Ethereum dosáhlo 3 300 USD a schválení ETF nahrává dalšímu růstu

5
(10)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Nejen bitcoin v poslední době roste. Ethereum vykazuje skvělá čísla a za únor si zatím připsalo nárůst ceny o více než 43 %. Nahoru jej ale netáhne jen růst bitcoinu, ale i potenciální schválení spotových ETF na ethereum nebo březnový důležitý upgrade. Má tak potenciál dosáhnout lepšího zhodnocení než bitcoin.

Aktuální cena etherea se pohybuje kolem 3 300 dolarů, ale ještě před týdnem se obchodovalo skoro o 400 USD levněji. Mezitýdenní nárůst o více než 13 %. Roste nejen cena, ale i open interest. Ten překročil hranici 10 miliard USD. To může mezi některými obchodníky vzbudit obavy. Historicky totiž dosažení 11 miliard USD na open interest znamenal současné all-time high ceny etherea a následnou korekci o 55 %.

Navíc růst open interest nabral poměrně silné tempo. Graf ukazuje, že před 12. únorem se nebyl dlouhodobě schopen dostat přes 8,5 miliardy a dnes máme již 10,5 miliardy dolarů. Potenciálních vrchol se tedy z tohoto pohledu nezdá být již moc daleko.

Případné schválení spotových ETF může vše změnit

Ano, historie by se mohla opakovat. Ale podmínky jsou tentokrát jiné. Analytici JPMorgan hodnotí šanci na schválení spotových ETF na ethereum jako půl na půl. To případné zamítnutí by mohlo nastat z důvodu přechodu na Proof-of-stake a vůbec možnost stakingu. Kevin de Patoul, CEO Keyrock, se domnívá, že by to mohla Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) vyhodnotit jako formu nabídky cenných papírů.

Deriváty ukazují zdravý růst

Při pohledu na kryptoměnové deriváty etherea ale můžeme vidět poměrně zdravý vývoj a relativně rovnoměrný růst. Nejprve se podívejme na prémii futures. Profesionální obchodníci volí měsíční futures z důvodu absence poplatků.

Při neutrální náladě se prémie tohoto typu futures pohybuje mezi 5 a 10 %. Z grafu vidíme, že se sice pohybujeme kolem 15 %, ale to je historicky signál býčího sentimentu a není nijak přepálený. Z tohoto pohledu je tedy reálné, aby růst pokračoval i nadále.

Dalším derivátem jsou opce. Tam se primárně zaměříme na 25 % delta skew. Opět na měsíční opce, které jsou obchodníky preferovány. Neutrální pásmo je mezi -7 a 7 %. Při medvědí náladě je nad 7 % a při býčí naopak klesne pod -7 %. Na grafu vidíme, že se aktuálně pohybujeme kolem -3 %. To značí poměrně rovnováhu mezi call (nákup) a put (prodej) opcemi. Růst posledních dní možná naznačuje mírný posun sentimentu směrem k očekávání budoucího poklesu.

Technická analýza nasvědčuje potenciálu pro další růst

Celkově ale kryptoměnové deriváty vypadají zdravě a není z nich patrná blížící se změna nebo propad. Samozřejmě se jedná o technickou analýzu na základě historie. Musíme si uvědomit, že se jedná o makro co tady panuje. Kdyby například přišlo zamítnutí spotových ETF nebo nějaká významná žaloba kolem prodeje cenných papírů, tak se může cena velmi rychle propadnout.

Zatím ale vše vypadá poměrně růžově. Březnový upgrade přinese mimo jiné výrazně nižší poplatky a potenciální schválení spotových ETF na ethereum lze čekat do konce května. Ve hře je opět i finanční skupina BlackRock, jejíž žádosti o ETF jsou v 99 % případů schváleny. Trh již tedy očekává potenciálně podobný vývoj jako probíhá aktuálně na bitcoinu.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 10

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img