DeFi platformy, které letos konkurují Ethereu

4.5
(4)

Zprávy a souhrny

Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Šílenství kolem decentralizovaných financí si letos v létě vybralo svou daň na síti Ethereum, alespoň co se poptávky týče. V krypto prostoru se objevila velká škála konkurenčních platforem, na které se nyní zaměřila společnost Coinbase.

Ve své nejnovější zprávě ze série „Round the Block“ s názvem „ETH Killers and New Chains“ zveřejněné 12. prosince se americká kryptoburza podrobněji zabývala novými konkurenty společnosti Ethereum v oblasti inteligentních smluv.

V letošním roce se objevila řada nových blockchainů zaměřených na DeFi, s cílem zmocnit se dominantního postavení, které má nyní Ethereum, a to tím, že nabídnou rychlejší a levnější transakce. Ale jak je vidět, tyhle dva aspekty nestačí.

Jak „zabít“ Ethereum

Zpráva hned na začátku potvrzuje, že Ethereum má „pevnou a jasnou výhodu prvního pohybu“.

ETH je tedy stále králem, pokud jde o hodnotu sítě, jež nyní činí 66 miliard USD, ale také převyšuje konkurenci v několika klíčových faktorech, včetně aktivity vývojářů a počtu uživatelů.

Tržní hodnota ETH vs konkurence

Mezi další faktory patří vývojářské nástroje, peněženky, cloudová infrastruktura, integrace burz, stablecoiny a další. V současné době se žádný konkurenční řetězec nepřiblížil podpoře, kterou má Ethereum.

Klíčovým aspektem je také zabezpečení sítě. Náklady za útok na síť Ethereum jsou ve srovnání s jinými řetězci příliš vysoké.

“Ethereum především prokázalo sílu vývoje open-source, kde jsou Dapps schopni vzájemně komunikovat.”

Dle Coinbase, jakýkoli soupeř musí soutěžit na několika různých úrovních, nabízet rychlejší transakce jednoduše nestačí.

Výhody ETH

Pro dApp a inteligentní kódování kontraktů je třeba vzít v úvahu zkušenosti vývojářů, nástroje a programovatelnost. Klíčovým faktorem je také uživatelská zkušenost a škálování, zde má mnoho konkurenčních platforem v tuto chvíli výhodu.

Nicméně Ethereum má jasný náskok v infrastruktuře, podpoře uzlů, staking službách a zabezpečení.

Burza Coinbase dodala, že úspěch v soutěži bude do značné míry záviset na tom, jak dobře Ethereum uspokojuje aktuální potřeby vývojářů a jak obtížné by pro ně bylo přejít na nové prostředí.

“Ale aby bylo jasné, pokud Ethereum dokáže dostatečně škálovat propustnost a pokračovat ve zlepšování zkušeností vývojářů, bude výzvou, aby se jakákoli jiná konkurenční platforma objevila v měřítku, které by Ethereum ohrozilo.”

Pohled na konkurenční sestavu

Mezi největší konkurenty ohrožující Ethereum dle seznamu Coinbase patří: Cosmos, Polkadot, Flow, NEAR, Tezos, Solana, Avalanche, Algorand a DFINITY. Je třeba poznamenat, že Flow a NEAR jsou součástí portfoliové společnosti Coinbase ventures.

Ve zprávě nebyli uvedeni soupeři, které stojí za to také zmínit. Patří zde Cardano, EOS, TRON, NEO a Binance Smart Chain.

Závěr

Ačkoliv se DeFi neustále rozrůstají a s nimi i prostor kolem nich, Ethereum má stále mnoho výhod, které jen tak nějaká platforma nepřekoná. Co myslíte? Přijde čas, kdy se tento fakt změní?

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: