Hackeři, kteří vykradli KuCoin, doplatili na “falešnou” decentralizaci některých DeFi tokenů

5
(7)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Hackeři KuCoinu paradoxně udělali něco pro investory a komunitu, když ukázali, které projekty jsou ochotné ustoupit ze svých zásad a popřít svou decentralizaci.

Hackeři spoléhají na decentralizaci

Podle nejnovějších odhadů dosáhl hack burzy KuCoin celkové škody 280 milionů dolarů. To je téměř 2krát tolik, než původně uváděných 150. Larry Cermak, který prozkoumal dotčené peněženky a vyúčtoval celkovou krádež, současně uvedl, že prostředky, které byly ukradeny ve třetím největším hacku v historii, budou asi z 50 % obnoveny.

Sestavil také souhrn projektů, které přistoupily ke zmrazení a zneplatnění ukradených tokenů, nebo za tímto účelem rovnou poupravily svůj smart kontrakt.

  • Velo ~$76 millionů,
  • Tether ~22 mil.,
  • Orion ~$10 mil.,
  • KardiaChain ~$10 mil.,
  • Ocean Protocol ~$9 mil.,
  • VIDT Datalink ~$7 mil.,
  • NOIA Network ~$5 mil.,
  • Covesting ~$600K.

V hacku KuCoinu se ukazuje, že hackeři vlastně spoléhají na decentralizaci.

Některé tokeny zloděje “dopálily”

Ve snaze, zabránit hackerům KuCoinu v inkasování jejich kořisti, prosadily krypto projekty jako Tether, Ocean Protocol a Ampleforth opatření k zablokování hackerských fondů. Rozhodnutí Tetheru, že zmrazí ukradené finanční prostředky, nikoho příliš nepřekvapilo. Nicméně, když totéž učinily i projekty, které dosud prohlašovaly, že jsou decentralizované, tak to komunita nevzala příliš pozitivně. 

Podle některých názorů hackeři přece jen udělali něco užitečného. Dokázali totiž odhalit falešnou decentralizaci. Např. Tým tokenu Ocean Protocol zvolil stejný přístup jako kdysi Ethereum po hacknutí DAO. Provedli hard fork z několika bloků před hacknutím a tato nová vidlice byla použita jako hlavní řetězec.

Jiný postup pak zvolil Ampleforth, který za účelem zmrazení lupu upgradoval svůj chytrý kontrakt. Zajímavostí je, že samotný tým Ampleforthu v roce 2019 vydal článek, kde tvrdí, že protokol nemůže zmrazit konkrétní prostředky a nejhorším scénářem je pozastavení smlouvy. To už tedy nyní neplatí a pomyslná noha cenzora je zasunuta ve dveřích. To není příliš pozitivní pro decentralizaci.

Závěr

Ukázalo se, že projekty jako Synthetix (SNX), Kyber Network (KNC), Maker (MKR) a Chainlink (LINK) zůstaly věrné své decentralizaci, zatímco jiné pomohly KuCoinu zatočit s hackery. Ano, některé kryptoměny v extrémní situaci ukázaly, že to s tou decentralizací není tak horké, ale to není vše.

Je tu také druhá stránka mince. Kritika je na místě, to ano, ale možná není zcela oprávněná. Decentralizace není všespásná a není to tak černobílé, jak se to napoprvé načrtne. Kryptosvět skutečně trpí obrovskými problémy spojenými s extrémním rizikem. Jsme jako na divokém západě a okolo neustále hrozí nebezpečí, ať už jde o hackery nebo o podvodníky. Tyto problémy jsou srovnatelně vážné, jako riziko cenzury transakcí a přiznejme si, že bez decentralizace by bylo mnohem snadnější odhalit viníky a vrátit prostředky.

Je smutnou pravdou, že hackeři KuCoinu těží z toho, že ve skutečnosti skutečně ještě existují dcentralizované kryptoměny. Pro férovost dodejme, že svůj velký díl viny současně nese používání centralizovaných burz, kde se hromadí velké množství prostředků pod jednou “střechou”.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img