Očekává se, že úředníci Federálního rezervního systému ve čtvrtek sníží úrokové sazby o čtvrt procentního bodu, protože inflace nadále směřuje k cíli 2 %. Rozhodnutí Fedu je součástí širší snahy o stabilizaci ekonomiky a udržení růstu v mezích stanovených cílovými hodnotami inflace. Snížení sazeb je považováno za klíčový krok směrem ke zlepšení finančních podmínek a podpoře spotřebitelských výdajů.
Na minulém zasedání v září začali zástupci Fedu snižovat úrokové sazby výraznějším půlprocentním snížením. Jednalo se o reakci na vysokou inflaci. Snaží se tak určit, kde by sazby měly být po období vysoké inflace za poslední tři roky, a jak postupně přizpůsobit měnovou politiku, aby odpovídala aktuálním ekonomickým podmínkám.
„Vstupujeme do nové fáze: politika bude postupně méně restriktivní, protože Fed má větší jistotu, kam inflace směřuje – klesá zpět na 2 %,” uvedla Loretta Mester. Prezidentka clevelandského Fedu odešla v červnu po deseti letech ze své pozice. Aktuální vývoj je důležitý pro celkovou stabilitu trhu a důvěru ve schopnost centrální banky dosáhnout svých cílů.
Reakce Fedu na prezidentské volby
Tento týden by mělo zasedání postrádat napětí předchozího, kdy trhy spekulovaly o velikosti prvního snížení sazeb za čtyři roky. Fed by se chtěl vyhnout pozornosti, protože zasedání končí dva dny po prezidentských volbách a Fed se snaží udržet svou apolitičnost. Zmíněné úsilí má za cíl minimalizovat jakékoli spekulace o politickém vlivu na rozhodování centrální banky.
Volby, které se konají v úterý vedly k posunutí zasedání o den. Centrální banka, která obvykle ukončuje dvoudenní zasedání ve středu, tak tentokrát učiní ve čtvrtek. Posun umožňuje Fedu provést rozhodnutí s ohledem na politické události a zároveň se vyhnout jakýmkoli přímým vlivům, které by mohly vzniknout v důsledku výsledků voleb.
Úředníky čekají v následujících měsících komplexní debaty. První složitý úkol je rozhodnutí, na jaké úrovni by se sazby měly ustálit. Určení zahrnuje komplexní analýzu ekonomických dat a jiných faktorů.
Za druhé, i když výsledek voleb neovlivní tento týden rozhodnutí, jakékoliv změny politiky nového prezidenta a Kongresu, které změní ekonomický výhled, mohou ovlivnit budoucí kurz sazeb. Fed proto musí být připraven na flexibilitu a rychlé reakce na měnící se politické a ekonomické podmínky.
Silná spotřeba a slabší najímání zaměstnanců komplikuje budoucí stanovení úrovně úrokových sazeb
Politici čelí těžkému ekonomickému rébusu, který může ovlivnit, zda Fed pocítí tlak na zpomalení nebo urychlení snižování sazeb v následujících měsících. Trh práce nadále vykazuje známky ochlazování, ale spotřebitelské výdaje jsou solidní, což vytváří protichůdné signály o celkovém stavu ekonomiky.
Ekonomická data zveřejněná minulý týden tuto hádanku podtrhla. Ekonomika rostla ve třetím čtvrtletí o 2,8 % ročně, podpořena spotřebitelskými výdaji, které vzdorovaly očekávání zpomalení. Někteří ekonomové popsanou odolnost považují za signál, že měnová politika Fedu není tak na hraně, jak si někteří myslí. To by mohlo znamenat, že další snižování sazeb nebude nutné v takovém rozsahu, jak se původně předpokládalo.
Současně se poptávka po pracovní síle postupně ochlazovala. Soukromý sektor přidal v průběhu posledních tří měsíců jen 67 000 pracovních míst měsíčně, což je nejméně od pandemie v roce 2020. Míra nezaměstnanosti minulý měsíc zůstala na 4,1 %. I tak však dosáhla nejvyšší úrovně v roce, což je jeden z několika signálů klesající poptávky po pracovní síle.
Zmíněný trend může naznačovat slabší růst trhu práce, což by mohlo dále ovlivnit rozhodování o budoucí měnové politice.
Nyní není jasné, jak dlouho mohou tyto trendy – stabilní spotřeba a ochlazující trh práce – vydržet. Ekonomové se obávají, že pokud spotřebitelské výdaje začnou klesat, mohlo by to vyvolat další problémy na trhu práce a zpomalit celkový ekonomický růst.
Možné scénáře vývoje snižování úrokových sazeb
V jednom scénáři silnější spotřebitelské výdaje pomohou stabilizovat trh práce, protože udrží solidní poptávku po pracovní síle. V této optimističtější situaci by současné ochlazení trhu práce mohlo způsobit odraz postpandemické normalizace trhu a Fed by mohl snížit počet snižování sazeb.
