ETH nebo ADA? Více než 100 společností chce přejít z Etherea na síť Cardana

4.3
(8)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Cardano (ADA) je v posledních měsících jedním z nejlepších hráčů v krypto prostoru. Charles Hoskinson, spoluzakladatel blockchainového projektu, nyní v rozhovoru prozradil slibné podrobnosti o budoucnosti projektu.

I po spuštění sítě Goguen Mainnet, které proběhlo začátkem března, avšak existuje jen několik projektů, které Cardano nyní používají. To vše by se ale mělo brzy změnit. Už v letošním roce by totiž na síti mělo být možné programovat smart kontrakty.

Charles Hoskinson navíc v jednom ze svých rozhovoru oznámil, že mnoho společností již uvažuje o migraci z Etherea (ETH) na blockchain Cardana:

„Plně připraveno je více než 100 společností, které chtějí přejít z Etherea na Cardano, až bude plně vyvinuta jeho funkčnost.”

Je euforie kolem Cardana oprávněná?

Nicméně existuje i kritika tohoto blockchainového projektu. Nic Carter, spoluzakladatel společnosti pro krypto analýzy Coin Metrics, zdůraznil, že v současné době neexistuje jediná aplikace na Cardanu:

“Nevím o jediné populární aplikaci nasazené na Cardanu, ani jsem mezi vývojáři neviděl žádné nadšení pro tuto platformu.”

Proto je pro něj záhadou, proč se ADA v posledních měsících stala tak populární. Má však podezření na souvislost s očekáváním, že by ADA mohla v dohledné budoucnosti nahradit Ethereum.

Mnoho investorů proto mohlo v současné době vkládat své naděje do Cardana jako budoucího inovačního centra pro aplikace inteligentních smluv. Mnoho investorů má velká očekávání, zejména pokud jde o Decentralizované finance (DeFi) a non-fungible tokeny (NFT).

Cardano míří do Afriky

Z rozhovoru s Hoskinsonem však vyplývá, že Cardano se chce zaměřit i na jiné oblasti.

“Mým cílem je, aby státy používaly blockchain Cardana. Nezajímá mě Uniswap ani CryptoKitties a další věci. Je to bublina, jako Beanie Babies a Pet Rocks.”

Díky přímé spolupráci se státy a společnostmi si Cardano klade za cíl získat důležitost a dlouhodobě hrát proti Ethereu. V tom by měla hrát ústřední roli zejména Afrika.

Je pochybné, zda lze tento ambiciózní projekt v současné době realizovat. Podle společnosti Electric Capital se počet vývojářů aktivně zapojených do Cardana mezi lety 2018 a říjnem 2020 zdvojnásobil.

Ve srovnání s jinými krypto projekty se jedná o relativně nízký růst. Je však třeba poznamenat, že tento vývoj by se mohl rychle změnit, jakmile bude funkce inteligentních smluv integrována.

Závěr

Cardano má velmi silnou komunitu fanoušků, velmi dobrou míru decentralizace a vizi stát se nejpoužívanějším blockchainem. Pravdou však je, že těch projektů na jejich blockchainu není nyní mnoho. Plánovaný upgrade by to ale mohl rychle změnit.

Tento článek nenahrazuje investiční poradenství, investice na krypto trhu jsou prováděny na vaše vlastní riziko. Investujte jen tolik, kolik jste ochotni ztratit.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
14 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
pietro

Cardano = numero UNO! 🙂

Pet

Cordano = hype. Upřímně existuje mnoho jiných DLT, které mají funkční protokol. Ada útočí jen na ETH a každý si myslí, že ho nahradí, ale zatím je to spíš utopie.

Rob

Cardano je dobrý projekt. Má dobrou decentralizaci atd. Jenže teprve zavádí SC. Je pozadu. Oproti Ethereu je samozřejmě rychlejší a levnější díky PoS, ale podle mně má v tomto odvětví našlápnuto hlavně Ethereum, které zase dohání Cardano z druhé strany (a především projekt Zilliqa). Ethereum ovšem už dnes hostí přes 4000 tokenů. A je dost možné, že vůbec neprohloupí ten, kdo zůstane věrný právě síti Etherea, pokud půjde vše, jak má. A to nejen investoři, ale též blockchainové projekty. Jinak myslím, že jsou dnes projekty i zajímavější, než Ethereum nebo Cardano. Ale ty se zrovna nevezou na vlně hype.

Petr

Třeba BSC?

Rob

BSC je druhá platforma hned po Ethereu, na které vzniká nejvíce tokenů. Dokonce v tomto ohledu ukrajuje Etheru z koláče dominance. Avšak dominance Etherea co do počtu hostovaných projektů stále dosahuje téměř 85% v globálu a oproti Ethereu je síť BSC dost centralizovaná. Tím neříkám, že BSC je nějakou podřadnou platformou. Akorát tam nevidím ten jasný aspekt, který by mě nezpochybnitelně přesvědčil, že BSC je lepší než ETH. To jen z technologického pohledu. Činnost Binance launchpadu nezahrnuji do výpočtu (což hraje do karet BSC).

Rob

Možná nemáte na mysli toto BSC. Pokud ne, tak pardon. I přesto by mě zajímalo, které BSC jste vlastně myslel. 🙂

Rob

Nebo myslíte 1inch Liquidity Protocol (BSC)?

Pet

Za mě mnohem lepší IOTA, žádný blockchain, paralelní provádění chytrých kontraktů, které jsou provozované mimo hlavní vrstvu. Společně s Intel a Dell budují důvěryhodné oracle. Základní transakce jsou bez poplatků. Budoucnost mají DLT, které budou bez poplatků a vyřeší trilema. Nejblíže k tomu je zatím IOTA.

AjRep

IOTA je technologicky nesmírně zajímavý projekt, ale bohužel dojíždí na svůj neschopný a rozhádaný managerský tým.

Poslední editace 3 let před přes AjRep
Pet

Jejích historie je trochu víc bouřlivá, ale myslím si, že odchodem Davida a CFB se situace zlepšila. Spíš víc zajímavější je jejich rodamapa a produkty. Mají schopné vývojáře a to dává větší jistotu úspěchu. Letos se uvidí jestli se jim vše povede, pokud ano nebudou mít konkurenci.

Rob

Tak IOTA je samozřejmě revoluční, ale tady je potřeba ještě hodně držet palce. 🙂

pietro

Robe, zajímalo by mne, kterým menším projektům fandíš ty? Podělíš se o typ? 🙂

Valentyn

Dobrá blbost… 😄

Poslední editace 3 let před přes Valentyn
Pet

Fundovaná reakce:D

spot_img