Google snižuje cenu modelu Gemini AI a otevírá se vývojářům

2.8
(4)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Alphabet, mateřská společnost Googlu, 13. prosince oznámila, že plánuje snížit náklady na verzi svého nejpokročilejšího modelu umělé inteligence (AI) Gemini a zpřístupnit ji vývojářům. 

Podle nedávných zpráv [1] společnost Google uvedla, že cena za profesionální model Gemini byla snížena o 25-50%.

Gemini byla představena ve třech variantách 6. prosince, přičemž nejsofistikovanější verze dokázala uvažovat a chápat informace na vyšší úrovni než ostatní technologie Google, spolu s výpočtem videa a zvuku.

Podle společnosti Google je nejvýkonnější verze navržena pro provoz v datových centrech, zatímco ostatní verze budou implementovány spíše na osobních zařízeních a v sadě aplikací Google.

Kromě snížení cen společnost uvedla, že plánuje zpřístupnit své nástroje vývojářům, aby vytvořili zákaznické verze Gemini. 6. listopadu vydal ChatGPT OpenAI novou funkci, která umožňuje prémiovým předplatitelům vytvářet vlastní značky GPT.

Prozkoumejte akcie na platformě XTB

GPT zabiják

Uvedení Gemini bylo stejně vzrušující jako kontroverzní. Zpočátku Google vydal produkt, který srovnával s OpenAI GPT-4, dokonce si vysloužil jméno GPT zabiják.

Internetoví detektivové však brzy začali do Googlu šťourat a zveřejnili srovnání úkolů, jenž byly zadány oběma modelům. Přesnější výsledky produkoval model OpenAI.

Uživatelé na internetu uvedli, že Google lhal o svých schopnostech a upravil videa, aby ukázaly působivější výsledky. 11. prosince přiznali vedoucí pracovníci společnosti Google, že některé použité propagační materiály byly zmanipulovány.

Konkurenční modely

Od uvedení ChatGPT OpenAI pro širší veřejnost v listopadu 2022 se mnoho předních světových technologických společností předhánělo ve vývoji a nasazení výkonných konkurenčních modelů umělé inteligence.

Také Amazon dne 28. listopadu spustil svého vlastního konkurenta ChatGPT nazvaného „Q“ určeného pro podnikání, zatímco Meta, mateřská společnost Facebooku a Instagramu, vydala svého vlastního rivala nazvaného Llama 2 na začátku tohoto roku. Pozadu nezůstal ani Elon Musk, který spustil svého AI chatbota jménem Grok.

Závěr

Poté, co byl vytvořen ChatGPT společnosti OpenAI, se s podobnými AI nástroji roztrhl pytel. Všechny velké technologické firmy chtějí mít svého vlastního chatbota, nicméně GPT-4 mezi uživateli stále vítězí.

Zdroje:

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 2.8 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Vojtěch Semecký
Hodnocení článku :
     

Článek se jmenuje “Google snižuje cenu” , ale kolik to teda stojí jsem se nedozvěděl. To by byl takový problém to tam napsat?

spot_img