Takový scénář by také znamenal, že ekonomika zůstává na cestě k udržitelnosti a stabilnímu růstu, což je klíčové pro dlouhodobou ekonomickou prosperitu.
Naopak další oslabení růstu příjmů by mohlo vést k poklesu spotřebitelských výdajů v následujících měsících, čímž by se ekonomika stala zranitelnější a mohlo by být nutné další snižování. Negativní scénář by mohl vyžadovat agresivnější zásahy ze strany centrální banky, aby se zabránilo dalšímu zhoršování ekonomických podmínek a zajistila se stabilita.
Růst příjmů je silnější než se původně očekávalo
Úředníci se také orientují v nejasnostech nestabilních dat, která byla měsíc od měsíce revidována. Několik úředníků charakterizovalo zářijové snížení sazeb jako vhodné, protože inflace výrazně klesla. Pokles inflace mnoho činitelů považovalo za klíčový faktor, který umožnil úředníkům přehodnotit přístup k měnové politice a přizpůsobit ho aktuálním potřebám ekonomiky.
V průběhu zasedání se míra nezaměstnanosti v červenci zvýšila na 4,3 % a růst počtu pracovních míst se zpomalil. V té době se ještě ale zdálo, že spotřebitelé čerpají úspory k podpoře růstu. Některé zasedající to vedlo k obavám, že současný ekonomický růst nemusí být udržitelný bez dalších opatření na podporu trhu práce.
Revize vládních dat po zasedání ukázala, že růst příjmů byl silnější než původně hlášeno. Osobní míra úspor byla proto revidována výše. Spotřebitelé nemusejí být tak finančně vyčerpaní, jak se původně obávalo.
„Revize odstraňuje riziko pro ekonomiku. Šlo o velmi rozsáhlé, zdravé revize,” uvedl předseda Fedu Jerome Powell na konferenci 30. září. Pozitivní změna naznačuje, že spotřebitelé mají stále dostatečnou kapacitu k utrácení, což je důležité pro udržení ekonomického růstu.
Powell naznačil, že solidní čtení ekonomické aktivity může úředníkům poskytnout větší jistotu, že ekonomika se nezhoršuje. Stále však uvedl, že data o trhu práce poskytují historicky lepší obraz o ekonomice než data o HDP.
„Solidní data o aktivitě nezabrání tomu, abychom se velmi pečlivě dívali na data o trhu práce,” uvedl Powell.
Matoucí zprávy a jejich dopad na rozhodování ohledně úrokových sazeb
Následovaly také dvě zprávy o trhu práce s opačnými výsledky. Minulý měsíc ministerstvo práce uvedlo, že růst pracovních míst byl silnější, než se očekávalo v červenci a srpnu, a přírůstky v září byly mimořádně silné. Popsané zprávy vedly ke spekulacím, že Fed by mohl zvážit zpomalení tempa budoucího snižování úrokových sazeb. Spekulace se však rychle ztratily díky novým datům, která naznačila slabší růst zaměstnanosti.
Minulý týden byly revidovány nižší počty zaměstnání v srpnu a září. Navíc růst počtu pracovních míst v říjnu byl mnohem slabší, než se předpokládalo, což pravděpodobně způsobily stávky a hurikány. Aktuální události ukazují, jak mohou externí faktory ovlivnit ekonomickou situaci a zkomplikovat předpovědi a plány centrální banky.
Před tímto týdnem varovali úředníci před výraznějším přehodnocením svého výhledu úrokových sazeb na základě jednoho měsíčního výkazu:
„Říkal jsem, že data budou kolísavá. Můžeme dostávat kolísavé zprávy a otázkou bude, zda signalizují nový trend,“ uvedl prezident atlantského Fedu Raphael Bostic.
Sníží tedy Fed úrokové sazby?
Fed bude tento týden pravděpodobně pokračovat ve snižování úrokových sazeb o čtvrt bodu. Snaží se nastavit politiku na základě předpovědi, že inflace pokračuje ve svém poklesu. Inflace zpomalila v průběhu minulého roku s klesajícími cenami energií a zboží. Mnoho úředníků již neobviňuje trh práce jako zdroj inflace, protože růst mezd se ochlazuje.
Úředníci často zdůrazňují, že jejich rozhodnutí jsou závislá na datech. Lze tedy předpokládat, že budou aktualizovat výhled úrokových sazeb podle změn výhledu ekonomiky.
„Závislost na datech neznamená reaktivitu na data. Data o trhu práce se revidují stále dokola. Jsou jen dobrým příkladem, proč nemužeme být závislí na jedné sadě dat,” uvedla prezidentka sanfranciského Fedu Mary Daly v rozhovoru minulý měsíc. Přístup Daly zdůrazňuje nutnost komplexního a opatrného přístupu při interpretaci ekonomických ukazatelů.
Bostic uvedl, že správný přístup v takovém prostředí je zůstat trpělivý a přijmout neklid, pokud chcete vědět, při vytváření strategie a zjišťování, kde by věci měly směřovat.