Ekonomická recese? Může být Bitcoin bezpečným přístavem v nadcházející bouři?

0
(0)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Bitcoin vznikl v době ekonomické krize, jako alternativa k inflací zatíženým penězům. Dalo by se říct, že je určitou odpovědí na ekonomické problémy lidstva a je navržen primárně pro lidi (nikoli banky, vlády, apod.). Řada investorů věří, že si BTC tuto úlohu v příští ekonomické krizi obhájí. To by vedlo k úplně novému náhledu na Bitcoin širokou veřejností. Může se BTC stát bezpečným přístavem, kam se lidé uchýlí, až nastane ekonomická bouře a recese?

Blíží se krize (recese)?

Stále častěji je řeč o prvních náznacích další světové krize. Je to již 11 let od vzniku BTC a přibližně stejná doba nás dělí od poslední světové krize. Momentálně (dosud) ekonomika stále ještě roste. Máme se proto poměrně dobře, mzdy i platy stoupají, lidé více utrácejí, vlády vybírají vyšší daně a firmy produkují větší množství výrobků a služeb, vyplácejí vyšší zisky a roste jejich hodnota.

V nedávné době jsme však zaznamenali určité náznaky toho, že by se to mohlo opět změnit. Na dosud poměrně rostoucím akciovém trhu se začíná něco dít. Tržní ekonomika je spojena s cykly a prakticky jisté je, že tomu tak bude, dokud nepřijdeme na něco lepšího. K další krizi tedy dojde. Otázkou je pouze kdy, popř. jak dobře se na ni dokážeme připravit.

Co je vlastně HDP

HDP, neboli hrubý domácí produkt, je celková peněžní hodnota všech finálních statků a služeb vyprodukovaných za určité časové období (obvykle 1 rok) výrobními faktory na určitém území (tzn. určitý stát). Graf výkonnosti ekonomiky je pak grafem meziroční změny HDP. Aby tedy ekonomika rostla, musí růst právě HDP. A to meziročně, vždy v % porovnání s minulým rokem. Nestačí tedy jen růst, potřebujeme rostoucí růst. To zkrátka není dlouhodobě udržitelný model.

Co se stane, když přijde krize?

Krize je pro mnoho lidí poměrně abstraktní pojem. Obvykle si lidé myslí, že je to prostě něco špatného, čemu rozumí jen ekonomové. Ve skutečnosti tomu tak není. Je to vlastně velmi prosté. Množství produkce začne narážet na své limity, chvíli se to tam ještě pumpuje, klidně několik let. No a potom přijde nějaký spouštěč a je vymalováno.

Následný proces je takový začarovaný kruh. Klesají zisky, lidé mají méně peněz, méně nakupují, cena zboží a služeb padá a firmy začnou méně vyrábět, dochází k propouštění, lidé mají ještě méně peněz, méně nakupují, atd.

Před krizí utéct do Bitcoinu?

Krize bývá velmi dobrou příležitostí k investici do cenných papírů a nemovitostí. Nejúspěšnější investoři světa využili k nákupu nízkých cen v dobách, kdy v ulicích tekla krev, jak trefně poznamenal jeden známý baron z 18. století.

Kryptoměny nejsou ovlivněny objemem výroby. Případné firemní tokeny budou v krizi padat společně s akciemi. Tokenizace firem, o které se mluví (zde), však ještě neproběhla. Bitcoin není inflační měnou, ani není přímo ovlivňován státní ekonomikou. Nebude to již dlouho trvat a jeho tvorba nových mincí se opět zpomalí.

Bitcoin k růstu nepotřebuje HDP. Dohady o tom, že klesá společně s akciemi, jsou dle mého názoru zcela mylné. Jeho nabídka je dokonale nepružná (s cenou se nemění), a cenu tak vlastně řídí pouze poptávka. Otázkou je: budou investoři, utíkající z padajících trhů, využívat Bitcoin, podobně jako třeba zlato? Věřím, že to možné je. Bitcoin nám na to odpoví sám, až přijde ten čas.

Co číst dále?

