Consensus 2020: Generace C, Liberland a koronavirus, Buterin a ETH 2.0

5
(1)
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

Vybíráme pro vás nejzajímavější informace, které zazněly během prvních dvou dní konference Consensus 2020. Připomínáme, že tato konference běží nyní online, registrace je zdarma a je nabitá zajímavými řečníky, diskusními panely a workshopy. Živý přenos některých témat můžete sledovat i na stránkách pořadatele, Coindesk.

Generace C jako Crypto

Generace C se zrodila z finanční krize 2008–9, kdy Satoshi Nakamoto použil titulek z novin The Times ze dne 3. ledna 2009 „Chancellor on brink of second bailout for banks“ v Genesis bloku Bitcoinu.

Vznik sdílených ekonomik a rozvoj digitálních plateb

„Tradiční finanční a vládní instituce se najednou zdály nekompetentní a nelegitimní,“ říká Lana Swartz, odborná asistentka mediálních studií na University of Virgina, o dopadu finančního zhroucení. Objevilo se alternativní ekonomické úsilí, jakým je „sdílená ekonomika“, které přineslo společnosti jako Airbnb v roce 2008 a Uber v roce 2009 a podpořilo ekonomiku koncertů. Navíc vyšel i první iPhone v roce 2007, spolu s mobilním platebním systémem M-Pesa. To vše připravilo půdu pro bitcoiny a digitální měny.

Bitcoiny a základní technologie blockchainu podnítily nesčetné inovace, od altcoinů po digitální měny centrální banky a decentralizované komunity poskytující granty vývojářům po celém světě. Nové technologie ale také přinesly spekulanty, kteří chtějí vydělávat na této nové technologii blockchainu – nemluvě o společnostech od velkých bank po Walmart, které nyní provozují soukromé blockchainy, aby usnadnily platby a monitorovaly řetězec dodavatelů.

Dvě skupiny investorů

Zatímco počet lidí zapojených do blockchainu a kryptoměn rostl, ti, kdo se věnovali tomu, co považovali za původní vizi Satoshiho, zůstali na okraji, stále ovlivněni kyber punkem a kryptoanarchistickým myšlením, které pomáhalo formovat Bitcoin a jeho white paper. Mezi lidmi zapojenými do kryptovesmíru se tak objevily dvě skupiny, říká Swartz. Jednak lidé, považující bitcoiny hlavně jako uchovatele hodnoty „na rozdíl od padlých vládních institucí“ – libertariánští preppeři, čekají na další kolaps. A na druhé straně ti, kteří primárně přijali decentralizovanou infrastrukturu blockchainu, která se volně vyvíjí s poněkud utopickými sny o budoucnosti technologie.

Odkaz Satoshiho

Zdá se, že lidé nesoucí Satoshiho odkaz, mají něco společného. Myslí a jednají odlišně od mas, berou institucionalizované systémy jako vadné a někdy fungují úplně mimo tradiční finanční systémy. Vidí svět jinak, často cestují a jejich kolegové jsou po celém světě. Jak zjistil průzkum společnosti Global Web Index z roku 2018, držitelé kryptoměn sdílejí klíčové vlastnosti: Jsou „ambiciózními spotřebiteli, akceptující zvýšenou míru rizika a mají silný pocit osobní agendy“. Krista Steele, náborářka, která pracuje pro blockchainové společnosti, říká o blockchainových profesionálech: „Jsou flexibilní a inovativní… ochotní pracovat odkudkoli a kdekoli.“

Připraveni na pandemii

Kvůli jejich přístupu a sociálním strukturám bylo mnoho členů Generace C připraveno na pandemii. Ve světě, který nedisponuje hotovostí přenášející nákazu, mnoho z nich již dávno bojuje za bezdotykové platební systémy. Když Fed tiskne peníze, držitelé bitcoinů se mohou se svými úsporami v bitcoinech cítit bezpečně.

Vitalik Buterin specifikoval blíže datum spuštění ETH 2.0

Zakladatel společnosti Ethereum Vitalik Buterin objasnil své připomínky k očekávanému datu spuštění ETH 2.0. Během pondělního vystoupení na Consensus 2020 konferenci, Buterin potvrdil červencové datum spuštění ETH 2.0, zveřejněné v únoru Justinem Drakem. Michael J. Casey z CoinDesk se zeptal, zda přepracování druhé největší kryptoměny podle tržní kapitalizace skutečně bude v červenci a jestli jsme na to připraveni?

“Myslím, že ano,” řekl Buterin.

