Ethereum překonalo 3 000 USD – udrží nebo přijde prudký pád?

4.6
(11)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Denní svíčka Etherea včera uzavřela nad hranicí 3 000 USD. Tuto cenu jsme otestovali naposledy v roce 2022. Tehdy ale přišlo zamítnutí a rychlý pokles o více než 46 %. Dopadne to letos jinak?

Poslední dobou významně roste kurz ceny bitcoinu a táhne spolu s sebou i většinu altcoinů. Ethereum má ale i svoje vlastní důvody, proč roste. Finanční společnosti požádaly Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) o schválení spotových ETF na Ethereum. Podle analytiků Bloomberg má žádost 70% šanci na schválení a mezní termín pro vyjádření vychází na čtvrtek 23. května. Hodně lidí si tedy představuje podobný vývoj ceny jaký nastal po podání žádosti o ETF na bitcoin.

Dalším faktorem, který táhne cenu etherea vzhůru je blížící se upgrade sítě Dencun (EIP-4844). Měl by nastat 13. března a pomůže výrazně snížit poplatky. To by mohlo přivést další decentralizované aplikace a zvýšit tak využití sítě. Logicky tedy i navýšit poptávku a cenu.

Bude se historie opakovat?

Jedna věc je hranici prolomit a druhá je jí pak ještě udržet. Naposledy v březnu 2022 kurz ceny ETH také prolomil hranici 3 000 dolarů. Dokonce se během pár dnů dostal až nad 3 500 USD. Ethereum uzavřelo 3. dubna denní svíci nad 3 500 USD. Ale již 12. května uzavřel pod 2000 USD a nakonec se 18. června propadl až pod 1 000 USD. Během měsíce tak klesla cena o 46 % a za dva měsíce dokonce o 72 %.

Obchodníci mají býčí náladu, ale nemají FOMO

Podívejme se, co si myslí profesionálním obchodníci. Začneme u futures.

Dobrým ukazatelem nálady může být prémie na 2měsíčních futures, která ukazuje podíl poptávky mezi kupujícími (dlouhé pozice) a prodávajícími (krátké pozice). Prémie se běžně pohybuje mezi 5 – 10 % a to bereme jako neutrální pásmo. Aktuálně graf ukazuje hodnotu kolem 15 %, což je býčí nálada. Profesionální obchodníci tedy věří v udržitelnost růstu ceny a vsází na to peníze. V dubnu 2022 se prémie pohybovala kolem 5,5 %.

Dalším finančním derivátem využívaným profesionálními obchodníky jsou opce. Ukazatelem nálady je v tomto případě 25 % delta skew. Neutrální hodnoty se pohybují mezi -7 % a 7 %. Při hodnotách nad 7 % čteme náladu jako medvědí a čekáme pokles. Opačně čteme graf při hodnotách pod -7 %. Graf se již od 9. února pohybuje pod hranicí -7 %. I zde jsou tedy obchodníci optimističtí a čekají další růst. Hodnota však není nijak extrémní.

Dominance Etherea je podobná jako tehdy

Dominance Etherea se pohybuje kolem 19 %. Jsme tedy na podobných hodnotách, jako ve výše zmíněném období roku 2022. Přesto je řada ukazatelů jinak. Například dominance bitcoinu se aktuálně pohybuje kolem 53 % a tehdy byla kolem 41 %. Ethereum táhne možnost schválení spotových ETF a také blížící se významný upgrade. To by mohlo mluvit ve prospěch býků a možnosti udržení se nad úrovní 3 000 USD. Uvidíme ale, co nám přinese čas.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 11

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img