Americká inflace v dubnu klesla, ale snížení úrokových sazeb je zatím v nedohlednu

5
(4)

Inflace v USA se v dubnu mírně snížila, což spotřebitelům přineslo alespoň malou úlevu. Zároveň se ale stále drží nad úrovní, která by naznačovala brzké snížení úrokových sazeb.

Index spotřebitelských cen (CPI) se oproti březnu zvýšil o 0,3 %. To bylo mírně pod odhadem společnosti Dow Jones, který činil 0,4 %.

Na roční bázi však CPI vzrostl o 3,4 %, což odpovídá očekáváním.

CPI data: Inflace klesá

Vyloučením potravin a energií vyšel klíčový ukazatel jádrové inflace na měsíční bázi na 0,3 % a na roční bázi na 3,6 %. Tato čísla celkem odpovídají prognózám. Jádrová inflace za posledních 12 měsíců byla nejnižší od dubna 2021, zatímco měsíční nárůst byl nejmenší od prosince.

Trhy reagovaly na zveřejnění CPI pozitivně, s futures na hlavní akciové indexy vzestupem a poklesem výnosů státních dluhopisů. Obchodníci s futures zvýšili jimi odhadovanou pravděpodobnost, že Federální rezervní systém začne v září snižovat úrokové sazby.

Dan North, hlavní ekonom společnosti Allianz Trade North America, k tomu uvedl:

Je to první výsledek za měsíc, který nebyl horší, než se čekalo, takže dochází k “rally úlevy”. Nadšení je trochu přehnané. Tohle není Caitlin Clark. Ta je vzrušující, tohle vzrušující není.

Další ekonomické zprávy ve středu ukázaly, že maloobchodní tržby byly za měsíc stabilní, oproti odhadu nárůstu o 0,4 %. Tento údaj je upraven o sezónnost, ale ne o inflaci. To naznačuje, že spotřebitelé nedrželi krok s tempem růstu cen.

Index spotřebitelských cen v procentech - Zdroj: abi.org
Index spotřebitelských cen v procentech – Zdroj: abi.org

Růst cen v daném měsíci byl do značné míry způsoben zvýšením cen za bydlení i energií. Náklady na bydlení, které jsou pro představitele Federálního rezervního systému, obzvláště problematickým místem, se za měsíc zvýšily o 0,4 %. Ve srovnání s předchozím rokem pak vzrostly o 5,5 %. Obě tyto úrovně jsou pro Fed, který se snaží snížit celkovou inflaci zpět na 2 %, nepříjemně vysoké.

Index energií se za měsíc zvýšil o 1,1 % a v meziročním srovnání vzrostl o 2,6 %. Potraviny se nezměnily a meziročně vzrostly o 2,2 %. Ceny ojetých a nových vozidel se snížily a to o 1,4 %, resp. 0,4 %.

Růst inflace byl špatnou zprávou pro zaměstnance. Jejich výdělky po očištění o inflaci meziměsíčně poklesly o 0,2 %. Na dvanáctiměsíční bázi vzrostly reálné výdělky pouze o 0,5 %.

Maloobchodní tržby zklamaly

Předběžný odhad maloobchodních tržeb za duben nevykázal žádnou meziměsíční změnu poté, co v březnu vzrostly o směrem dolů revidovaných 0,6 %. Tržby se však oproti předchozímu roku zvýšily o 3 %. Bez zahrnutí automobilů se tržby zvýšily o 0,2 %.

Údaj o tržbách brzdil 1,2% pokles online tržeb, stejně jako 0,9% propad v obchodech se sportovním zbožím a souvisejícími potřebami. Prodejci motorových vozidel a náhradních dílů zaznamenali 0,8% pokles. Benzinové stanice, podpořené rostoucími cenami na pumpách, vykázaly skok o 3,1 %, zatímco elektronika a spotřebiče zaznamenaly nárůst o 1,5 %.

Tzv. kontrolní skupina, která nezahrnuje řadu položek a vstupuje do výpočtu hrubého domácího produktu ministerstva obchodu, klesla o 0,3 %.

Jak se zachová Fed?

Předseda Fedu Jerome Powell uznal, že údaje z počátku roku 2024 byly vyšší, než se očekávalo. Uvedl, že je pravděpodobné, že centrální banka bude muset udržet měnovou politiku “na současné úrovni déle, než se myslelo”.

Pro finanční trhy to znamená, že Fed pravděpodobně vyčká do léta na lepší údaje o inflaci a první snížení sazeb přijde v září. To by bylo první snížení od počátku pandemie Covidu v roce 2020.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img