[Zprávy] • Microsoft chce zjednodušit vydávání tokenů • Čína zavádí identifikační systémy pro chytrá města na blockchainu • a další novinky

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
19 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Richard Kovaříček

Já bych taky před časem řekl, že bude Bitcoin bezpečný přístav v době krize, ono se to i celkem nabízí, a jak je správně zmíněno v článku, jeho cenu ovlivňuje pouze poptávka, ale se získáváním dalších informací a zkušeností s kryptem jsem nyní lehce skeptický. Bitcoin zatím krizi nezažil, případní investoři v něm nemusí vidět jistotu a klidně se s krizí ostatních komodit může svést. Léty ověřená jistota v době krize je zlato, kryptu to může ještě nějaký čas, nějaké krize trvat. Za mě si samozřejmě prěji, ať je Bitcoin pevným přístavem v době krizí, potenciál na to rozhodně má, tak snad se přístavem stane:)

Libor

lide stale chteji mit investovano v necem, co ma hmatatelnou hodnotu, nemovitosti, zlato, starozitnosti atd., bitcoin je takove virtualni nic, mozna je par bohacu co si ho pridali do portfolia sveho majetku, ale budou to vyjimky, podle me vetsi krize bude mit na btc negativni vliv a vetsinu shitcoinu to smaze ze sveta

Salam

Co to meleš o hmatatelné hodnotě , člověk je tupé zvíře ovce co jde se stádem a má jednoho nebo pár vůdců kteří se na ovcích přiživují .Vysvětli mi proč ovce kupují zlato od banky které fyzicky nikdy nedostanou dostanou je certifikát že mají někde zlato v bance a to ovcím stačí protože jim to řekl vůdce stáda tak ovce věří že tam to zlato má a taky nemá hmatatelný důkaz jen hajzl papír z razítkem kolik zlata si koupil .

Martin

To je ale ofenzivní komentář! Přesně takhle se iniciují plodné diskuze.

E15

Dokonce ani u té zatavené cihličky není 100% jistota, že se jedná o zlato, ale tak nějak se všeobecně věří, že tomu tak skutečně je 😀

Martin

Libore, souhlasím s Vámi. Slušná dvě či tři století, jsou zlato, starožitnosti a nemovitosti oblíbenými nástroji pro uchování hodnoty. Proč? Protože jsme jim dali nějakou hodnotu. Je skutečná? Nebo jsme ji pouze vybudovali časem? Ostatně i platíme papírem, který je krytý, ničím, možná nějakým produktem celého státu. Je to trend a pouze čas z něho udělal “starou hodnotu”. Pro některé kultury zlato, nemovitosti ani staré obrazy nemají hodnotu. Svět se mění, a i trendy. Proto může být něco “neuchopitelného” uchovatelem hodnoty. Možná i proto že, neshoří, dá se propašovat na mobilu nebo v zadku na fleshce.

viva la resistance

Co myslite budou se do BTC pumpovat dalsi cinske penize, kdyz bude existovat DCEP kryty zlatem? Vzhledem k faktu, jakou rychlosti Cinani drancuji zlate doly v Africe bych rekl, ze BTC se blizi svemu konci …

E15

Cokoliv kryté čímkoliv zavání potenciálním podvodem – viz. stablecoiny. To je právě krása BTC, že to není poukázka na něco, ale je to něco samo o sobě 🙂

Jelito

To urcite,ale zaroven cena BTC je tezce manipluovana par entitama a jeho budoucnost neni uplne jista.

Salam

viva la resistance
Jsi Ovce ? tak věříš že čínan ti dá stable coin krytý zlatem ty jsi ta ovce které nezbývá nic jiného než věřit že jejich kryptoměna bude kryta zlatem .Vůdce čínan zas bude doufat že se ovce nesplaší a nepůjdou všichni naraz vybrat svoji kryptoměnu za zlato kde by většina ovcí zjistila skutečnou realitu že žádná kryptoměna není krytá zlatem (prostě to ani není možný aby všechny tokeny byli kryté zlatem , zlatem bude krytá možná jen jedna třetina zbytek ovce musí věřit toť vše .)Kdo dělá miliardáře miliardářem ? ovce protože ovce věří svému vůdci , díky komu jsou Rothschildové jedni z nejbohatších rodin díky ovcím , stačí jedno slovo Ilumináti vůdci stáda !

