Evropská centrální banka jen potvrdila svůj odmítavý postoj k Bitcoinu a odmítla jej uznat jako měnu.
V reakci na soukromý dotaz v rámci svého pravidelného interaktivního programu na Twitteru, který ECB spravuje pod hashtagem #AskECB, banka uvedla, že nemá v plánu přidávat Bitcoin do svých rezerv.
„Bitcoin není měna, je spíše aktivem a je velmi nestálý,“
– uvedli úředníci citující hlavního ekonoma Philip Lana.
Lane: No. Bitcoin is not a currency, it rather is an asset and it is very volatile #AskECB https://t.co/XQ9Mqdm5rU
— European Central Bank (@ecb) July 9, 2019
To na sebe nenechalo dlouho čekat a strhla se vlna komentářů podporujících Bitcoin.
„Bitcoin jsou peníze“
– odpověděl Pierre Rochard, softwarový inženýr známý pro svou obhajobu kryptoměn.
Další komentáře pod příspěvkem uváděly, že euro již ztrácí svoji sílu.
Evropská centrální banka a postoj ke kryptu
V květnu letošního roku zpráva nazvaná „Crypto-Assets: Implikace pro finanční stabilitu, měnovou politiku, platby a tržní infrastruktury“ uzavřela celý fenomén okolo krypta, když uznala, že Bitcoin a kryptoměny mají velmi malý vliv na tradiční ekonomiku.
Dříve jsme psali: Evropská centrální banka – kryptoměny neohrožují finanční stabilitu v EU
V minulosti se také rezervní banka Evropské unie chopila myšlenky vydávat vlastní digitální měnu jako reakci na připravované státní digitální peníze z Číny a dalších zemí světa.
Závěr
Ať je postoj Evropské centrální banky jakýkoliv, nic to nemění na tom, že bankovní systém je zastaralý. Kryptoměny do sektoru bankovnictví přinášejí nové inovace. Bitcoin funguje, vyvíjí se a ze všeho nejdůležitější, spravuje ho komunita.
Souhlasím se stanoviskem ECB. BTC ani ostatní CC podle mě nejsou měnou. Nesplňují totiž základní vlastnosti měny, což jsou:
prostředek směny – v současném stavu nepoužitelné. Představte si, že chcete čistě přes BTC blockchain zaplatit v obchodě. Nelze. Proč? Protože tam budete čekat do večera.
zúčtovací jednotka – díky extrémní volatilitě také nesplňuje. Představte si, že vám v práci budou platit sazbou třeba 0,1 BTC měsíčně. Jeden měsíc si budete žít jako král, druhý měsíc vám po zaplacení výdajů nezbude na chleba…
Uchovatel hodnoty – také nesplňuje kvůli volatilitě. Klasické fiat měny ztrácí hodnotu inflací, ale víte, jaká inflace je a máte inflační očekávání. Víte, kolik z budoucí hodnoty peněz ztratíte, tzn. dneska si za 50 Kč koupím 2 chleby, za 10 let si při dané hladině inflace koupím 1 chleba. A co s BTC? Máte nějaké inflační, nebo spíše deflační očekávání? Když budu držet 1 BTC, za který si dneska koupím auto, co si za něj koupím za rok? Co za 10 let?
Neberte mě špatně, ale to jsou podle mě důvody, proč BTC a další CC budou mít problém. Krypto sleduji velice dlouho a dlouho nad tím vším přemýšlím a bojím se, že při současném stavu je to využitelné pouze jako prostředek pro transfer hodnoty. Tzn. strejda mi chce z Améru poslat nějaký prachy, tak v Améru koupí BTC za dollars, pošle mi je a já si za ně tady v ČR koupím CZK. Na tohle super. Podle mě si ale všichni kupují a drží BTC v naději, že se jednou stanou oficiální “měnou světa” a jejich BTC nabude takové hodnoty, že se z nich stanou milionáři. Bojím se ale, že to by nejdřív musel spadnout celý měnový systém. Dokud bude hodnota BTC vyjádřena v dollars, revoluce se konat nebude. V současném stavu, i když nerad, protože jsem fanda blockchainových technologií a vidím v nich velký potenciál, musím napsat, že za hodnotou BTC stojí jen chamtivost lidí. Každý na tom chce rychle zbohatnout, některým se to povedlo nebo povede, protipólem ale vždy bude někdo, komu se to nepovede a prodělá. To je zákon trhu, který platí i pro bitcoin. A dokud bude pro bitcoin platit zákon trhu a zákony “staré ekonomiky”, nikdy se nestane tím, čím se měl stát. Může mi to někdo, prosím, vyvrátit? Díky a pěkný večer, jdu sázet tulipány.
Díky za vyčerpávající komentář! Určo je na tom dost pravdy, no je před námi ještě dlouhá cesta…
Pokud vím, tak velice kladně hovořili o XRP a ripplu. Takže to není jen MMF. Hlavně Christine Lagardeová odchazí do Evropské centrální banky ( a kladně mluví o kryptu a především o XRP) a nahrazuje post Draghiho.