Enormní americký státní dluh má splatnost v příštím roce – Zvyšuje tak tlak na úrokové sazby

4.8
(6)
Michal Fortýn
Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord

V příštím roce se předpokládá splacení téměř třetiny amerického státního dluhu, což vyvolává obavy ohledně dopadu na úrokové sazby. Tento vývoj nastává v době, kdy se Spojené státy potýkají s nárůstem federálního deficitu a čelí dalším finančním výzvám.

Obří americký státní dluh

Podle nedávno zveřejněné analýzy investiční firmy Apollo čelí Spojené státy americké klíčovému finančnímu momentu, kdy téměř třetina všeho nesplaceného dluhu americké vlády má splatnost do následujících 12 měsíců. Tento trend je obzvláště znepokojivý, protože podíl veřejného dluhu Spojených států splatného do jednoho roku dosáhl 31 %, což jsou úrovně srovnatelné s obdobím pandemie koronaviru.

V absolutních hodnotách tento krátkodobý dluh představuje 7,6 bilionu amerických dolarů, což je největší suma od začátku roku 2021. Podle Torstena Sløka, hlavního ekonoma společnosti Apollo, tato situace vytváří silný tlak na růst úrokových sazeb v USA. Kromě toho tento krátkodobě splatný dluh tvoří více než čtvrtinu amerického HDP, což je menší podíl než v roce 2020.

Současná situace přichází v době, kdy se federální deficity v posledních letech prudce zvýšily, dramaticky ovlivňující trajektorii amerického dluhu. Pouze ve třetím čtvrtletí Ministerstvo financí USA prodalo dluhopisy v hodnotě 1 bilionu dolarů. Ministerstvo se však rozhodlo zpomalit prodej dlouhodobějších dluhopisů a více spoléhat na vydávání pokladničních poukázek.

Náklady na půjčky vzrostly v posledním roce a půl v důsledku agresivní politiky utahování měnové politiky ze strany Federálního rezervního systému (Fed), což zvýšilo náklady na obsluhu státního dluhu. Ačkoliv se tyto náklady v listopadu letošního roku snížily, stále jsou vyšší než před rokem.

Federální rezervní systém také vyvíjí tlak na úrokové sazby prostřednictvím programu kvantitativního utahování, který odstranil hlavního kupce z dluhopisového trhu. Ministerstvo financí USA má problémy s nalézáním dostatečného množství kupců pro nový dluh, přičemž některé aukce se setkaly se slabou poptávkou, zatímco jiné zaznamenaly normální zájem.

V době psaní článku se cena BTC pohybuje okolo 37 035 USD dle KMC.

Závěr

Co si o tom myslíte vy? Podělte se s námi o svůj názor do komentářů nebo na naše sociální sítě. Neváhejte se přidat také na náš oficiální Discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde na vás čeká další zajímavý obsah. Kompletní analýzu společnosti Apollo naleznete pod přiloženým odkazem ZDE. [1]

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img