Co jsou to Flash Loans?

5
(2)

Zprávy a souhrny

Michal Fortýn
Jsem kryptoměnový nadšenec a redaktor, působící na portálu kryptomagazin.cz, rád pracuji s novými technologiemi. Jako gamer rád sleduji herní scénu a zajímám se o propojení herního světa s tím kryptoměnovým. #memelord

Flash Loan neboli blesková půjčka je relativně nový typ nezajištěných půjček, které se staly poslední dobou velmi populární v rámci decentralizovaných financí (DeFi) založených na síti Ethereum. Pojďme se na ně podívat blíže.

Rychlá DeFi půjčka

Kryptoměnové půjčky se pomalu dostávají do popředí. Ačkoliv je zpočátku doprovázela špatná pověst, protože byly použity v řadě podvodných nebo nedostatečně zabezpečených DeFi projektů, vedoucích ke ztrátám milionů dolarů, začínají opět nabírat na síle.

Zastánci Flash Loan tvrdí, že bleskové půjčky představují inovativní a užitečný nástroj ve světě financí pro arbitráž a rychlé obchody, které před několika lety nebyly možné. Bleskové půjčky se přitom vůbec neliší od klasických běžných půjček, jaké dnes známe.

Flash Loan používají smart contracts nástroje, které nedovolí, aby finanční prostředky změnily majitele, pokud nebudou splněna určitá pravidla. Díky technologii blockchain se půjčky stávají okamžité a eliminuje se tak proces dlouhého vyřizování.

DeFi půjčky mohou být užitečné v několika případech, například pro obchodníky, kteří chtějí rychle vydělat z arbitrážních příležitostí, když dva trhy oceňují kryptoměny odlišně. Rychlost bleskových půjček pak umožňuje síť Ethereum.

Finanční aplikace ve stylu DeFi tak mohou věřitelům i dlužníkům poskytnout větší kontrolu nad jejich financemi. Flash Loans nejsou ale bez rizik a v minulosti již byly předmětem několika útoků.

V případě vašeho zájmu o tento typ půjček platí snad ještě více zlaté pravidlo investování, nikdy neinvestujte víc, než o kolik si můžete dovolit přijít.

Závěr

Průkopníkem flash loans se stala v roce 2020 platforma Aave, která na bleskových půjčkách založených na síti ETH neustále pracuje. Dosavadním problémem zůstává bezpečnost a škálovatelnost. V době psaní článku se cena AAVE pohybuje okolo 325 USD dle KMC, cena ETH okolo 1 472 USD.

Máte-li jakýkoli dotaz, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: