[Finance] Růst zadluženosti Slovenska je alarmující, ČR loni mírně v plusu, domácnosti bankrotují

0
(0)

Zprávy a souhrny

[Odpolední zprávy] • Bitcoin opět silně koreluje s tradičními trhy • Známé dílo od Banksyho spáleno a ztokenizováno • a další články

Podívejte se na stručný přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během uplynulého dne v kryptosvětě. TRHY Navzdory tomu, že se Bitcoin...

[Večerní souhrn článků] • Netflix pravděpodobně nakoupí bitcoiny • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...
Profilový obrázek
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Jako první jsem na naše kryptoweby přinesl články z oblasti osobního rozvoje a o různých formách bohatství. Působím jako podpora týmu a nejednou jsem spolupracoval na zlepšení českého Kryptomagazínu, kde jste mé články mohli poprvé najít začátkem roku 2018. Jsem také zakladatelem webu KryptoHodler.

Jaká je zadluženost českých a slovenských domácností? Jak si vedly Česká a Slovenská republika v minulém roce a jak jsou na tom veřejné finance? Nejen těmito otázkami se budeme zabývat v tomto dílu Financí. Na dluhy bychom měli být obzvlášť opatrní, a pakliže to jde, tak bychom se jim měli vyhnout. Své o tom ví exekutoři, kteří jen v ČR evidují skoro 5 milionů exekucí, rekordy v bankrotech však trhají Slováci…

Státní dluh České republiky

Začněme veřejnými financemi ČR. Veřejný dluh a to jak rychle neustále roste si můžete prohlédnout na stránce http://www.verejnydluh.cz/. Je poměrně děsivé sledovat, jak neustále naskakují další a další tisíce, statisíce, miliony… Podle ministryně financí Aleny Schillerové vláda ČR minulý rok uzavřela s přebytkem státního rozpočtu ve výši 2,7 miliardy Kč. Přesto aktuální státní dluh ČR dosahuje, podle informací z výše citované stránky, astronomické výše 1 bilion a 683 miliard Kč.

Je jedině správně, že státní dluh meziročně klesá v době, kdy se ekonomice dobře daří, HDP roste a nezaměstnanost klesá. Problém je, že aktuální celkový dluh je v ČR již tak závratně vysoký, že přestalo být reálné ho v dohledné době splatit. Vždyť přebytek 2,7 mld. Kč představuje snížení celkového dluhu o pouhé 0,16 %. A co teprve, až přijde další ekonomická recese a dojde tak k velkým výpadkům příjmové strany státních rozpočtů? Ale pojďme se již podívat, jak jsou na tom Slováci.

Státní dluh Slovenska

Schodek státního rozpočtu Slovenska meziročně mírně klesl. To zní skoro až pozitivně, říkáte si? Jak už bylo řečeno, v době ekonomické expanze by zadluženost v žádném případě neměla stoupat, byť méně než v předchozím roce. Takové zadlužování je extrémně nebezpečné. Ekonomický růst by ve zdravé ekonomice měla být doba, kdy si jednotlivé státy tvoří rezervy na horší časy.

To je však poměrně obtížné, když jsme až po uši v dluzích. Zadlužení ČR a SR přitom v rámci EU i ve světě patří k těm nižším (ale o tom až někdy příště). Přesto Slovensko v roce 2018 vykázalo deficit (schodek) ve výši 1,18 miliardy eur (30,3 miliardy korun). Slovenští politici i ministr financí Peter Kažimír, který má usednout do čela slovenské centrální banky (NBS), však svorně mlčí o tom, do jaké výše celkový státní dluh Slovenska sahá.

Dle údajů, které se mi podařilo dohledat, dosahoval celkový státní dluh Slovenska v roce 2017 50,9 % HDP. To představuje částku cca 48,75 miliard dolarů, tedy cca 40,53 miliard eur. Když k tomu přičteme loňský deficit ve výši 1,18 miliardy eur, vyjde nám odhad celkového státního dluhu Slovenska ve výši 41,71 miliard eur (1,084 bilionu Kč).

Přestože se o schodku mluví jako o „nižším, než jsme čekali”, jeho výše a podíl na celkovém dluhu je alarmující. Podobnost jména ministra financí SR s pohádkovou postavou Kazimíra (zlého krále Kazisvěta z filmu Princezna se zlatou hvězdou) je trpce úsměvná.

Zadlužení domácností

V poslední části tohoto článku se budeme věnovat zadlužení domácností. Na Slovensku v roce 2018 zbankrotovalo nejvíc obyvatel v novodobé historii země. Osobní bankrot by měl dlužníkům umožnit vymanit se z dluhové pasti. Celkem bylo v zemi s necelými 5,5 miliony obyvatel vyhlášeno v roce 2018 takřka 14 tisíc bankrotů.

Úvěrové registry jsou na Slovensku ve správě soukromé nadnárodní společnosti CRIF – Slovak Credit Bureau (CRIF SK). Její hlavní analytička Jana Marková uvedla:

“Vzhledem k celkové úrovni zadlužení slovenských domácností, jakož i k tempu zadlužování, které je nejvyšší v celé Evropské unii, předpokládáme, že počty osobních bankrotů budou vysoké i v roce 2019.”

To jsou informace, ze kterých až mrazí. Přitom ani české domácnosti se nedržely příliš zkrátka. Dluhy českých domácností rostou nepřetržitě od února 2016 a jen za listopad 2018 se Češi zadlužili o dalších 11,6 miliard korun. Za celý rok 2018 zadlužení českých domácností stouplo o 119 miliard Kč.

Závěr

K informacím, které zde zazněly, snad ani není co dodat. Musím se přiznat, že jsem při dohledávání citovaných čísel tak trochu ztratil dech. Nemile mě překvapilo, že je to až tak zlé. Nejednou jsem zaznamenal info, že patříme v rámci EU k těm vzornějším, proto bych se chtěl k tomuto tématu ještě vrátit a pokusit se vyhledat také výsledky dalších států v rámci EU i světa.

Česká republika a zejména její domácnosti (tedy lidé) jsou skutečně až po uši v dluzích. Slováci na tom nejsou v zadluženosti o nic lépe a hromadně vyhlašují bankroty. Slovenský státní rozpočet je v rukou šílence, to ani jinak bohužel nelze vyjádřit. Pakliže jsem, jak věřím, dle HDP dopočítal obtížně dohledatelný celkový státní dluh SR přibližně správně, dosáhl jeho loňský deficit i v době expanze téměř 3 % celkového dluhu. Ten pak činí zhruba 41,7 mld. eur (1,084 bil. Kč). Celkový dluh ČR, která má téměř dvojnásobek obyvatel, činí 1,68 bil. Kč.

-Kytka

Dále si můžete přečíst:

[Finance] Nehledejte zkratky ke splnění svých snů

Zdroje:
http://www.verejnydluh.cz/
https://www.investicniweb.cz/
https://www.tyden.cz/
https://data.worldbank.org/
https://www.kurzy.cz/
https://www.e15.cz/

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

2 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře