ERC-4626 – nový standard pro ETH tokeny. Proč jej sledovat?

5
(5)
Ivo Čechman
Ivo Čechman
Jsem dlouhodobým technologickým nadšencem do kryptoměn, kde se pohybuji už dlouhá léta. Mojí hlavní specializací jsou Decentralizované Finance.

V dalším díle seriálu zaměřeném na decentralizované finance se podíváme na nový standard pro tokeny na Ethereu ERC-4626. Ten totiž úzce souvisí s DeFi, kdy má potenciál přinést revoluci v tokenech, se kterými se pojí výnosy z úročení.

Co je ERC-4626?

Pokud kryptoměny sledujete, nejspíš už jste slyšeli o standardizovaných tokenech. Ty představují sjednocení při tvorbě tokenů. Právě toto sjednocení např. umožňuje vývojářům výrazně jednodušeji importovat nové tokeny do svých produktů a výrazně tak zvyšuje uživatelskou přívětivost při práci s kryptoměnami. Z těch nejznámějších jste poté na Ethereu mohli slyšet minimálně o klasickém standardu pro zastupitelné tokeny, ERC-20, či o standardu specializovaném pro NFT (nezastupitelné tokeny), ERC-721. Standardů pro tokeny je však více, a to samozřejmě nejen na Ethereu, ale i na naprosté většině ostatních platformových blockchainů. Dnes se však podíváme na novinku, která nese označení ERC-4626.

ERC-4626 představuje nový standard pro tokeny, se kterými se pojí výnosy z úročení. V tomto článku je dále budu označovat za tzv. výnosové tokeny. Samotní vývojáři Etherea jej poté označili za tokenizovaný standard pro pokladnice (tokenized vault standard). S návrhem tohoto standardu poté přišlo několik známých přispěvatelů do vývoje Etherea již 12. prosince minulého roku. Od té doby prošel rozsáhlými diskuzemi mezi vývojáři. Teprve v posledních týdnech jej však jádro vývojářského týmu Etherea schválilo a počítá se s implementací při dalším forku sítě.

Pro představu, co jsou výnosové tokeny v současné podobě, tak se jedná o tokeny DeFi protokolů, které dokazují, že máte právo na získávání úroků z dané DeFi platformy. Představují také váš podíl na konkrétním produktu platformy. Konkrétně tedy jde např. o aTokeny na Aave, cTokeny na Compoundu, xTokeny na Sushi a mnoho mnoho dalších. Takové tokeny totiž využívá naprostá většina DeFi platforem.

Chcete zjistit, jak začít ziskově pracovat se světem decentralizovaných financí? Máme pro vás připravený rozsáhlý kurz, kde vás provedeme jednotlivými možnostmi, se kterými se v DeFi setkáte, i tím, jak je využít.

Standard pro výnosové tokeny

Co ale tyto nově standardizované tokeny přinesou? Potřebu takového standardu výborně ilustruje vlákno na Twitteru yearn.finance, což je jeden z leaderů na poli decentralizovaných financí. yearn.finance také již oznámili, že tento standard plánují využívat, což může být první velký krok k jeho adopci. Zpět ale k tomu, proč může být tento standard důležitý. V současnosti nejsou výnosové tokeny víceméně žádným způsobem standardizovány a různé DeFi projekty nabízí mírně odlišené přístupy k těmto tokenům. Zde jde např. o agregátory likvidity, lending platformy či v posledních měsících oblíbené high-yield staking projekty.

A zde právě přichází ten problém, který naznačují v yearn.finance a který byl zároveň jednou z hlavních motivací pro vytvoření tohoto standardu:

„Abyste vytvořili jednu aplikaci založenou na DeFi výnosových tokenech, budete muset napsat desítky komplexních a bezchybných adapterů, které zvládnou každou unikátní variaci. S ERC-4626 to již nebude potřeba.“

Pokud totiž vytvoříte aplikaci založenou na jedné z ERC-4626 pokladnic či konkrétních tokenů, tato aplikace bude kompatibilní i s veškerými ostatními ERC-4626 tokeny. To by mělo přinést výrazně vyšší uživatelskou přívětivost jak pro vývojáře, tak i pro koncové uživatele, kteří by mohli v budoucnu tyto tokeny moci jednoduše využívat napříč více platformami.

Standardizované tokeny na Ethereu poté velice často přebírají i konkurenční platformové blockchainy. Přinejmenším tedy ty kompatibilní s Ethereum Virtual Machine (EVM). Můžeme tak očekávat, že pokud bude tento token adoptován napříč Ethereum DeFi, dočkáme se jej i na dalších platformách. Ač si tak budeme muset na adopci ještě počkat (a otázka, jestli nastane, protože někteří vývojáři ukazovali také na pár drobnějších problémů, které by tento standard mohl přinést), ukazuje nám to, jak poctivě se na Ethereu, které podle plánu snad již zanedlouho projde tzv. Merge PoS a PoW sítí, pracuje.

Chcete se o DeFi dozvědět ještě více? Doražte na workshop. V současnosti v této oblasti pořádáme 2 workshopy:

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img