Ethereum – Cenzura, deflace a dočkáme se forku?

4.8
(6)
Ivo Čechman
Ivo Čechman
Jsem dlouhodobým technologickým nadšencem do kryptoměn, kde se pohybuji už dlouhá léta. Mojí hlavní specializací jsou Decentralizované Finance.

Cena etherea za posledních 7 dní vystřelila o téměř 20 %. To podporuje i několik zajímavých fundamentů jako např. současná deflace na etheru či pozitivní zprávy v kontextu s regulací ve Velké Británii. Situace ale nemusí být tak růžová, jak se na první pohled zdá. Ethereum totiž v současnosti trápí hned několik věcí souvisejících s hrozící cenzurou a částečnou centralizací tohoto blockchainu.

Deflace na ethereu

Jednou z nejdůležitějších metrik v kontextu s dlouhodobým vývojem ceny je rozhodně poměr pálení části transakčních poplatků vůči nově emitovaným mincím etheru (inflace/deflace na množství etherů v oběhu). A právě ta od Merge vypadá opravdu parádně! Za posledních 41 dní se totiž počet etherů v oběhu zvýšil jen o cca 1 100 ETH. Tímto tempem bychom navíc již za pár dní měli sledovat záporná čísla, a tedy deflaci na etheru od Merge. Už teď vidíme jasnou deflační tendenci za posledních cca 20 dní.

Naopak kdyby Merge neproběhl, viděli bychom čísla úplně jiná. Web Ultrasound.money při simulaci pokračování Etherea jako Proof of Work kryptoměny odhaduje, že by se za stejný čas zvýšil počet etherů v oběhu o cca 492 000 ETH, tedy o 491 000 ETH více. Současní validátoři navíc stále ještě nemůžou vyražené kryptoměny směnit a stejně tak tomu bude pravděpodobně ještě nejbližších 6-12 měsíců. Další věcí je to, že staking není oproti těžbě tak nákladný. Těžaři by jednoduše v mnoha případech minimálně část vytěžených etherů prodávali, aby pokryli své náklady a stabilizovali zisky, což by představovalo další tlak na cenu, který v současnosti chybí.

Ethereum a centralizace

Centralizace na Ethereu je zmiňována zejména v kontextu s rozložením validátorů. Jelikož je stále staking nákladný (je potřeba minimálně 32 ETH) a stakeované prostředky nejsou likvidní, lidé stále využívají zejména nástrojů třetích stran. Ty tak získávají obrovský podíl na řízení sítě, kdy jen cca 23 % z validátorů je neznámých. Naopak platforma Lido pokrývá více než 30 % trhu validátorů. Stejný podíl na trhu by dohromady měly také největší burzy současnosti, které staking nabízí.

Podíl platforem na celkovém množství zastakeovaných etherů. Zdroj: Nansen

O této problematice již na Kryptomagazínu vyšel samostatný článek, který naleznete zde. Sám jsem poté ve videu rozebíral, jaký vývoj by mohl následovat.

Cenzura na Ethereu

Co je v současnosti z těch negativních zpráv dle mého nejkritičtější, je reakce validátorů na sankce uvalené Spojenými státy, konkrétně regulátorem OFAC. Zejména se jedná o zákaz využívání Tornado Cash. Aktuálně totiž dokonce 63 % validátorů ověřuje transakce v souladu s regulacemi, což znamená, že do svých bloků nevkládá zakázané transakce. A tohle číslo každým dnem roste. Prozatím to ještě neznamená, že by transakce Tornado Cash vůbec neprošly, může to ale déle trvat. Hrozbou je však budoucnost.

Pokud by se totiž tito validátoři rozhodli plně odmítat bloky s transakcemi např. Tornado Cash, mohlo by to v budoucnu vézt až k rozvětvení sítě na 2 blockchainy. Prvním by byl ten cenzurovaný a druhý ten volný. Je vysoce pravděpodobné, že komunita by stála spíše o ten bez cenzury. Jak ale ukazují statistiky validátorů, ti jsou plně ochotní fungovat v souladu s regulacemi, i když to může zasahovat do pravé myšlenky decentralizovaných a volných kryptoměn. Tento rozpor by tak do budoucna mohl být vysoce zajímavý i z pohledu ceny.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img