FTX plánuje prodat 100 milionů dolarů kryptoměn týdně, ohrozí to kryptotrh?

5
(2)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Ačkoli soudní proces se Samem Bankmanem-Friedem v říjnu uzavřel jednu kapitolu ságy o FTX, práce konkurzního týmu zdaleka nekončí. 

Poté, co kryptoměnová burza dosáhla významného pokroku v obnovení aktiv, musí ještě plně splatit všechny závazky vůči zákazníkům.

V rámci svého úsilí o dosažení tohoto cíle plánuje FTX každý týden prodat kryptoměny v hodnotě přibližně 100 milionů dolarů, dokud nebude dluh vůči milionu věřitelům splacen v nejvyšší možné míře.

Plánovaný prodej však ještě není hotovou věcí, protože některé vládní regulační orgány, jako je Komise pro cenné papíry a burzy (SEC), by se mohly pokusit zasáhnout. Jako to udělali v případě bankrotu Voyager Digital. 

Dopady na trh

Nicméně v případu Voyageru SEC selhala. Pokud by tedy FTX bylo povoleno pokračovat, masivní prodej bude mít pravděpodobně významný dopad na trh.

Plány konkurzního týmu proto vyvolávají otázku, které tokeny budou pravděpodobně nejvíce ovlivněny prodejem kryptoměn v hodnotě 100 milionů dolarů každý týden?

Největší podíly kryptoměn na FTX

První kryptoměnou, která pravděpodobně bude čelit prodejnímu tlaku, je Solana (SOL). FTX má přibližně 10 % celkové nabídky SOL v hodnotě více než 3,3 miliardy dolarů a je největším držitelem této kryptoměny

Druhý a třetí největší podíl společnosti je ve formě bitcoinů (BTC)etherea (ETH), 742 milionů dolarů a 226 milionů dolarů. Pozitivní je, že prodej těchto dvou kryptoměn pravděpodobně nevyvolá šokové vlny napříč trhem, protože BTC a ETH držené společnosti FTX představují přibližně 0,1 % jejich celkové cirkulující nabídky.

Burza také drží Aptos (APT) a XRP. V prvním případě se jedná o 180 milionů USD a v případě XRP o 143 milionů USD.  

Dopad prodeje na token SOL

Zatímco představa velké firmy, která každý týden uvolní na trh kryptoměny v hodnotě 100 milionů dolarů, zní znepokojivě, dosavadní prodej Solany ukazuje, že vliv, který to bude mít na cenu kryptoměn, bude pravděpodobně omezený.

Navzdory tomu, že FTX přesunulo přibližně 100 milionů dolarů v SOL během 10 dní před 3. listopadem, neměl tento přesun vliv na impozantní vzestup tokenů, neboť do 15. listopadu se jeho hodnota výrazně zvýšila a překročila 60 dolarů.

Závěr

Vypadá to, že aktuální sentiment na trhu je příliš pozitivní na to, aby následné prodeje burzy FTX zásadně ovlivnily trh. Navíc, podíváme-li se na jiný příklad z historie, prodej 49 000 BTC, které vláda Spojených států zabavila ze Silk Road v letech 2021 a 2022, vyvolal podobné obavy ohledně možného dopadu na cenu, trh se ale téměř nehnul.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img