DOGE jako internetové peníze? Vzpoura mladých a významná akceptace, nebo fata morgána kryptotrhu? [Komentář]

0
(0)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Pokud jste ještě neslyšeli slovo Dogecoin, tak jste dodnes museli spát mimo kryptotrh, protože DOGE doslova vyrazil dech všem. S cenou nad 0,6 USD memecoin zlámal všechny žebříčky a rozbil představy mnohých. Co se skrývá za hypem a je skutečný?

DOGE rozpoutal matku všech hypů

Je příliš snadné zavrhnout, co se děje s DOGE. Nyní, uprostřed dalšího kola šílenství a hypu, s postavou Elona Muska, který viralitu memecoinu rozdmýchává svými twitterovými poznámkami. Kromě toho se připravuje na Saturday Night Live sketch s názvem “The Dogefather.” To má proběhnout již zítra (8. května). Jeden strejda si něco tweetne a kryptoměna vystřelí o desítky procent. Co se to děje?

Je velmi snadné, použít nálepku “hypecoin” – nebo v horším případě “shitcoin”. Zatímco DOGE trhal jeden cenový rekord za druhým, někteří z těch, kteří dříve tvrdili, že na ceně nezáleží a 1 BTC = 1BTC, začali kritizovat růst Dogecoinu. Zdá se, že kryptoměna, která vznikla jako vtip, vytvořla zdánlivě snadnou cestu k bohatství jako fatamorgánu. Sama se nakonec zůčastnila dogmatického deja vů, když se bitcoineři svou kritikou vůči Dogecoinu začali podobat lidem jako bitcoinový “doktor zkáza” Dan Pena.

Tentokrát ne „Bitcoin is going to ZERO,” ale DOGE určitě „půjde na nulu!” A nebo je to celé trochu jinak?

Pozor na ztráty!

Buďme k sobě upřímní. Hodně lidí, kteří kritizují DOGE, říkají, že jim hlavně vadí, že nakonec spadne dolů a způsobí mnoha nováčkům velké ztráty, čímž poškodí renomé kryptotrhu. To na jednu stranu může být pravda, ale ve skutečnosti jde o další z mnoha příběhů “žaborybích” soubojů o to, který coin bude na vrcholu a co by podle koho mělo upadnout do zapomění. Nakonec však, navzdory všem výkřikům, bude většina ochotně a pokrytecky hájit hype a každou pumpu svého oblíbence, ať už to zrovna pro ně bude Bitcoin, Ethereum, nebo třeba Kusama…

Skutečně si po takové pumpě musíte dávat velký pozor a chci, aby zde zaznělo. A není to žádná finanční rada, ale přestože Dogecoin může jít na dolar, osobně bych do něj v tuto chvíli peníze rozhodně nedával. Riziko nějaké hlubší korekce je nemalé, nicméně tohle přece není nic nového. Tohle jsme všichni dávno věděli a platí to pro všechny kryptoměny bez výjimek. Není to žádné nové zjištění, neobjevili jsme Ameriku!

Akceptace nebo fata morgána?

Doge roste na vlně virality a hypu. Nebudu ho za to hájit, ale ani odsuzovat. Začalo to na Tik Toku, pokračovalo Elonem Muskem a podpořily to řady celebrit, včetně miliardáře Marka Cubana, člena Kiss Gene Simmonsa a ikony zábavy rapera Snoop Dogga.

Jenže nic není černobílé. Hype zavinil, že vývojáři znovu usedli do židlí a začali implementovat některé updaty, které mezitím otestoval Litecoin, potažmo samotný Bitcoin. Používání Dogecoinu pro platby roste spolu s cenou mince. Kromě týmu Dallas Mavericks z Národní basketbalové asociace, týmu vlastněného Markem Kubanem, se do hry DOGE nyní dostávají také franšízy Major League Baseball, atd.. Pokud bude trend pokračovat, možná Dogecoin skutečně přeroste v něco víc, než jen krátkodobé nesmyslné zaštěkání.

Peníze mohou být nástrojem pro koordinaci lidské činnosti. Aby platební kryptoměna byla používaná, musí mít velkou komunitu příznivců a pozitivní sentiment. Dostatečně velké publikum je předpokladem využití a je vcelku jedno, jestli jej přitáhla konvenční tradice (jako u fiatu), narativ digitálního zlata a zajištění (jako částečně u Bitcoinu), nebo prostý fakt, že se něco lidem líbí, protože si myslí, že je to vtipné a moderní.

Duch doby

DOGE je populární u mladých lidí a teenagerů. Začalo to jako vtip a stále to vtipem žije, ale vážnost tomuto ztělesnění nihilistického ducha mladší generace dodává kapitalizace v hodnotě 78 miliard dolarů.

„Lidé, kteří se neradi řídí pravidly, se obracejí na Dogecoin, aby ukázali, že dokážou, aby vše fungovalo, a to dokonce navdory sázkám. Řekl jsem to mnohokrát: Myslím, že vždy je to 20 % o technologii, 80 % o adopci. A v tomto případě je Doge ve skutečnosti adoptován.“ – Ran Neuner, spoluzakladatel a generální ředitel blockchainové investiční firmy Onchain Capital.

Závěr

Přiznejme si, Dogecoin poukazuje na trhliny v našem vnímání kryptoměn. Kryptonadšenci někdy hájí Litecoin pro levné platby. – Dogecoin je však má také a je ještě rychlejší. Poukazujeme na pumpu DOGE a varujeme před pádem. – Bitcoin od začátku roku vzrostl zhruba o 300 % a mnozí mimo kryptosvět varují před vážným nebezpečím investice do něj. V Dogecoinu je jen banda hlupáků, kteří udržují naživu nesmyslný projekt? Hádejte co, přesně takhle vidí bitcoinery drtivá většina kritiků BTC.

Není to již jen pouhý vtip, je to nesmírně zajímavá satira. Nastavuje nám zrcadlo a my v něm vidíme, že o úspěchu mohdy nerozhoduje kvalita projektu, často je to bohužel o tom, kdo na svou stranu získá stádo…

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Pavel
Hodnocení článku :
     

Dogecoin je něco jako pivo nastojáka, další, kdo přišel na to, že na lidské hlouposti se nejlépe vydělává.

Flip

Na konci bullrunu hodně lidí zapláče, asi do toho(na to) nalítli lidi co nebyli v kryptu 2017/18 – můj názor.

spot_img