut. Množství je omezeno na 2,04 miliardy tokenů. Systém je tedy podobný jako u bitcoinu.

Výhody a nevýhody

Mezi výhody HNS patří rozhodně větší možnost kontroly, soukromí a možnost vlastní TLD. S ohledem na trend decentralizace internetu můžeme tento systém také považovat za stabilnější, odolnější vůči útokům a výpadkům serverů. Do nevýhod jistě patří nutnost nastavení internetového prohlížeče. Pro majitele domén pak určitě vyšší odborná zdatnost pro veškerá nastavení a správu domény v HNS.

Závěr

Do budoucnosti nikdo z nás nevidí. HNS nabízí rozhodně zajímavou alternativou k DNS, kde vše řídí centrální autorita. Při jejím kompromitování může nastat významný problém. Těch možných problémů je samozřejmě mnohem více. Co když například ICANN v budoucnosti uvolní systém TLD a domény nejvyššího řádu DNS a HNS se dostanou do konfliktu? Čas nám ukáže, zda pro HNS najdeme využití.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img