Halving Litecoinu proběhne během zítřka. Co to je a co od toho čekat?

1
Litecoin

Dle vyjádření Charlieho Lee, zakladatele této kryptoměny, bude Halving LTC proveden už během zítřka. Co to je a co můžeme čekat? 

Co je to ‘halving’’

Kód Litecoinu obsahuje pravidlo, které v průběhu času snižuje odměny pro těžaře na polovinu (od toho tedy půlení, halving). Litecoin půlí odměny každých 840 000 bloků, což vychází na cca každé 4 roky. Nynější odměna za vytěžený blok je 25 LTC, od pondělí to bude pouze 12.5 LTC. U kryptoměn se jedná o běžný proces, který potřebují kryptoměny pro své fungování, aby nedocházelo k inflaci měny, jelikož se sníží její nabídka. 

Následky oznámení

Po oznámení těchto novinek společnost předpokládala, že cena coinu stabilně poroste, reálně však dle dat Coinmarketcap ztratila měna 5% své hodnoty během prvních 24 hodin od oznámení. Nyní se LTC obchoduje za cca 93 USD s denním objemem asi tří miliard dolarů. Cena se pohybuje níže, než za červnových 145 USD, ale výše než v prvním kvartálu, kdy se průměrně stál 60 USD.

Co očekávat

V době těsně před halvingem se těžaři budou snažit maximalizovat své výnosy. Těžaři musí investovat do výkonného, specializovaného vybavení, aby zvládli úkoly spojené s výpočtem, které jsou potřebné pro vytváření bloků. Jak roste obtížnost těžařských bloků, zvyšují se i náklady na elektřinu. Těžba již není hrou pro jednotlivce, dokonce i největší těžební farmy se horko těžko udržely během tzv. krypto zimy 2018. Těžba je nyní business a podniky musí vydělat. Takže, když klesá ziskovost, těžba má také tendenci ustávat. Charlie Lee předpovídá, že mnoho z těžařů skončí s těžbou LTC po 5. srpnu. Lee řekl, že půlení odměn má vždy dopad na ekosystém LTC.

Zatímco obecně se očekává krátkodobé prudší zvýšení cen, někteří analytici už varují, že tentokrát to může být jinak, protože trhy i kryptoměny už jsou jinde, než během posledního půlení.

Více v našem článku: Halving LTC

Nejde o nic nového

Litecoin není jediná kryptoměna procházející halvingem, Bitcoin má již jeden za sebou a další ho čeká v roce 2020. Odměna BTC minerům se sníží na 6,25 BTC za vytěžený blok.

Je dobré si připomenout, že prudký nárůst BTC v roce 2017 byl zčásti způsoben právě halvingem a nadšenci nyní věří, že stejný proces se stane u Litecoinu.

Závěr

Bitcoin svůj halving ve zdraví přežil, Litecoin ho pravděpodobně bude úspěšně následovat i přes krátkodobé propady. Očekáváte prudký nárůst ceny? Nebo spíše propad? Podělte se o váš názor v komentářích. 

Co číst dál

MoneyGram spouští xRapid. “Transakce provádí doslova ve vteřinách”

1
Komentujte

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Jindra Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Jindra
Host
Jindra

LTC dnes překvapil, já ho už odpískal, že vliv halvingu dávno vyprchal a dnes to tak krásně vyskočilo. No, pozdě. Jako vždy…