Reinkarnace USD

Tak já myslím, že krize BTC může prospět, když půjde dolu cena akcií, některých komodit (v krizi klesne poptávka – ropa, žel. ruda …), přidají se nemovitosti atd…, tak lidé a instituce začnou stahovat peníze (i z kryptoměn) a začnou šetřit. Ale já myslím, že z kryptoměn se jich tolik nestáhne (cena půjde dolů max. 30 %) což je normální (pod 6 až 7k cena už nikdy neklesne) a naopak lidé i instituce začnou hledat příležitost kde je opět investovat. když bude velká krize (může být, protože problémy se od minulé krize nevyřešily, jenom odsunuly a zvětšily – dluhy lidí, bank, vlád…), tak já jsem přesvědčen, že FED, ECB ( i ČNB ?) budou “tisknout” nové peníze (co jiného by taky dělali že ?) + přidají poměrně velké záporné úroky (což už je i dnes myslím i v německu, švýcarsku… při vkladech nad 100k), tak ty banky to začnou přenášet i na obyčejné lidi a menší vklady (budeme se za ně platit – možná i my když tam budu mít 100k Kč) a potom budou nejlepší investicí ověřené uchovatele hodnoty (zlato, stříbro, nemovitosti) a k nim přibudou i kryptoměny (nejen BTC), protože s něma půjde platit (není to ještě úplně ono, ale za rok už to bude zase o něco lepší). Zlatem nebo pozemkem se bude platit dost špatně a pak se “malinkatá” část z peněz stažených z fiannčního trhu (budou to biliony dolarů) “přelije” do kryptoměn (hlavně BTC) a i 0,1% z biliónů USD/EUR vystřelí BTC (i kryptoměny) nahoru. Právě proto ten BTC vznikl ne?. Jako ochrana před vládami a jejich nesmyslnými finančními experimenty, za které nikdo nenese odpovědnost. Já jsem o tom přesvědčen, že to takto dopadne… No nikomu to nevnucuji (já už BTC + ostatní krypto už nakoupil), tak uvidíme…..:-)

Hmm

Já jako v uchovatele hodnoty věřím nejvíc nemovitostem, přesněji řečeno pozemkům. Pokud nepřijde nějaké znárodnění, tak prodělat nelze. Samozřejmě nějaké výkyvy vždy budou, ale do delší budoucnosti to je sázka na jistotu. Lidí je a bude čim dál tim víc a místa míň… a orná půda se bude časem “vyvažovat zlatem”

Salam

Hmm
Otázkou je kdo ti to koupí , dneska jsou ty ceny našponované tak vysoko že ten kdo si pozemek koupí nemá šanci na něm vydělat protože ty ceny na ČR jsou hodně předražené a platy o proti západním zemím hodně nízko a na to kupce na tak předražené pozemky jen těžko najdeš (pokud nekoupíš za super cenu ) a když koupíš pozemek který je dražší než v Německu či okolních státech tak ho prostě ještě drž než si ho koupil nemáš šanci prodat. Česká republika má jedny z nejdražších nemovitostí v celé EU .Jen Praze byt za 20 milionu je to normální ? kdo to koupí ? když na Floridě či v Miami koupíš za necelé 2 mega českých korun barák u pláže .Ty ceny v česku ke srovnání k platu jsou na samé hranici stropu což znamená že ty pokud koupíš předražený byt či pozemek na samé hranici stropu (jak jsou ceny nastavený dnes ) nemáš šanci to prodat ještě drž protože lidi na to zkrátka nemají finance , a cizinec se ti na tak předražené pozemky může v čr vysr*t když to ve své zemi koupí levněji .

Hmm

Samozřejmě pro účel výdělku nesmíš nakoupit předražené věci 🙂 To platí pro všechny komodity.
I když stejně věřím, že dnes “předražený pozemek” na hodnotě rozhodně klesat nebude (stopro větší jistota uložených peněz než volatilní BTC). A to co se před 20 lety zdálo být superpředažený se dnes prodává s pohádkovejma ziskama. Několik takových obchodů už jsem provedl a průměrně to vychází že pozemky pořízený před 10 lety dnes prodávám cca 2,5krát dráž. Toť má vlastní zkušenost nikoli pouhá teorie.

Karel Modest

Určitě z dlouhodobého hlediska dávají nemovitosti a pozemky smysl. Trh je dnes však díky internetu poměrně dynamický a podle mého názoru lidé budou v případě poklesu akciových trhů hledat likvidní alternativu, do které své úspory převedou. Kryptoměny mohou část investorů polapit, zvláště pokud se krize prohloubí, banky začnou tlačit likviditu a ani FIAT se nebude zdát výhodný. Recese před 10 lety také začala pozvolna (zpráva za zprávou, banka za bankou) a to by mohl být ideální čas pro růst Bitcoinu. Otázkou samozřejmě je, jaký vývoj bude následovat poté a jak se krize prohloubí.

Karel Modest

Na Btc je hezké, že ho člověk může pořídit snadno a rychle z pohodlí domova a má nad ním kontrolu (vlastní ho). To může být také jeho velká výhoda i v případě nějaké standardní krize. Nákup nemovitostí, zlata je těžkopádný, je třeba přičíst starosti s obsluhou, uložením (pokud se nespokojím jen s papírem). Myslím, že bitcoin může v krizi podobné té minulé, jen mile překvapit.

k 001

No jak vypnou internet či elektřinu si v prdeli i z bitcoinem !

Miroslav

Jojo, to se deje bezne, ze se vypima net a elektrina 😀

Karel Modest

To bysme byli v pr…. všichni i bez bitcoinu.

spot_img