Hackeři, kteří vykradli KuCoin, doplatili na “falešnou” decentralizaci některých DeFi tokenů

5
(7)

Zprávy a souhrny

[Večerní souhrn článků] • 93 630 BTC odesláno na kryptoburzy • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...

[Polední zprávy] • Dnes vyprší bitcoinové opce za 1,3 mld. USD • Libra od Facebooku prý už v lednu 2021 • a další zprávy

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptosvětě. Chcete si nakoupit kryptoměny, nebo...
Profilový obrázek
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Jako první jsem na naše kryptoweby přinesl články z oblasti osobního rozvoje a o různých formách bohatství. Působím jako podpora týmu a nejednou jsem spolupracoval na zlepšení českého Kryptomagazínu, kde jste mé články mohli poprvé najít začátkem roku 2018. Jsem také zakladatelem webu KryptoHodler.

Hackeři KuCoinu paradoxně udělali něco pro investory a komunitu, když ukázali, které projekty jsou ochotné ustoupit ze svých zásad a popřít svou decentralizaci.

Hackeři spoléhají na decentralizaci

Podle nejnovějších odhadů dosáhl hack burzy KuCoin celkové škody 280 milionů dolarů. To je téměř 2krát tolik, než původně uváděných 150. Larry Cermak, který prozkoumal dotčené peněženky a vyúčtoval celkovou krádež, současně uvedl, že prostředky, které byly ukradeny ve třetím největším hacku v historii, budou asi z 50 % obnoveny.

Sestavil také souhrn projektů, které přistoupily ke zmrazení a zneplatnění ukradených tokenů, nebo za tímto účelem rovnou poupravily svůj smart kontrakt.

  • Velo ~$76 millionů,
  • Tether ~22 mil.,
  • Orion ~$10 mil.,
  • KardiaChain ~$10 mil.,
  • Ocean Protocol ~$9 mil.,
  • VIDT Datalink ~$7 mil.,
  • NOIA Network ~$5 mil.,
  • Covesting ~$600K.

V hacku KuCoinu se ukazuje, že hackeři vlastně spoléhají na decentralizaci.

Některé tokeny zloděje “dopálily”

Ve snaze, zabránit hackerům KuCoinu v inkasování jejich kořisti, prosadily krypto projekty jako Tether, Ocean Protocol a Ampleforth opatření k zablokování hackerských fondů. Rozhodnutí Tetheru, že zmrazí ukradené finanční prostředky, nikoho příliš nepřekvapilo. Nicméně, když totéž učinily i projekty, které dosud prohlašovaly, že jsou decentralizované, tak to komunita nevzala příliš pozitivně. 

Podle některých názorů hackeři přece jen udělali něco užitečného. Dokázali totiž odhalit falešnou decentralizaci. Např. Tým tokenu Ocean Protocol zvolil stejný přístup jako kdysi Ethereum po hacknutí DAO. Provedli hard fork z několika bloků před hacknutím a tato nová vidlice byla použita jako hlavní řetězec.

Jiný postup pak zvolil Ampleforth, který za účelem zmrazení lupu upgradoval svůj chytrý kontrakt. Zajímavostí je, že samotný tým Ampleforthu v roce 2019 vydal článek, kde tvrdí, že protokol nemůže zmrazit konkrétní prostředky a nejhorším scénářem je pozastavení smlouvy. To už tedy nyní neplatí a pomyslná noha cenzora je zasunuta ve dveřích. To není příliš pozitivní pro decentralizaci.

Závěr

Ukázalo se, že projekty jako Synthetix (SNX), Kyber Network (KNC), Maker (MKR) a Chainlink (LINK) zůstaly věrné své decentralizaci, zatímco jiné pomohly KuCoinu zatočit s hackery. Ano, některé kryptoměny v extrémní situaci ukázaly, že to s tou decentralizací není tak horké, ale to není vše.

Je tu také druhá stránka mince. Kritika je na místě, to ano, ale možná není zcela oprávněná. Decentralizace není všespásná a není to tak černobílé, jak se to napoprvé načrtne. Kryptosvět skutečně trpí obrovskými problémy spojenými s extrémním rizikem. Jsme jako na divokém západě a okolo neustále hrozí nebezpečí, ať už jde o hackery nebo o podvodníky. Tyto problémy jsou srovnatelně vážné, jako riziko cenzury transakcí a přiznejme si, že bez decentralizace by bylo mnohem snadnější odhalit viníky a vrátit prostředky.

Je smutnou pravdou, že hackeři KuCoinu těží z toho, že ve skutečnosti skutečně ještě existují dcentralizované kryptoměny. Pro férovost dodejme, že svůj velký díl viny současně nese používání centralizovaných burz, kde se hromadí velké množství prostředků pod jednou “střechou”.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře