Cena zlata v důsledku geopolitcké nejistoty zaznamenala další 5% růst

5
(5)

Trh se zlatem pokračuje ve svém tažení k rekordním hodnotám. Minulý týden se pak dotkl historického maxima 2350 dolarů za unci.

Situace v USA

Nejnovější rally zlata přichází poté, co americká ekonomika v březnu vytvořila 303 000 pracovních míst, čímž výrazně překonala očekávání. Zároveň se snížila nezaměstnanost na 3,8 %. Navzdory silnému růstu pracovních míst byla změna u mezd relativně nevýrazná. Ty v souladu s očekáváním vzrostly o 0,3 %.

Ekonomové označili nejnovější údaje o mzdách mimo zemědělský sektor za “trhák”, který podporuje vyšší výnosy dluhopisů a relativní sílu amerického dolaru. Výnosy dluhopisů vzrostly, protože trh nadále mění svá očekávání ohledně začátku cyklu uvolňování měnové politiky Federálního rezervního systému.

V uplynulém týdnu se členové Federálního výboru pro volný trh vyjadřovali k tématu snižování úrokových sazeb poměrně vyhýbavě. Podle nástroje CME FedWatch Tool vidí trhy 54% šanci na snížení sazeb v červnu. Minulý týden se tato šance pohybovala kolem 60 procent.

Zlato neustále roste

Analytici poznamenávají, že by to mělo být pro zlato nepřátelské prostředí, nicméně červnové futures na zlato se naposledy obchodovaly za 2 345,50 USD za unci. To představuje denní nárůst o 1,60 procenta. Od minulého pátku pak drahý kov vzrostl o téměř 5 %.

Ole Hansen, vedoucí oddělení komoditní strategie Saxo Bank, uvedl, že má podezření, že zlato přitahuje určité toky bezpečného přístavu, protože geopolitické napětí na Blízkém východě se kvůli válce Izraele s Hamásem v Gaze zvyšuje.

Marin Katusa, zakladatel společnosti Katusa Research, která nabízí zlato jako bezpečné útočiště, sdílel na sociální síti X k aktuální situaci následující příspěvek:

Mnozí analytici zároveň uvedli, že cenová akce zlata ukazuje, že drahý kov přesáhl tradiční sentiment amerického trhu. Je tedy přijímán jako globální měnový kov. Nicholas Frappell, ředitel ve společnosti ABC Refinery k tomu řekl:

Může to být tím, že na Západě existuje snaha zajistit se proti silným akciím. Myslím si ale, že hlavním příběhem je, že lidé nakupují ve slabé Číně a hledí na silnou poptávku oficiálního sektoru.

Frappell nicméně uvedl, že je ohledně zlata na současných úrovních opatrný. Cena totiž vystoupala až příliš rychle. Parabolický růst z minulého týdne je dle jeho slov znepokojující.

Robert Minter, ředitel pro investiční strategii ve společnosti abrdn, uvedl, že ve světě, kde dominuje silný americký dolar, je pro manažery centrálních bank na rozvíjejících se trzích i nadále rozumné diverzifikovat do zlata.

Minter také uvedl, že jedním z důvodů, proč zlato zaznamenává silnou rally, je fakt, že trh prodejců vyschl. Investoři již nelikvidují své burzovně obchodované fondy založené na zlatě. Dodal, že je jen otázkou času, kdy se investoři dostanou z “vedlejší koleje” zpět na trh. To by mělo vytvořit další etapu této rallye.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img