DeFi platformy, které letos konkurují Ethereu

4.5
(4)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Šílenství kolem decentralizovaných financí si letos v létě vybralo svou daň na síti Ethereum, alespoň co se poptávky týče. V krypto prostoru se objevila velká škála konkurenčních platforem, na které se nyní zaměřila společnost Coinbase.

Ve své nejnovější zprávě ze série „Round the Block“ s názvem „ETH Killers and New Chains“ zveřejněné 12. prosince se americká kryptoburza podrobněji zabývala novými konkurenty společnosti Ethereum v oblasti inteligentních smluv.

V letošním roce se objevila řada nových blockchainů zaměřených na DeFi, s cílem zmocnit se dominantního postavení, které má nyní Ethereum, a to tím, že nabídnou rychlejší a levnější transakce. Ale jak je vidět, tyhle dva aspekty nestačí.

Jak „zabít“ Ethereum

Zpráva hned na začátku potvrzuje, že Ethereum má „pevnou a jasnou výhodu prvního pohybu“.

ETH je tedy stále králem, pokud jde o hodnotu sítě, jež nyní činí 66 miliard USD, ale také převyšuje konkurenci v několika klíčových faktorech, včetně aktivity vývojářů a počtu uživatelů.

Tržní hodnota ETH vs konkurence

Mezi další faktory patří vývojářské nástroje, peněženky, cloudová infrastruktura, integrace burz, stablecoiny a další. V současné době se žádný konkurenční řetězec nepřiblížil podpoře, kterou má Ethereum.

Klíčovým aspektem je také zabezpečení sítě. Náklady za útok na síť Ethereum jsou ve srovnání s jinými řetězci příliš vysoké.

“Ethereum především prokázalo sílu vývoje open-source, kde jsou Dapps schopni vzájemně komunikovat.”

Dle Coinbase, jakýkoli soupeř musí soutěžit na několika různých úrovních, nabízet rychlejší transakce jednoduše nestačí.

Výhody ETH

Pro dApp a inteligentní kódování kontraktů je třeba vzít v úvahu zkušenosti vývojářů, nástroje a programovatelnost. Klíčovým faktorem je také uživatelská zkušenost a škálování, zde má mnoho konkurenčních platforem v tuto chvíli výhodu.

Nicméně Ethereum má jasný náskok v infrastruktuře, podpoře uzlů, staking službách a zabezpečení.

Burza Coinbase dodala, že úspěch v soutěži bude do značné míry záviset na tom, jak dobře Ethereum uspokojuje aktuální potřeby vývojářů a jak obtížné by pro ně bylo přejít na nové prostředí.

“Ale aby bylo jasné, pokud Ethereum dokáže dostatečně škálovat propustnost a pokračovat ve zlepšování zkušeností vývojářů, bude výzvou, aby se jakákoli jiná konkurenční platforma objevila v měřítku, které by Ethereum ohrozilo.”

Pohled na konkurenční sestavu

Mezi největší konkurenty ohrožující Ethereum dle seznamu Coinbase patří: Cosmos, Polkadot, Flow, NEAR, Tezos, Solana, Avalanche, Algorand a DFINITY. Je třeba poznamenat, že Flow a NEAR jsou součástí portfoliové společnosti Coinbase ventures.

Ve zprávě nebyli uvedeni soupeři, které stojí za to také zmínit. Patří zde Cardano, EOS, TRON, NEO a Binance Smart Chain.

Závěr

Ačkoliv se DeFi neustále rozrůstají a s nimi i prostor kolem nich, Ethereum má stále mnoho výhod, které jen tak nějaká platforma nepřekoná. Co myslíte? Přijde čas, kdy se tento fakt změní?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img