Dubnové kryptopodvody, exploity a hacky vedly ke ztrátě 103 milionů dolarů

5
(1)

Kryptoútoky v dubnu překročily hodnotu 100 milionů dolarů, a zvýšily tak již tak značnou ukradenou částku v roce 2023. Není překvapením, že hlavním cílem byla minulý měsíc právě služba DeFi.

Dne 30. dubna zveřejnila kryptobezpečnostní a auditorská společnost CertiK dubnový přehled kryptoexploitů, podvodů a hacků, v němž odhalila, že celkové finanční prostředky z dubnových ztrát činily 103,7 milionu dolarů, čímž se letošní ztráty vyšplhaly na 429,7 milionu dolarů.

Kryptoútoky nepolevují

Jedním z nejčastějších způsobů útoku byly tzv. flash loans, z nichž bylo odcizeno 19,9 milionu dolarů. Tyto útoky jsou běžné a nadále představují bolavé místo pro DeFi sektor. Exit scamy připravily své oběti o 9,4 milionu dolarů, což je sice menší, ale stále významná částka. Největší ztráty však způsobily exploity, při nichž bylo tímto způsobem odcizeno 74,5 milionu dolarů.

Největším útokem byl přitom MEV Botový útok, který díky exploitu utrpěl ztráty ve výši 25,3 milionu dolarů. Následovaly Bitrue a GDAC s 22 a 13 miliony dolarů, rovněž kvůli exploitům.

Pokud jde o exit scamy, největším viníkem byl Merlin DEX, který odčerpal finanční prostředky ve výši 2,7 milionu dolarů. Na druhém místě se objevila Ordinals Finance s odcizeným 1 milionem dolarů.

K největším útokům na flash loans došlo ve společnostech Yearn Finance, kde bylo odcizeno 10,1 milionu dolarů, a Hundred Finance, kde bylo odcizeno 7,4 milionu dolarů.

Tyto útoky naznačují, že na trhu DeFi je ještě hodně práce a vývoje, aby se v DeFi podařilo ochránit investory. Zdá se, že rok 2023 by se mohl co do ztrát vyrovnat roku 2022, čemuž se budou chtít všichni zoufale vyhnout, jelikož se trh rozrůstá.

Dubnové incidenty podle společnosti Certik (Zdroj: certik.com)

Hack Euler Finance a jiné útoky

V roce 2023 již došlo k několika velkým útokům, při nichž byly každý měsíc ukradeny desítky milionů dolarů. Zatímco se rug pulls pořád objevují, mnoho útoků, které se v roce 2023 odehrály v roce, bylo spíše způsobeno exploitováním logiky kryptoprotokolu jako takové.

Jedním z nejpozoruhodnějších útoků byla společnost Euler Finance, které hackeři v březnu ukradli 197 milionů dolarů. Po vyjednávání s útočníky se však týmu podařilo prostředky získat zpět. Dalším významným útokem byl útok na Sentiment Finance, kdy platforma přišla o téměř 1 milion dolarů v důsledku reentry útoku. I tentokrát tým s hackery vyjednával, přičemž se hackeři rozhodli vrátit celkem 90 % prostředků.

Trend poklesu kryptoútoků v roce 2023

Rok 2023 se zatím může zdát jako lepší než rok 2022, jelikož v něm došlo k menšímu počtu krádeží než v roce předchozím. V únoru 2022 hackeři ukradli 359 milionů dolarů. Letos to během stejného měsíce bylo 20 milionů dolarů.

Nicméně je to jen proto, že hackeři provedli rozsáhlé útoky na jednu platformu, což značně zvýšilo celkovou ukradenou částku. Hacky DeFi v roce 2022 byly troufalé i na poměry kryptotrhů, což přimělo samotnou FBI k poskytování bezpečnostních doporučení.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img