Skupina 35 akcionářů gigantu ConsenSys AG (CAG) podala žádost o zvláštní audit transakce z roku 2020, v jejímž rámci získala banka JPMorgan Chase „vlivný“ podíl ve dvou jejích vlajkových produktech.
Projekt North Star
Bývalí zaměstnanci – kteří představují více než polovinu všech akcionářů CAG – chtějí vyšetřit záležitost, při níž údajně došlo k nezákonnému převedení základního duševního vlastnictví a dceřiné společnosti z majetku společnosti CAG do nového subjektu ConsenSys Software Incorporated (CSI).
Stalo se tak výměnou za 10% podíl v novém subjektu a půjčku ve výši 39 milionů dolarů, kterou poskytl šéf ConsenSys a ethereový miliardář Joseph Lubin, uvádí se v tiskové zprávě vydané ve středu.
Výsledkem transakce, známé v rámci CAG jako Project North Star, bylo, že finanční instituce (JPMorgan) získaly významný podíl na lukrativním duševním vlastnictví (IP) společnosti, konkrétně MetaMask a Infura.
MetaMask a Infura
Kryptopeněženka MetaMask i síť uzlů Infura přetrvávají jako pravděpodobně nejkritičtější infrastruktura ekosystému Ethereum. A nyní se ukazuje, že z této infrastruktury přímo profituje – a dokonce ji ovládá – firma z Wall Street, společnost JPMorgan.
Projekt North Star se totiž ukázal jako neuvěřitelně výnosný pro akcionáře CSI, jako je JPMorgan.
Joseph Lubin a prospěch z projektu
Původní insideři CAG se domnívají, že transakce byla „na úkor minoritních akcionářů CAG a ve prospěch Josepha Lubina osobně“. Spoluzakladatel společnosti Ethereum Lubin je většinovým akcionářem společností CAG a CSI. Forbes oceňuje Lubinův majetek na 1 až 5 miliard dolarů.
Zneplatnění transakce
Bývalí zaměstnanci ConsenSys se odvolávají na článek švýcarského zákoníku, který v případě úspěchu může způsobit neplatnost transakce.
V době transakce byli Lubin i člen představenstva Frithjof Weinert řediteli společností CAG i CSI. Bohužel podle švýcarského a amerického práva není dvojí zastoupení v takové situaci povoleno.
Akcionáři rovněž poukazují na skutečnost, že požadované výroční schůze akcionářů byly odloženy o dva roky, což znamená, že o nezákonné transakci neměli ani tušení.
Protože se tyto schůze nikdy neuskutečnily, Weinert údajně nebyl nikdy oficiálně znovu zvolen do představenstva společnosti, a nemohl tak projekt North Star schválit.
Akcionáři o ničem nevěděli
Místo těchto schůzí akcionářů uspořádal Lubin koncem roku 2021 „neformální informační akci“, na níž byli zaměstnanci CAG informováni, že jejich počet bude do konce letošního roku snížen ze 160 na 30 osob. To spolu s přesunem lukrativních aktiv (MetaMask a Infura) z CAG do CSI znamenalo „de facto likvidaci CAG, a to bez požadovaného souhlasu schůze akcionářů“, jak se uvádí v tiskové zprávě akcionářů.
To bylo podle žalobců porušením povinnosti členů představenstva jednat v zájmu společnosti, vzhledem k tomu, že akcionářům zůstalo v držení vlastní jmění společnosti, které ve skutečnosti tolik nevlastnili.
Akcionáři požádali každého, kdo vlastní akcie CAG nebo mu byly přislíbeny, aby je kontaktoval, slíbili „pomoc všem poškozeným“ a uvedli, že jsou připraveni na nadcházející soudní bitvy.
Závěr
Situace je nyní poměrně zamotaná a bude záležet na dalším soudním jednání, jak se vyvine. Jasné je to, že i u tak velkého ekosystému, jako je Ethereum, může dojít k vážným komplikacím, pokud dojde ke sporům o majetek a peníze.
Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.