Grayscale Bitcoin Trust zaznamenal rekordní 41% discount po zhroucení FTX

5
(1)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) uzavřel 9. litopadu s rekordním diskontem 41 % oproti podkladovému aktivu s cenou jedné akcie ve výši 8,76 USD.

Grayscale Bitcoin Trust ve slevě

Událost tzv. černé labutě zasáhla celý trh kryptoměn. Kolabující FTX strhla dolů nejen cenu FTT tokenů a Solany, kterou obě společnosti zakladatele držely ve velkém množství, ale také bitcoin a ostatní kryptoměny.

Propad měl dopad také na další hráče v oboru. Mezi oběťmi rychlého zhroucení trhu je největší institucionální bitcoinový fond na světě, Greyscale Bitcoin Trust (GBTC).

Celkově lze říci, že GBTC od své vrcholné pozice 51,47 USD na akcii 12. listopadu 2021 postupně klesá již téměř rok. 9. 11 cena jeho akcií uzavřela s rekordní slevou 41 %. Pokud si tak nyní institucionální investoři usmyslí investovat do Bitcoinu prostřednictvím GBTC, mohou ho získat za méně než 60 % hodnoty podkladového aktiva.

Jak je to vůbec možné

Důvod, proč je to možné, spočívá v tom, že se jedná o investiční svěřenský fond, jehož akcie nejsou volně vytvářeny ani nenabízí program odkupu. Tato neefektivita vytváří značné cenové nesrovnalosti ve srovnání s podkladovými bitcoiny fondu.

Společnost Grayscale dlouhodobě usiluje o převod svého fondu na ETF, což by mimo jiné mělo tyto jevy změnit. Prémie a slevy ETF fondů jsou zpravidla minimální, protože umožňuje tvůrci trhu vytvářet a odkupovat akcie. Komise pro cenné papíry a buzy (SEC) se tomu však zuby nehty brání.

Firma čeká na konečné rozhodnutí SEC od podání žádosti v říjnu 2021. 29. června SEC oficiálně zamítla žádost společnosti Grayscale o převod GBTC na spotový bitcoinový ETF. Poté se společnost Grayscale rozhodla obrátit se na soud.

11. října podala úvodní právní výzvu k napadení rozhodnutí SEC. Případ se může táhnout poměrně dlouhou dobu. Pokud by však společnost vyhrála, mohlo by to potenciálně znamenat zisk pro investory, kteří GBTC nakoupili se slevou.

Když trhy krvácí – bear market prověří odolnost každého hodlera

Závěr

Současná krize na trhu má své počátky 2. listopadu, kdy uniklá rozvaha obchodní firmy Alameda Research založené Samem Bankmanem-Friedem naznačovala, že společnost drží značné množství tokenů FTX. Ke krachu došlo 8. 11., což byl shodou okolností den voleb v USA.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Rostislav

Dobrý večer
Co udělat kryptomagazín i pro lidi ,co nerozumí vaším výrazům. Mám na mysli lidi,co nechtějí dostávat 5% z peněz co si vloží do banky i když je inflace 15%.
Je to pravda gemblink. Ale potěší překládat anglické výraza a výrazy v které se používají při obchodování. Třeba by to fungovalo jinak. Šlo by do toho více lidí. A více lidí znamená větší kupní síla.

Jack

Ono to bude spis tim otrockym prekladem v dusledku prebirani anglickeho obsahu odjinud. Nevadi ani tak ta “cizi” slova (tolik jich tam zase neni), ale spis to przneni ceskeho slovosledu a absence citu pro jazyk. 😀 Mimochodem, kryptomagazin ma moc peknou sekci pro zacatecniky, kde Vam radu tech pojmu vysvetli.

Poslední editace 1 rok před přes Jack
Rostislav

Děkuji

Azgard

Je to tak, jak napsal Jack…. Osobně jsem byl na tom stejně před nějakými 18-ti měsíci a největší přidanou hodnotu KM vidím hlavně v tom, že je zde mraky edukativnich článků nejen o kryptu, ale o trzích a finančním světě obecně-navíc zdarma!!! Doporučuji krok za krokem studovat sekci “Pro začátečníky” a výsledky se dostaví překvapivě rychle. A mimochodem – souhlas, že tradeři mají otřesnou hatmatilku, ne nepodobnou čínštine (pro běžného člověka…) 😜

spot_img