Evropský parlament schválil pravidla narušující soukromé kryptopeněženky

4.8
(5)

Zprávy a souhrny

Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Jako první jsem na naše kryptoweby přinesl články z oblasti osobního rozvoje a o různých formách bohatství. Působím jako podpora týmu a nejednou jsem spolupracoval na zlepšení českého Kryptomagazínu, kde jste mé články mohli poprvé najít začátkem roku 2018. Jsem také zakladatelem webu KryptoHodler.

Zákonodárci jsou připraveni ukončit i ty nejmenší anonymní kryptotransakce. Parlamentem EU prošla nová pravidla, dotkonou se kryptoměnových podniků a burz i všech vlastníků soukromé kryptopeněženky.

Kryptopeněženky pod drobnohledem v EU

Podle návrhu, který loni poprvé předložila Evropská komise, by kryptofirmy, jako jsou burzy, musely získávat, uchovávat a předkládat informace o všech, kteří se podílejí na převodech. Legislativa byla ve čtvrtek schválena Evropským parlamentem.

Změna má zasáhnout veškeré převody s kryptoměnou. Původně se měla týkat jen transakcí nad 1000 euro, ale toto omezení bylo zrušeno. Politici argumentovali tím, že by kryptoměnoví uživatelé pravidlo obešli, protože by mohli vygenerovat neomezené množství malých transakcí.

Nové předpisy mají rozšířit požadavky na boj proti praní špinavých peněz (AML), které se aktuálně vztahují na konvenční platby nad 1 000 EU. Společnosti budou muset hlásit veškeré kryptoměnové transakce.

Šíří se kritika

Aby mohly být plány schváleny, musí se na nich shodnout jak parlament, tak národní ministři, kteří se scházejí jako Rada EU. Existuje tak stále určitá šance, že legislativa nebude schválena, případně že bude kontroverzní část nakonec změněna.

Mezitím se celá řada odborníků a lidí z krypto průmyslu staví proti návrhu, který by měl významně omezit použití kryptoměn prostřednictvím zásahu do soukromých peněženek. Plátci a příjemci i těch nejmenších kryptotransakcí by museli být identifikováni, a to i v případě transakcí s tzv. self-hosted peněženkami (každá běžná kryptoměnová peněženka, kde majitel drží své privátní klíče).

Další projednávaná opatření by mohla vést k odříznutí neregulovaných kryptoburz od konvenčního finančního systému.

K odpůrcům se přidali i někteří politici. Evropská lidová strana(EPP) se postavilia proti kontroverzním změnám a odsoudili to, co nazvali „de facto zákaz“ self-custody peněženek.

Takové návrhy nejsou ani opodstatněné, ani přiměřené,“ uvedl ekonomický mluvčí EPP Markus Ferber ve čtvrtečním e-mailovém prohlášení. S tímto přístupem regulace nových technologií bude Evropská unie dále zaostávat za jinými, otevřenějšími jurisdikcemi.“

Jak uvedl šéf kryptoburzy Coinbase Brian Armstrong, vznikne povinnost vás po každé vaší transakci nahlásit úřadům. To platí i v případě, že neexistuje žádný náznak podezřelé aktivity.”

„Představte si, že by EU požadovala od vaší banky, aby vás nahlásila úřadům pokaždé, když zaplatíte nájem, jen proto, že transakce přesáhla 1000 eur. Nebo pokud jste poslali peníze svému bratranci, abyste pomohli s potravinami, EU by požadovala, aby vaše banka shromáždila a ověřila soukromé informace o vašem bratranci, než vám umožní peníze poslat.

Související: Proti kryptu vznikla globální opozice, kterou není radno podceňovat [Komentář]

Závěr

V rámci pozměňovacího návrhu byl Evropským parlamentem ve čtvrtek schválen kontroverzní předpis pro kryptoměny. Zasaženy by mohly být menší podniky, které nedokážou ustát byrokratickou zátěž, což naruší odvětví. Podle některých reakcí však bude v praxi obtížné až nemožné pravidlům vyhovět i pro velké podniky a kryptoburzy. Uživatelé soukromých peněženek mohou mít problémy při převodech a mnohé krptobyznysy v EU mohou skončit. Kryptosvět se proti návrhu bouří a šíří se výzvy k oslovování europoslanců s žádostí o zrušení kontroverní regulace.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

8 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
8 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Fortis008

Odrezať hlavy byrokratom

Tom

No nějak nechápu jak by v praxi mohlo fungovat, jak zjistí zda je peněženka v EU(když existují anonymní vpn) a pokud mi někdo pošle platbu z neověřené peněženky, tak tu mojí zablokují nebo nevím jak by zabránili krypto převodu?

Jakub

Přijde mi, že pořád to krypto moc nechápou!

Lhts

Ta praxe bude hodně zajímavá například už dnes je možné si zařídit přes proxy server v indii levnější účet na YouTube. Ale vypadá to že budou chtít nějaký zpětný převod z HW peněženky zpět na burzu A tady vás ověří přes KYC

Libor

Šéf kryptoburzy Coinbase Brian Armstrong to teda fakt nechápe, keď dáva ten príklad s prevodom resp. so zaplatením z bankového účtu. Všetky účty v bankách fungujú v podstate ako hostované peňaženky svojich už identitou overených klientov – KYC. Teda vždy ide o prevod akoby medzi hostovanými peňaženkami, a to pri akomkoľvek pohybe z účtu na účet – aj pri platení platobnou kartou v obchode predajcu. Predsa z banky sa nedajú poslať peniaze do súkromného anonymného trezoru / nehostovaná peňaženka /, ale vždy iba na „hostovaný“ bankový účet. Či podľa CEO Coinbase sa to takto dá ? To sa robí nie prevodom z účtu na účet, ale fyzickým výberom hotovosti z účtu oprávnenou osobou / disponentom, resp. šekom s podpisom podľa podpisového vzoru /, ktorá to potom vloží do anonymného trezoru – nehostovaná peňaženka. Takže, je tu okolo toho zbytočná panika, lebo v praxi to bude fungovať úplne rovnako ako pri bankových službách. Ak chce niekto poslať krypto zo svojej hostovanej peňaženky na inú nehostovanú, tak to urobí v dvoch krokoch. Najprv si to pošle na svoju vlastnú nehostovanú peňaženku, ku ktorej sa prihlási ako jej disponent / analógia výberu hotovosti z účtu v banke /, a potom následne z tejto nehostovanej peňaženky to už prevedie na akúkoľvek inú nehostovanú anonynmnú peňaženku / analógia vkladu do súkromného trezoru /. No, a pri prijímaní krypta na hostovanú peňaženku sa bude musieť identifikovať nehostovaná peňaženka /AML/, rovnako ako je to teraz pri vklade hotovosti na účet. Pri prevodoch krypta medzi dvoma hostovanými peňaženkami sa nič navyše overovať nemusí, rovnako ako pri bankových prevodoch či platbami kartou v obchode.

Magister peditum

Zatím to schválila jedna komise, takže není všem dnům konec.

KUNDOLAP

APRÍL 😀

Pavel

Kdo chce, ať si platí daně, až politici přestanou krást jak straky, já budu platit daně, asi tak, z Taiwanu mně ani nehne

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: