Fed signalizuje “měkké přistání” ekonomiky, trhy reagovaly pozitivně

3.8
(4)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Federální rezervní systém (Fed) ve středu prohlásil, že americká ekonomika dosáhla měkkého přistání. Co to znamená?

Předseda Jerome Powell se na brífinku bránil velkolepým prohlášením a shromážděnému tisku řekl bez obalu:

Nevyhlašujeme vítězství.

Nové předpovědi centrální banky však naznačují, že představitelé Fedu počítají s dalším poklesem inflace, bez prudkého nárůstu nezaměstnanosti, zmírněním hospodářského růstu a snížením úrokových sazeb o 0,75 % v příštím roce.

Investoři tyto zprávy přijali velmi vřele

Středeční euforii na trzích do značné míry podnítilo právě pozitivní prohlášení Fedu, přičemž poslední „tečkový graf “ Fedu naznačuje, že v příštím roce dojde ke třem snížením sazeb, každé o 0,25 %. Nižší úrokové sazby jsou pro riziková aktiva velmi pozitivní.

Ale tyto očekávané nižší úrokové sazby nejsou spojeny s problémy, které často vedou centrální banku ke uvolnění její politiky, což představuje hospodářský útlum.

Fed spíše očekává, že nadcházející rok bude z velké části opakováním toho, co Powell nazval „docela dobrým výkonem“ americké ekonomiky.

Prozkoumejte akcie na platformě XTB

Nyní se očekává, že inflace do konce příštího roku klesne na 2,4 %, což je jen kousek nad 2% cílem Fedu. Nezaměstnanost pravděpodobně vzroste, ale pouze na 4,1 % z 3,7 % listopadu tohoto roku. V říjnu byla nezaměstnanost 3,9 %.

A zatímco růst by se měl v letech 2023 až 2024 zmírnit z 2,6 % na 1,4 %, Powell si na středeční tiskové konferenci s námahou všiml, že letošní ekonomická expanze byla překvapením téměř pro každého.

Fed očekává v příštím roce zpomalení inflace, pokles sazeb a zmírnění růstu.

Dohromady tyto prognózy naznačují, že Fed upevňuje svůj názor, že v tomto ekonomickém cyklu dosáhne „měkkého přistání“, a na oplátku nabídne investorům všechny dobré věci (nižší úrokové sazby) bez jakýchkoli špatných věcí (hromadné propouštění, rostoucí náklady na financování).

Dopa na trhy

Společnost Dow Jones Industrial Average (^DJI)  uzavřela ve středu na rekordním maximu. Small-cap Russell 2000 (^RUT) vzrostl o více než 3 %. Nasdaq Composite (^IXIC) za tento rok vzrostl o 40 %.

I dluhopisy zaznamenaly růst, když výnos desetiletých státních dluhopisů ve středu pokračoval v rychlém poklesu směrem k 4 %, a to po dosažení šestnáctiletého maxima nad 5 % jen před dvěma měsíci.

K tomu přidejme růst kryptoměn během posledního měsíce, kdy bitcoin (BTC-USD) překonal hodnotu 45 000 dolarů, pokles cen ropy, který by měl posílit bilance spotřebitelů, a oživení desítek akcií, které investoři během propadu v roce 2022 považovali za ztracené.

Závěr

Podle mnohých obchodníků nyní finanční trhy nabízejí investorům šanci vydělat peníze s frází: „Jsme zpět”. A podle názoru Powellova nejsme jen zpět, ale jsme zde, abychom zůstali.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.8 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img