ČNB zase zvýšila sazby, inflační prognóza se blíží k 10 %

5
(2)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Česká národní banka (ČNB) měla dnes měnověpolitické jednání, kde se schválilo další zvýšení dvoutýdenní repo sazby. ČNB tak akorát potvrdila svůj jestřábí postoj, který zaujímá kvůli inflaci.

Inflační prognóza atakuje téměř 10 %

Při dnešním jednání bankovní rada odsouhlasila zvýšení základní úrokové sazby o 0,75 procentního bodu na 4,5 %. Pět členů rady hlasovalo pro zvýšení, dva pro ponechání. Tím jsme se vrátili hodně v čase, protože tak vysoké sazby jsme tu neměli už 20 let.

Dnešní výsledek by každopádně neměl nikoho překvapovat, protože jednotliví členové bankovní rady skrze média dali dostatečně na srozuměnou, že se k těm 5 % dostaneme. Čili nás čeká ještě jedno zvýšení sazeb o 0,5 procentního bodu. Tím by ovšem celý cyklus měl skončit. ČNB prozatím konstatuje, že těch 5 % má být vrchol.

Dvoutýdenní repo sazba.
Dvoutýdenní repo sazba. Zdroj: tradingeconomics.com

Nesmíme ale zapomenout na to, že inflační výhled ČNB se dost zhoršil. Původně model počítal s tím, že vrchol bude někde kolem 7 %. Nyní se však má inflace blížit k 10 %. A to již v průběhu prvního kvartálu letošního roku.

Inflační prognóza ČNB.
Inflační prognóza ČNB. Zdroj: cnb.cz

Dvojciferná inflace je již tzv. pádivá a jedná se o dost velkou makroekonomickou nerovnováhu. Proto je potom hodně těžké se ji zbavit. V tomhle ohledu je zase prognóza ČNB dost optimistická. Předpokládají totiž, že se za více jak rok dostaneme z 10 % zpátky k inflačnímu cílování o 2 %.

Závěrem

Tuzemská základní úroková sazba bude mít tenhle půl rok vrchol asi na těch 5 %. Alespoň tak to bylo ze strany ČNB avizováno. Jak často opakuji, měnová politika má dost dlouho zpoždění. Čili se efekt nejdříve dostaví až někdy v druhé polovině léta. Pokud se situace do podzimu nezačne zlepšovat, je možné, že ČNB začne s novým cyklem zvyšování sazeb.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
11 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Mirek

Jinak receno-ekonom nejsem,ale hodne jsem se v zivote naucil a rekl bych asi tolik-CNB navysuje urokovy sazby a tim zveda nejen miru inflace,ale taky zvysuje miru statniho dluhu..Mame fakt skvele postavenej system tady v tehle radoby republice

E15

Kde se vy Erdoganové všichni berete? Podobné erdoganovské názory (v rozporu s elementární logikou) drtivě převažují ve všech diskuzích. Vy byste léčili inflaci penězi zdarma? No Erdogan to praktikoval a výsledky jsou na tureckém hospodářství dobře patrné :-D.

Byť uznávám, že kombinace rozvolněné fiskální a utažené monetární politiky je zřejmě ta nejhorší možná, ale to není problém ČNB, problém seděl ve strakovce.

A navíc i při 4,5 % je ta úroková míra reálně záporná!

jarino2

Krasna vyhoda pro zahranicni firmy.. Nemec bere uver za 00 hovno .. u nas krasnych 8% .. bude se propustet?

E15

Máme snad jednu z nejnižších nezaměstnaností na světě a na trhu chybí cca půl milionu zaměstnanců. Takže strašit v takové situaci propouštěním? Jinak úvěr 8% je při 8% inflaci pořád reálně za nulu. Pokud eurozóna chce střadatele připravit o úspory, je to její problém. Navíc my nejsme eurozóna, my si nemůžeme dovolit, to, co oni…
Mimochodem jsem pro Euro (i když poslední rok mé PRO docela oslabil).

Petr 2

Zvlášť pro tebe , co se stalo před pár lety s Řeckem s čím měla problémy Itálie ? Problémy s krachem!
Všichni co mají EURO spadají pod ECB !

Tzn že pokud se dostanou do potíží musí si za velký úrok peníze půjčit!

