Pozoruhodná teorie o cyklech Bitcoinu – co není bublina, nemůže prasknout!

6
Bitcoin
Zdroj: Pixabay.com

Vytvořil Bitcoin skutečnou, i když nepochopenou, ekonomiku, která se etabluje, i když pomalu, v nový globální peněžní systém? Zajímavý názor o bitcoinových cyklech mimoděk říká, že Bitcoin překonává vládní peníze v přirozené konkurenci volného trhu.

Bitcoin a jeho dlohodobé cykly

Na Forbesu vyšel poměrně velmi zajímavý článek, který shrnuje nejčastější názor odpůrců Bitcoinu a naopak pohled jeho příznivců pokud jde o cenové výkyvy BTC. Jedna z největších kritik Bitcoinu uvádí, že je jeho cena iracionální a čistě spekulativní, bez „vnitřní hodnoty“ atd. Kritici často rádi hovoří o bublině, když BTC dosahuje nových maxim, a ještě radši o pádu na nulu, když se cyklus přetaví z prudkého růstu do downtrendu…

Bublina, nebo je za cykly něco víc?

Na cenu BTC měli někteří vnější pozorovatelé jednoduchou odpověď. Pete Rizzo k tomu uvádí:

„Pro mainstream byl odpovědí nejjednodušší model. Rychlý nárůst nových kryptoaktiv a nárůst obchodních míst (některé s pochybným právním statusem) opět poháněly trh, který byl příliš poháněn [vzhůru] nezkušenými investory.“ 

 Takové vysvětlení tržních cyklů Bitcoinu se ukáže jako nepřesné, uvádí Rizzo a klade některé otázky, které mají svědčit o něčem víc. 

„Jak to, že došlo k opětovnému poklesu cen navzdory pozornosti investorů a médií? Proč se jeho graf z roku 2017 tak podobal „bublině“ z roku 2013? A proč se pokles cen v letech 2019 a 2020 zastavil na úrovních mnohem vyšších, než byly pozorovány před lety?

K zodpovězení těchto otázek se objevila nová hypotéza: Co když jsou „bubliny“ ceny bitcoinu produktem jeho programování?“

Cyklus ustanovený v parametrech kódu – Bitcoin

Kdyby šlo prostě o bublinu, splaskla by a Bitcoin by šel na nulu. Častý názor kritiků by se potvrdil, kdyby „mánie“ odezněla a cena BTC se odebrala někam k nule. Pokud má naopak budoucnost, možná se potvrdí názor příznivců. Ti tvrdí, že s vývojem bitcoinové ekonomiky bude stoupat i jeho cena až nakonec bude hodnota bitcoinového systému (a jeho aktiva) řádově mnohem vyšší než v současnosti.

Graf BTC halving svíčky (cca 4 roky) (zdroj: Messari.io)

„Cena každé čtyři roky stoupá na nové historické maximum, poté klesá, ale nikdy neklesne pod cenu stanovenou na vrcholu předchozího čtyřletého období. Od té doby cena stabilně stoupá až do bodu, kdy se tempo růstu nabídky změní [halving], a cyklus se opakuje.

Pokud má tento vzorec pokračovat, chystáme se vstoupit do období, kdy Bitcoiny brzy zasáhne nová historická maxima ještě potřetí, a stanoví cenovou hladinu, po níž bude následovat další čtyřletý cyklus předvídatelného výkonu.“

a

Závěr

Citovaná teorie 4letých cyklů je v různých obdobách známá již déle. Hovoří o tom, že díky pravidelným nabídkovým šokům (snížení tvorby mincí na polovinu co 4 roky) dochází k tomu, že si Bitcoin pomocí vlastních parametrů v kódu vytváří 4leté cenové cykly. Není nepravděpodobné, že tento náhled sdílí alespoň některé z institucí, které dosud lačně nakupují BTC.

„Věřím, že v nadcházejících měsících uvidíme růst ceny Bitcoinu na nová maxima. Když se to stane, budeme si muset položit otázku, zda lze o softwaru, který vytvořil podmínky pro tři „bubliny,“ z nichž každá má přesně čtyři roky, vůbec říci, že vytváří nějaké bubliny,“ uzavírá Rizzo s tím, že nakonec může mít pravdu jen jedna ze dvou přihlížejících skupin. Podle toho nakonec půjde Bitcoin s cenou buď na nulu, nebo mnohem výše a prokáže se jako softwarová technologie vytvářející globální digitální peněžní systém.

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
6 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře