Co má společného zlato a Einstein?

5
(1)

Zprávy a souhrny

Verča
Verča
V živote som sa naučila pracovať s 2 aspektmi, ľuďmi a peniazmi. Keďže s ľuďmi sa človek učí tak povediac celý život, bola to práve oblasť financií, v ktorej som sa rozhodla napredovať. Napriek tomu, že som sa pohybovala a pracovala vo finančnom sektore a študovala ekonómiu - kryptomeny boli a aj sú pre mňa stále výzvou. Keďže obrátená psychológia funguje takmer 100 %, tak mňa dostala veta: „Ženy v krypte nie sú“ (alebo tak do 5 %). Samozrejme k nim patrí vysoký potenciál a zároveň rizikovosť. Netreba však zabúdať ani na ostatné aktíva a možnosti na trhu. Trh je ihrisko pre všetkých. Poďme sa oboznámiť s rôznymi možnosťami a pravidlami hry, ktoré nie vždy platia.

Když se chceme podívat blíže na drahé kovy, musíme si nejdříve uvědomit, že fungují jako uchovatel hodnoty. Zlato a stříbro jsou již od nepaměti považováno za bezpečnou investici a udržují si svou atraktivitu stovky let. Jako první si rozebereme zlato. Vyplatí se ještě i dnes?

Zlato jako platidlo

Zlato jako prostředek výměny (platidlo) se začalo používat přibližně před  2 500 lety ještě za dob starých Egypťanů a Řeků až do minulého století, kdy peníze přestaly být kryté. V roce 1971 prezident Nixon zrušil směnitelnost dolaru za zlato a byl zaveden model „FIAT“ peněz. Dnes vnímáme zlato více jako drahý kov, který můžeme považovat za jistotu proti inflaci. Zlato pomáhá diverzifikovat riziko investice a je ideální pro uchování hodnoty a zabezpečení v dobách nejistoty.

Investiční zlato

Je extrémně likvidní, snadno se skladuje a investiční zlato ve třídě Good Delivery je obecně akceptované a má zaručený výkup. Zlato nekoroduje, dá se snadno roztavit a má zlatou jedinečnou a krásnou barvu. Přemýšleli jste někdy nad tím proč je zlato žluté? Když řekneme, teorie relativity každý si představí rozcuchaného Einsteina, fyziku a černé díry. Teorie relativity se ale objevuje v každodenním životě a jedním z jejích důkazů je typická žlutá barva zlata.

Nízká korelace

Co se týče ceny má velmi nízkou korelaci s ostatními třídami aktiv, znamená to že cena není závislá na ničem. Historicky cena zlata stoupala většinou v době krize a následně klesala. V letech s vysokou inflací byl zaznamenán prudký nárůst cen zlata a pokles akciového trhu. Zároveň nás chrání i před deflací. Zlato můžeme nazvat jako „krizovou komoditu“ v dobách geopolitické nejistoty. Jeho cena se často zvyšuje nejvíce, když je nízká důvěra ve vládu.

Aktuální nabídka zlata

Aktuální velká část nabídky zlata pochází z prodeje zásob světových centrálních bank. Uvedení nové doly do výroby trvá 5 – 10 let a snížení nabídky zpravidla zvyšuje ceny zlata. Zvýšené bohatství v rozvíjejících ekonomikách a zároveň minusové dluhopisy a snížení úroků v rozvinutých zemích zvýšilo a i zvyšuje poptávka po zlatě i mezi investory. Jedním z největších konzumentů zlata v rozvíjejících zemích je Indie, kde kromě využití zlata na šperky, průmysl zvyšuje globální poptávka po zlatě svatební sezóna, která trvá od října do prosince a od poloviny ledna do konce března. Podle Světové rady pro zlato (WGC) představuje Indie během tohoto období 20% světové poptávky po zlatě. Nákup zlata v tomto období se stává nutností, protože se předpokládá, že přinese štěstí a znamená požehnání hinduistické bohyně Lakshmi. Kdo by si nechtěl koupit štěstí?

Akcie a dluhopisy vs. zlato

Porovnáme-li akcie a dluhopisy se zlatem a investovali bychom 1 euro před 200 lety do dluhopisů, dnes by z nich byly tisíce pokud do akcií dokonce statisíce eur. Pro srovnání hodnota zlata v minulosti i dnes by měla přibližně stejnou hodnotu. Na základě příkladu vidíme, že zlato je ideální investice v čase nejistoty kdy ostatní aktiva ztrácejí na hodnotě mnohem rychleji ale na druhé straně nemůžeme čekat vysoké zhodnocení.

Možnosti investování do zlata

  • Fyzické investování – přímo si nakupujeme cihly, mince, pruty
  • Papírové zlato – zlato v podobě různých finančních derivátů (opcí, CFD, ETF, komoditní fondy …).
  • Nákup zlatých certifikátů – vydávají banky
  • Nákup akcií důlních společností – těžba

Zlato by mělo být důležitou součástí diverzifikovaného portfolia. I když cena zlata může být z dlouhodobého hlediska volatilní, vždy si udržuje hodnotu z dlouhodobého hlediska.

Cenový graf zlata do 23. 03. 2020 (v USD)

Zdroj: https://www.tradingview.com

Závěr

Vidíme, že zlato za posledních 10 let neztratilo kupní sílu a aktuálně se pohybujeme nad dlouhodobým průměrem. Od začátku minulého roku stoupla cena zlata o 17 %. Takže se také naskýtá příležitost na spekulace na trhu. V případě dlouhodobého držení však tyto výkyvy nemají větší význam. Zároveň je nákup a také prodej zlata osvobozen od platby DPH.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

1 komentář

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
E15

Ještě mě tak napadá, jestli spouštěčem toho celého nemohlo být zařazení krypta DASH. Pokud ano, tak se jim to teda opravdu „vyplatilo“…

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: