Fed nemá důvod snižovat sazby – trh práce masivně nabírá

4.9
(12)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Často se zmiňuje, že Fed sníží sazby v momentě, kdy se v ekonomice objeví nějaký problém a bude jej potřeba řešit. Jedním z ukazatelů blížící se pohromy by mohl být i trh práce. Vysoká nezaměstnanost je častým příznakem problémů ekonomiky. To ale aktuálně neplatí pro Spojené státy.

Včera odpoledne došlo ke zveřejnění údajů o zaměstnanosti mimo zemědělství. Celkový předpoklad bylo přidání 180 tisíc pracovním míst a růst nezaměstnanosti na 3,8 %. Opak je ale pravdou. Masivně se nabírá a trh přidal dalších 353 tisíc pracovním míst. Míra nezaměstnanosti zůstala na 3,7 %. Index amerického dolaru DXY na zprávu okamžitě reagoval 1 % nárůstem.

Kdy dojde ke snížení základní sazby?

Březnová pravděpodobnost možného snížení sazby se opět snížila a 62 % aktuálně předpokládá, že dojde k zachování. Analytici ovšem poukazují na fakt, že rozhodnutí Fed se označuje jako „data dependent“. To znamená, že se primárně rozhodují na základě aktuálních dat z trhu. Zatím to ale vypadá, že ekonomika zvýšené sazby zvládá bez problémů a není potřeba zasahovat. To by mohlo nahrávat možnosti, že ke snížení sazby dojde teprve až v druhé polovině letošního roku.

Nelze se na situaci ale dívat pouze celkovým číslem. Ano, trh práce nabírá lidi do obchodu, dopravy nebo zdravotnictví. Ale jsou i obory, kde je naopak pokles počtu míst. Například v těžebním sektoru ropy a plynu došlo k propouštění.

Také je potřeba se podívat do historie. I loňský leden byl relativně silný a pak přišel slabý únor. Data se tedy mohou před zasedáním změnit. Federální rezervní systém (Fed) má zasedat za 46 dní. Nástroj FedWatch Tool se dokáže rychle změnit a jako jistotu jej lze brát až cca 10 dní před zasedáním.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 12

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img