Čínská státní „kryptoměna“ bude bojovat proti USD „dolarizaci“

1
dveře, čína, digitální, měna, dolar

„Musíme zabránit dolarizaci,“ říká bývalý guvernér PBoC Zhou Xiaochuan s tím, že Čína chce svou digitální měnou vzdorovat dolaru. Je to podle něj jeden z hlavních návrhových bodů čínského programu CBDC.

Digitální měna má za úkol vzdorovat dolaru

Čína se svou „kryptoměnou“ plánuje obranu proti „dolarizaci“ své domácí ekonomiky. Jak víte, nejedná se o skutečnou kryptoměnu v pravém slova smyslu, ale digitální měnu centrální banky (CBDC). Tato digitální měna – digitální juan – má v budoucnosti zcela nahradit hotovost v zemi. Nevyhnutelně to podkope již tak diskutabilní svobodu v Číně a důvodem je – dolar.

To ohledně dolaru alspoň nyní tvrdí bývalý šéf tamní centrální banky, který říká, že tento přístup zvýhodní čínský domácí maloobchodní systém.

Přístup k digitální měně je v Číně jiný

Zhou Xiaochuan, prezident Čínské finanční asociace a bývalý guvernér Čínské lidové banky (PBoC), poukázal na rozdílné přístupy čínských a zahraničních centrálních bank. Účastníkům konference Eurasia Forum 27. října řekl, že motivace k zavedení CBDC se v případě Číny značně liší od pohnutek skupiny G7.

Kanada, Francie, Německo, Itálie, Japonsko, Spojené království a USA se zabývají hlavně výzvami, které vyvolala Libra a další, ale i samotný Bitcoin. Naproti tomu, čínská centrální banka se soustředila na používání své digitální měny pro maloobchodní platby na domácím trhu a zabránění tomu, aby se americký dolar více rozmohl coby běžný prostředek směny.

Uvedl:

„V Číně [jsme] velmi tvrdě pracovali na prosazení DCEP [CBDC] – to je digitální měna – a elektronické platby. Zaměření a hlavní bod našeho konceptu a obsahu se však liší od principu G7. Musíme zabránit dollarizaci. Toto je jeden z hlavních návrhových bodů…“

Závěr

Většina centrálních bankeřů a politickcých funkcionářů neskrývala své obavy z plánované kryptoměny Facebooku. Projekt Libra dost možná zamrzl na mrtvém bodě a prakticky jsme o něm asi půl roku nic nového neslyšeli. Pravě Facebooku a jeho stablecoinovému projektu se minulý rok podařilo vlády a regulátory vyděsit a způsobit urychlení jednání o státních (resp. bankovních) digitálních měnách.

Opačná situace panuje v Číně, kde již probíhá testování a lidé zde již digitální juan začali cvičně používat. Čínskými pohnutkami prý nebyl ani tak Bitcoin, Facebook, či snad omezení finanční svobody lidí, jako spíše neochota používat dolar a obavy z „dolarizace.“ Mezi světovými mocnostmi bohužel stále panuje napětí a nevraživot, byť různé přestřelky letos zastínil koronavirus.

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře