Když trhy krvácí – bear market prověří odolnost každého hodlera

5
(9)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Pozice se nejlépe budují, když teče krev. Bear market je však současně tlakem, který vás buď přemění na diamant, nebo rozdrtí. A pravdou je, že nikdo neví, co bude zítra.

Bear market je školné

Je nespočet přístupů a cest, kterými se lidé vydávají na trh kryptoměn. Hodleři ve skutečnosti vůbec nejsou nějaká homogenní skupinka moon boys, jak si je někteří představují, ale velmi různorodá komunita nadšenců, stratégů, samostatných investorů a pochopitelně uživatelů kryptoměn.

Jedním ze společných znaků je pak zřejmě ochota riskovat a velmi tvrdá škola, kterou si společně dříve či později prožijí během dlouhodobého trendu směrem dolů. Ať si při vstupu do kryptosvěta myslíte cokoli, nakonec si chtě nechtě projdete tím, co nazýváme bear market. Zde se dělí zrno od plev.

Měli jste dobrou strategii, nenakoupili jste na topu? I tak můžete zaplatit vysokou finanční částku. A to se ani nebavíme o tom, jak nebezpečné toto místo je i během relativní pohody. To množství scamů, hackerů, lákadel na hazardní obchodování, phishingu a všudepřítomné riziko nečekané ztráty je v kryptu extrémní.

Pak k tomu ještě započítejte krachy projektů. Stalo se to držitelům UST, tedy stablecoinu, který měl být prakticky bez rizika, a celé řadě dalších. Někdy stačí jedna zpráva, jeden zákrok SEC, jeden Muskův tweet… Nakonec sedíte a sledujete jeden schod dolů za druhým a nevyhnete se úvaze o tom, zda všechna vaše rozhodnutí před začátkem bear marketu byla správná.

Je to o psychice

Jsem zastáncem názoru, že každý investor, hodlery nevyjímaje, spoléhá na svou vlastní psychickou odolnost mnohem více, než na studium o jednotlivých projektech. Můžete mít nastudováno o bitcoinu co chcete, ale jakmile začne padat o 70% a více, budete s velkou pravděpodobností na vážkách, zda náhodou není definitivní konec časů, kdy dokázal růst o stovky a tisíce procent.

Tyto pochybnosti budou samozřejmě sílit s tím, jak bude bear market drtit kde koho kolem. Samozřejmě se vyskytne celá řada spekulací o budoucích stále větších a větších propadech. Lidé kolem budou křičet, že je všechno marné a do toho příjde řada špatných zpráv. Kromě FUDu budou obsahovat i reálné hrozby a potenciální černé labutě.

“Hard core profi” nováčci vás budou nazývat blázny. Dny, týdny, měsíce, možná i celé roky si prožijete s vědomím, že váš investovaný kapitál může spadnout dokonce až na nulu. Vy toto riziko musíte akceptovat, protože pokud ne, tak máte reálně velmi vysokou šanci prodat v obrovském mínusu někde na dně a udělat za tím krásnou červenou tečku.

Závěr

Bear market se vás pokusí rozdrtit a vykopnout z trhu. Přesto, nemůžu si pomoct, pro hodlery je to prostě tak cenná zkušenost a škola, že by to stálo za to, i kdyby se ten bitcoin opravdu nakonec sesypal na nulu. Každý z vás, kdo tady dnes je a aktivně se zapojil do kryptosektoru svou prací a kapitálem, si odnese vzdělání, které se mu ještě bude v životě hodit. Jsem si tím v podstatě jistý. Pak už jde jen o to, jak toho dokážete využít.

POZOR: Žádné uvedené údaje nejsou investiční radou. Článek slouží výhradně jako vzdělávací a zpravodajský obsah. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 9

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
6 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Stephanos

Bear market je super! Miluju období slev! A i když bych si myslel, že už to lacinější být ani nemůže, vždycky mě potěší ještě další vlnou výprodeje. Za to bull market je na prd. Nedá se nic pořádně nakupovat. Dá se jen nudit a čekat a čekat, až začnou zas ty krásné výprodeje. 🙂

Fantom

Přesně tak. Nakupovat se má když teče krev. Naopak v bull marketu, když ceny rostou do nebes je nákup nebezpečný neboť nikdy nevíte kdy se cena naprosto zhroutí o např. 80%. To pak musíte mít stoplossy a ty dokážou velcí hráči pravidelně vyplachovat. Teď je docela dobrá doba i na swing nákupy – určitě se brzy odrazíme – a pak to zase odprodat. Ale dno to určitě není. Po nějaké konsolidaci přijdou ještě hlubší propady.

Jack

Diky Fantome, za to co delas. Vzdycky do me zasejes to seminko pochybnosti. Rikal jsem si, ze tohle uz prece dno bude. Ted budu zase v nervu, jestli to pujde nahoru to s malym ziskem vybrat a pak cekat dole na nakup. Prubezne jsem nakupoval cestou dolu ted a jsou to nervy, takze zase znovu. Ok…. 😉

FELIX

jo, jo ale obchodovat jde vždy, případně i do šortu, kdo to umí. Ale jaké projekty z toho přežijí, na to pozor.

Jack

Wau! Pekne! Tohle mel nekdo v supliku jako nekrolog. 😉

Dariusz Matuszyński

Hell 😀 To teda.

spot_img