Co je to bod kontroly a jak ho využít pro obchodování

5
(5)
Vít Horák
Vít Horák
Aktivnímu tradingu se věnuji 9 let a zaměřuji se na obchodování chování ceny a časování obchodů podle tzv. footprintů. Mojí silnou potřebou je pomáhat lidem, proto v komunitě Crypto Kingdom pořádám workshopy, kde se můžete naučit technickou analýzu, řízení peněz a použití objemových indikátorů v praxi.

Zkratka POC, která se používá pro bod kontroly, pochází z anglického názvu Point of Control. Je to cena v rámci jednoho profilu, na které proběhl největší počet obchodů nebo na ní trh strávil nejvíce času. Bod kontroly se dá vypočítat dvěma způsoby. Za prvé, z počtu TPO, neboli časového období, které trh strávil na určité cenové hladině. Za druhé, z objemu obchodů uskutečněných na konkrétní ceně. Já dávám přednost výpočtu na základě objemů obchodů, takže se dnes budeme věnovat právě této variantě.

POC pro nás bude cenovou hladinou, na které v rámci jednoho profilu proběhl největší počet obchodů. Pokud tedy budu používat denní profil pro účely intradenního obchodování, bude POC představovat cenovou hladinu, na které v rámci 24 hodin proběhl největší počet obchodů. Když budu používat například měsíční profil pro dlouhodobější obchody, bude POC představovat cenovou hladinu, na které největší objem obchodů proběhl v daném měsíci.

POC mi ukazuje, kde mají v rámci konkrétního časového úseku (profilu) obchodníci největší zájem obchodovat. To mi poskytuje důležitou referenci. Pokud budete obchodovat na základě svíčkového grafu, vaše referenční body budou ceny open, high, low a close. Bezesporu jsou to referenční body, ale díky profilu se dostanete pod povrch svíčky a objevíte úplně nový rozměr vnímaní trhů a cenových hladin.

TIP: Nepřehlédněte můj předchozí článek na toto téma – Jak funguje aukční proces a jak vzniká volume profile?

Jak se POC vyvíjí v rámci jednotlivých profilů

  1. POC bude s každým dalším profilem růst. Takový obrázek mi říká, že v trhu jsou dominantní nakupující a že s každým novým profilem vnímají hodnotu podkladového aktiva vyšší. Tato situace je typická pro uptrend.

2. POC bude s každým dalším profilem klesat. Toto je situace popisující downtrend.

3. POC bude mít podobnou hodnotu jako předchozí profil. Tento moment mě bude hodně        zajímat. Napovídá mi, že trh možná přichází do rovnováhy. Když navážu na obrázek u        varianty číslo 1, tak po dokončení posledního zobrazeného profilu nemohu tušit, zda            vzniká pouze krátkodobá rovnováha a trend bude pokračovat. Možná, že se bude tvořit      větší, významnější oblast rovnováhy, která se bude formovat několik dní. Každopádně      vidím, že pohyb vzhůru se zastavil a pokud mám otevřený longový obchod, měl            bych minimálně část uzavřít, nebo ho ukončit celý, protože další pokračování ceny ve          směru předchozího trendu je ohroženo.

TIP: Přihlaste se na workshop: Jak používat objemy v tradingu, kde si ukážeme praktické rady pro využití Volume Profile.

Vstup do trhu na základě POC – odraz

Už jsme si říkali, že bod kontroly pro nás na grafu představuje velmi silnou cenovou úroveň. Budeme tedy čekat na vytvoření POC podle časového rámce, který obchodujeme. Já jsem pro ukázku zvolil graf BTC/USDT a 24hodinový profil.

Po vytvoření POC se nám cena bude pohybovat buď pod nebo nad touto cenou. My budeme čekat na návrat k POC, kde budeme chtít vstupovat do trhu. To znamená, že bod kontroly se pro nás stává supportem nebo rezistencí. Na obrázku se podívejte na poslední profil, ze dne 11.10. Bod kontroly se vytvořil v horní polovině profilu a svíčka uzavírající denní profil se pohybuje pod POC.

Na dalším obrázku jsem žlutou horizontální čárou označil POC ze dne 11.10. A šipkami jsem naznačil tři možné vstupy, kdy cena testovala bod kontroly. Můžete vidět, že při každém testu přišla reakce a bylo možné vstoupit do shortové pozice. Bod kontroly nám v tomto případě zafungoval jako rezistence, kdy se ceně nepodařilo tuto cenovou úroveň překonat. A po třetím testu přišel propad ceny o 2000 USD.

Vstup do trhu na základě POC – průraz

Samozřejmě si nemůžeme myslet, že trh bude na bod kontroly pokaždé reagovat, to by bylo příliš jednoduché. Mohou nastat situace, kdy na trhu dominují iniciativní účastníci, kteří chtějí cenu aktivně posunout jedním směrem. A v tu chvíli projedou POC, jako by tam vůbec nebyl. Což můžete vidět na obrázku pod textem.

Zaměřte se na den 4.11. Poslední svíčka denního profilu zavírá pod bodem kontroly. Podle předchozího příkladu se z POC stává rezistence a my čekáme na návrat, kde budeme chtít spekulovat do shortu. Jak můžete vidět, tak ale přichází silná iniciativní aktivita kupců a cena rezistencí projede jako máslem. V tuto chvíli se nám z rezistence stává support a my budeme čekat na první test této cenové hladiny, kde budeme chtít vstupovat do longu. Proč do longu? Na grafu jsme viděli silnou aktivitu kupců, a proto budeme chtít obchodovat ve směru této aktivity.

Opět jsem žlutou horizontální čárou označil POC ze dne 4.11. A šipkou je označen možný vstup při pull backu k bodu kontroly. V tomto článku se nebudeme zaměřovat na setupy pro vstupy do trhu, na to se podíváme v jednom z dalších článků. Dnes jsme si ukázali, jak bod kontroly využít jako cenovou hladinu, na které očekáváme reakci trhu. Pamatujte si, že první test POC bude vždy ten nejlepší moment pro vstup.

Závěr

Bod kontroly je pro mě osobně úžasný koncept, který ve svém obchodování používám denně. Doporučuji Vám se na toto téma zaměřit, protože to pomůže Vaše obchodování posunout na vyšší level.

Pokud jste více vizuální typ, podívejte se na video, kde podrobně ukazuji obchodování pomocí POC.

A nezapomeňte se přihlásit k odběru kanálu Žralocisobě, kde vyházejí pravidelné technické analýzy (neděle) a čtvrteční live streamy v 19:00

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img