[Finance] Světový dluh dosáhl šokující úrovně – kolik? To radši ani nechtějte vědět!

0
(0)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Tato čísla vás ohromí! V minulém díle Financí jsem vám slíbil, že se příště podíváme také na dluhy dalších států. Přestože ČR i SR patří v rámci EU k těm méně zadluženým, dosahují naše státní dluhy astronomické výše. Ve světě je to však ještě horší. Ve zběsilém uptrendu je například státní dluh USA. Také celkový světový dluh trhá rekordy. V tomto článku si shrneme několik velice alarmujících čísel.

ČR a SR

Jak již jste se dozvěděli v minulém díle, celkový státní dluh České republiky a Slovenska dohromady činí téměř 2,8 bilionu Kč (cca 124 mld. USD). Zatímco Češi měli loni mírně přebytkový rozpočet, Slováci v době ekonomické expanze navýšili státní dluh přibližně o 3 %. A jak si v tomto článku ukážeme, nejsou zdaleka sami, kdo generoval další nárůst dluhu v době, kdy by si státy, domácnosti i firmy měly tvořit rezervy na horší časy.

USA

Země svobody a neomezených možností? Možná, ale také země potenciální dluhové katastrofy. Celkový státní dluh Spojených států amerických totiž nedávno poprvé přesáhl rekordních 22 bilionů dolarů. Kongresový rozpočtový úřad (CBO) pak uvádí, že očekává zvýšení dluhu ve výši alespoň o 1 bilion dolarů každý rok mezi lety 2022 až 2029.

Schodek na rok 2019 se přitom odhaduje na 897 mld. dolarů. To znamená, že pokud se zde zadlužování bude držet odhadů, v roce 2030 bude státní dluh Spojených států činit asi 33 bil. USD. Ten přitom již nyní dosahuje výše bezmála 70 % HDP.

Historická data pak ukazují na hrozivý nárůst za poslední 3 desetiletí. V roce 1989 činil státní dluh USA 3,1 bilionu dolarů, v roce 1999 5,6 bilionu dolarů a v roce 2009 11,9 bilionu dolarů… Tento fenomén je zde tedy poměrně novým jevem a jeho důsledky si zatím zřejmě neumíme představit.

Svět

Jen málo zemí má na světovou ekonomiku srovnatelný vliv s USA. V následující části si však přece jen projdeme dluhy několika dalších zemí.

Poslední dobou se hodně mluví o zadlužení Číny. Státní dluh Číny vyrostl do výšky 9 bil. dolarů a aktuálně činí přes 59 % HDP.

Japonsko je skutečný „expert” na zadluženost. Státní dluh Japonska totiž činí neskutečných 257 % HDP (11 bil. dolarů).

Indie, hned po Číně druhá nejlidnatější země světa, vykazuje státní dluh ve výši téměř 2,8 bil. dolarů, což však odpovídá plným 88 % HDP.

Rusko je o poznání opatrnější a se svými 17 % HDP patří mezi nejméně zadlužené země. Jejich státní dluh činí 0,29 bil. dolarů.

Státní dluh sousedního Německa dosáhl 60 % HDP, vyčísleno v dolarech jde o 2,31 bilionů.

Spojené království vykazuje státní dluh téměř 3,5 bil. dolarů, což odpovídá 96 % HDP.

Řecko, které teprve nedávno opustilo záchranný program, má státní dluh ve výši asi 438 miliard dolarů, což však odpovídá asi 197 % HDP.

…a mohli bychom pokračovat dále.

Celkový světový dluh

Mohli bychom pokračovat ve výčtu zadluženosti jednotlivých států. Avšak následující číslo vám lépe objasní vážnost celé situace. Světový dluh je ve skutečnosti ještě vyšší, než by se mohlo zdát. Raději snad ani nechtějte vědět, kolik dělá celkový světový dluh, když ke státním dluhům přičteme i ty soukromé. To číslo je totiž doslova alarmující.

Nebudeme vás déle napínat, celkový světový dluh nedávno přesáhl 318 % světového HDP a tyčí se do výše rekordních 244 bilionů dolarů. Mezinárodní měnový fond (MMF) nedávno informoval, že světový dluh nyní dosáhl průměrné úrovně 86 000 dolarů na osobu, tedy cca 2 mil. Kč.

Závěr

K tomu není co dodat. Na každého člověka na celém světě odpovídá dluh ve výši 2 milionů korun. Světový dluh je tak vysoký, že to odporuje zdravému rozumu. Jednoduše není možné to všechno splatit. A nejen to, někteří ekonomové dokonce pochybují i o tom, že je vůbec možné růst světového dluhu zastavit, natož tak snížit, či dokonce vyrovnat. Tato časovaná bomba musí být deaktivována dříve, než dojde ke katastrofě, jaká tu ještě nebyla. Jak ale tuhle hádanku vyřešit?

-Kytka

Co číst dále?

Veľká Európska banka začala ľuďom bez akéhokoľvek varovania zmrazovať účty

Zdroje:
http://www.usdebtclock.org/
https://www.bloomberg.com/
https://www.foxnews.com/

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Štěpán

To si všichni dluží mezi sebou? Objasněte prosím 🙂

Melas

To mi právě taky není jasné komu to všechno dlužíme 🙂 A kolik z toho dělají úroky? Pokud smažeme všechy úroky, tak věřitele přijdou o zisk. Ale třeba pak bude snazší ten dluh snížit. A pak že Bitcoin je bublina 😀

Jan

Všichni dluží MMF A nejbohatším bankéřům.

spot_img