Koordinátor testovací sítě ETH 2.0 Afri Schoedon poté na Twitteru tuto informaci zpochybnil. “Konečná specifikace není implementována u žádného klienta a my jsme dosud nespustili koordinovanou testovací síť,”

V reakci na to Buterin tweetoval: “Jo, neřekl jsem červenec. Možná, že otázka obsahovala slovo červenec, ale neslyšel jsem červenec, když to zaznělo.” Potom zaslal druhý tweet: “Dobře, určitě jsem měl slyšet červenec v otázce, byla to moje chyba.” Schoedon řekl, že etapa 2.0 fáze 0 by mohla být spuštěna až v roce 2021. Buterin poté zaslal toto prohlášení:

“Znovu jsem poslouchal rozhovor. Otázka skutečně obsahovala „červenec“, nevzpomínám si na to, že bych slyšel „červenec“, takže to vypadá, že to byla moje chyba … Omlouvám se za to,” napsal Buterin v e-mailu. … ETH 2.0 je na cestě v tom smyslu, že na silnici nejsou žádné neočekávané hrboly, přicházejí testovací sítě atd., Ale pokud nyní vývojáři říkají Q3, věřím jim”.

Eth 2.0 představuje zásadní posun od algoritmu konsensu důkazu o práci (PoW), jako jsou bitcoiny, k důkazu o podílu (PoS). Přechod, který byl zahrnut už do raných plánů Etherea, se opozdil.

Liberland a koronavirus

Měl to být velký den pro Liberland, tuto utopii libertarianismu poháněnou blockchainem. 31. března si připomněl páté výročí založení a prezident Liberlandu Vít Jedlička plánoval dvoudenní oslavu.

Liberland má písemnou ústavu a 610 000 obyvatel nebo e-obyvatel. Pro většinu obyvatel je stále nemožné usadit se na samotném ostrově, ale k výročí si Liberland naplánoval oslavu na vodách, které hraničí s ostrovem, pořádání párty na velkých lodích. Místo toho nakonec uspořádal virtuální konferenci ve svém „virtuálním velvyslanectví“, hlavním programem byl projev nadšence do Liberlandu, Rona Paula.

Zdá se, že kromě toho, že COVID-19 stornoval párty, se nic nezměnilo. “Už jsme decentralizovaní,” říká prezident Jedlička téměř vesele. “Koronavirus pouze zvyšuje naši efektivitu.” Jedlička má krátce střižené vousy a červené tričko a usmívá se prostřednictvím soukromé videokonferenční aplikace (Liberland nepoužívá Zoom pro obavy o ochranu soukromí).

Byl jsem zvědavý – i fascinovaný – tím, jak Liberland reagoval na krizi způsobenou COVID-19. Jejich základním principem je, že vláda by měla dělat co nejméně a potenciálně ani neexistovat. Většina lidí v celém politickém spektru se však shoduje na tom, že krize jsou právě ty časy, kdy jsou vlády nejvíce potřeba. Vlády mají pravomoc (teoreticky) zabránit zabavování majetku, pozastavit splatnost půjček, posílat lidem nouzovou pomoc. Vlády mohou vynutit sociální distancování. Zachránit životy. Přesto, vládní zásahy jsou pro libertariány nepřijatelné, tak jak to Jedlička vysvětluje? Je vynucené sociální distancování etické? Správné nebo špatné?

Ptám se ho na tuto otázku. Je tu dlouhá pauza.

“Dovolte mi odpovědět z úplně jiného úhlu,” říká prezident. Popisuje místo toho hypotetický svět, ve kterém bychom měli “mnohem více svobody, než za posledních 20 let”, nebo to, co nazývá “anarchokapitalistickou společností”. V tomto světě, říká Jedlička, by každý řídil Teslu, každý by měl moderní respirátory, které by mohl použít pro jogging, a komunita by byla schopná “superrychle reagovat” na krizi. “V systému, který máme právě teď,” tvrdí Jedlička, “bojujeme o zásoby z Číny.”

“Jaký druh pomoci poskytuje vláda lidem?” “Nulovou” říká Jedlička s trochou pohrdání. “Dělá jim jen problémy, přidává jim byrokracii a činí lidi chudšími.” Cituje, že mnoho vlád neposkytlo dostatečné množství respirátorů.

To neznamená, že Liberland vkládá svou kolektivní hlavu do písku a zaujímá postoj “Nechť lidé se starají o sebe”. Udělal opak. Jedlička říká, že na rozdíl od neohrabaných vlád se Liberlanderu (prostřednictvím české společnosti Corovent) podařilo rychle vyslat 600 ochranných štítů pro chorvatskou civilní ochranu, stejně jako dodávat respirátory N95 do nemocnic ve Spojených státech a snaží se získat lékařskou pomoc pro Srbsko a Haiti. “A ne tyto ventilátory podobné hračkám, ale skutečné profesionální ventilátory, které lze skutečně použít v nemocnicích.”

Jedlička, stejně jako mnozí v USA, je frustrovaný tím, co považuje za přehnané vládní kroky, které dusí ekonomiku. “Předpokládám, že uvidíte mnohem více smrti způsobené vládou, než virem, což je šílené,” říká Jedlička.

Tip: Dnes v 17.30 CET začíná velmi zajímavý panel s top osobnostmi z kryptosvěta, například Meltem Demiros, Amber Baldet a dalšími, který hostuje Světové ekonomické fórum, s názvem First Principles for a Decentralized Future. 

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img