Ti co nemají v Evropě euro co dělají když peníze dojdou ? Otázka pro tebe č1 , a druhá otázka co je pro stát lepší? Půjčit si nebo si je vytisknout ?

Chtít euro je znamena vzdát se finanční soběstacnosti a tj cil EU. A ten kdo tohle chce je blbec už kvůli naším potomkům!

E15

Tak argumentovat ve prospěch vlastní měny tím, že když by náhodou nastaly potíže, můžeme si jí natisknout kolik chceme (ve stylu banánových republik), no nevím no. Tohle si podle mě mohou dovolit tak USA, ale v případě ostatních to stejně znamená státní bankrot (ala Argentina). Ale hlavně ta úvaha je úplně špatně, takto přece stát nemůže přemýšlet, do takové situace se nesmí vůbec dostat. Chápu, že to prvoplánově může znít lákavě – proč si půjčovat za úrok, když tu máme tiskárnu v ČNB, ale myslím, že je historicky ověřeno, že je to cesta do pekel… (Výmarská republika by mohla vyprávět).

A jako ta finanční soběstačnost – stejně jsme ekonomicky cca 17. spolková země. Představa, že eurozonou cloumají problémy a my jsme tu s korunou ostrůvkem stability je iluzorní. Pro euro nehýkám nadšením, ale čistě racionálně mi plusy převažují nad minusy (byť, jak už jsem psal, poslední rok už je to tak 50 na 50).

Až teď jsem si všiml toho blbce na konci. No díky! Všimnout si toho hned, tak se nepatlám s reakcí a pošlu tě rovnou do prdele!

Fantom

Toho blbce Petr 2 přehnal, on už holt takhle píše .. a jak to myslel s tím tištěním peněz nevím, ale minimálně z dlouhodobého pohledu je tištění peněz místo půjčování cestou do pekel, krátkodobě to ale ušetří výdaje za úroky. S tím EURem s ním ale naprosto souhlasím a přidám jeden argument který všechno přebije. Euro nepochybně zanikne, je to jen otázka času. Když začínalo měl to být ekonomický projekt pro rozpočtově odpovědné země, které musely splnit a následně dodržovat poměrně přísná rozpočtová pravidla, tehdy jsem byl 100% pro vstup. Nyní se žádná pravidla nedodržují (v krizi už vůbec ne), porušující státy čeká maximálně vytýkací dopis a Francie s Itálií tlačí na další rozvolňování pravidel. Řecko má 200% dluh na HDP, to mělo už dávno zkrachovat. Itálie, je další na řadě. Tohle nemůže trvat věčně a státy eurozóny se na ničem nedohodnou. Krach eura je nevyhnutelný a byla by veliká chyba tam na těch několik posledních let vstupovat. Švédsko už dávno mělo vstoupit (splnilo všechna kritéria) a stále oficiálně nepožádalo o vstup/přijetí. Dobře vědí proč. Dánsko na tom bude asi podobě, tam už si ale nevzpomínám jestli nemají výjimku nebo proč nejsou v eurozóně. USA jsou také extrémně zadlužené, ale neočekávám jejich rozpad, přeci jen jsou soudržnější než země eurozóny.

pietro

Já to vidím tak, že si stačí všimnout nicku autora.. 🙂

pietro

Přesně.. 🙂

pietro

No kámo, to jsi teda dost mimo. Zvýšením úrokových sazeb se teda inflace opravdu nezvyšuje. Je to přesně naopak. Zvýšením úrokových sazeb se stahují peníze z oběhu a tím se vytváří tlak na snížení inflace.

Petr 2
Hodnocení článku :
     

ČNB dělá co musí, i když to Ekonomice škodí firmy co vyváží díky silné koruně ztrácí , samozřejmě dovoz zlevnil takže budeme kupovat místo vyvážet .

Jsem z pohraničí vepřové maso v polsku je za 50kč/kg, nafta benzin 28kč/l , jablka 10kč/kg , drogerie i 50% rozdíl.
Stavební material rozdil 30% 50%
Znova super že zvyšujeme sazby a posiluje kč vuči eur a zl .
Ale co na to naše ekonomika ?

Naštěstí ta kráva z ECB take začíná mít jestřábi pohled .

spot_img