Čínská státní “kryptoměna” bude bojovat proti USD “dolarizaci”

5
(5)

Zprávy a souhrny

Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Jako první jsem na naše kryptoweby přinesl články z oblasti osobního rozvoje a o různých formách bohatství. Působím jako podpora týmu a nejednou jsem spolupracoval na zlepšení českého Kryptomagazínu, kde jste mé články mohli poprvé najít začátkem roku 2018. Jsem také zakladatelem webu KryptoHodler.

„Musíme zabránit dolarizaci,” říká bývalý guvernér PBoC Zhou Xiaochuan s tím, že Čína chce svou digitální měnou vzdorovat dolaru. Je to podle něj jeden z hlavních návrhových bodů čínského programu CBDC.

Digitální měna má za úkol vzdorovat dolaru

Čína se svou “kryptoměnou” plánuje obranu proti “dolarizaci” své domácí ekonomiky. Jak víte, nejedná se o skutečnou kryptoměnu v pravém slova smyslu, ale digitální měnu centrální banky (CBDC). Tato digitální měna – digitální juan – má v budoucnosti zcela nahradit hotovost v zemi. Nevyhnutelně to podkope již tak diskutabilní svobodu v Číně a důvodem je – dolar.

To ohledně dolaru alspoň nyní tvrdí bývalý šéf tamní centrální banky, který říká, že tento přístup zvýhodní čínský domácí maloobchodní systém.

Přístup k digitální měně je v Číně jiný

Zhou Xiaochuan, prezident Čínské finanční asociace a bývalý guvernér Čínské lidové banky (PBoC), poukázal na rozdílné přístupy čínských a zahraničních centrálních bank. Účastníkům konference Eurasia Forum 27. října řekl, že motivace k zavedení CBDC se v případě Číny značně liší od pohnutek skupiny G7.

Kanada, Francie, Německo, Itálie, Japonsko, Spojené království a USA se zabývají hlavně výzvami, které vyvolala Libra a další, ale i samotný Bitcoin. Naproti tomu, čínská centrální banka se soustředila na používání své digitální měny pro maloobchodní platby na domácím trhu a zabránění tomu, aby se americký dolar více rozmohl coby běžný prostředek směny.

Uvedl:

„V Číně [jsme] velmi tvrdě pracovali na prosazení DCEP [CBDC] – to je digitální měna – a elektronické platby. Zaměření a hlavní bod našeho konceptu a obsahu se však liší od principu G7. Musíme zabránit dollarizaci. Toto je jeden z hlavních návrhových bodů…”

Závěr

Většina centrálních bankeřů a politickcých funkcionářů neskrývala své obavy z plánované kryptoměny Facebooku. Projekt Libra dost možná zamrzl na mrtvém bodě a prakticky jsme o něm asi půl roku nic nového neslyšeli. Pravě Facebooku a jeho stablecoinovému projektu se minulý rok podařilo vlády a regulátory vyděsit a způsobit urychlení jednání o státních (resp. bankovních) digitálních měnách.

Opačná situace panuje v Číně, kde již probíhá testování a lidé zde již digitální juan začali cvičně používat. Čínskými pohnutkami prý nebyl ani tak Bitcoin, Facebook, či snad omezení finanční svobody lidí, jako spíše neochota používat dolar a obavy z “dolarizace.” Mezi světovými mocnostmi bohužel stále panuje napětí a nevraživot, byť různé přestřelky letos zastínil koronavirus.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

1 komentář

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Klarysa
Hodnocení článku :
     

Digitální jüan je prezentován rovněž jako pomoc rozvojovým zemím, který umožňuje obcházet americké sankce realizací mezinárodního obchodu v anonymním režimu.

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: