Cena zlata překonává rekordy, obchoduje se za více jak 2 400 dolarů za unci. Dosáhne cena 3 000 dolarů do konce roku?

5
(5)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Zlato se už obchoduje nad 2 400 dolary za unci. Podobně agresivní cenový růst trh nepamatuje od první poloviny roku 2020. Zatím se trh se zlatem chová přesně tak, jak by mělo. Vzhledem k makro fundamentům z posledních mnoha měsíců. Vlastně jsme tu měli silné indicie již od konce roku 2021, ale tehdy to vypadalo ještě poněkud riskantně. Ačkoliv ten, kdo investoval do zlata již tehdy, má vyhráno.

Já jsem zlatu začal věnovat větší pozornost asi před rokem a půl. Rozhodl jsem se však raději pro akcie těžařů zlata, protože jsou oproti zlatu jako takovému na cenových minimech. Akcie těžařů jsou rizikovější než zlato. Nicméně je zde mnohem větší prostor pro cenový růst a navíc máte dividendu.

Poznámka
Krátkodobě jsou akcie těžařů lepší, ale časem jim zisky zerodují vlivem silnější konkurence a nákladům. Dlouhodobě je proto mnohem výnosnější držet zlato.

Poslední stream na zlato a bitcoin

Vyšší inflace jako pohon pro růst ceny zlata

Poslední zveřejněná inflační data potvrzují obavy ohledně dalšího plochého vývoje a zároveň začíná inflace znovu stoupat. Celková inflace vzrostla z 3,2 % na 3,5 %. Jádrová složka je 3,8 %, takže je stále neměnná. Celková inflace je logicky trochu více volatilní, ale dá se říct, že od léta minulého roku je vývoj plochý. Zatímco jádrová složka se od začátku podzimu příliš nemění.

Inflační index CPI nám tudíž potvrzuje, že makroekonomická nestabilita je pořád zásadní problém a zároveň to indikuje neschopnost americké centrální banky dostat inflaci na 2 %. Což je snad nejvíce býčí signál právě pro zlato. Často zmiňuji, že zlato historicky rostlo, jakmile vzrostla nedůvěra v měnovou autoritu. Když se začíná ukazovat, že je Fed neschopen pohodlně sjednat cenovou stabilitu, zlato zkrátka roste. Dokonce se díky svým dřívějším prohlášením dostali do pasti.

Současné podmínky jsou zcela objektivně pro zlato velmi příznivé, což perfektně shrnuje přiložený graf. Je to už asi půl roku staré, ale co se týče toho souhrnu, tak ten stále platí. Zároveň však z grafu vyplývá jedna klíčová věc. Nečekejte od zlata ohromné kurzové zisky. Když cena zlata během následujících let vzroste na 3 000 až 4 000 dolary za unci, což je 50 až 100% růst, bude to ohromný výsledek. Nicméně těžaři zlata klidně zvládnou mnohem více.

Cena zlata se obchoduje za více jak 2 400 dolarů za unci

Cena zlata se nyní obchoduje za více jak 2 400 dolarů, díky čemuž má trh nakročeno, aby se zavřela aktuální týdenní svíce ve vskutku býčí podobě. Zároveň budeme mít v grafu tři impulsní týdenní svíce v řadě za sebou. Něco podobného naposledy pamatuji z roku 2019. Nicméně mě to až tolik nepřekvapuje, protože z technického hlediska dává agresivita smysl. Jelikož se kupcům povedlo překonat klíčovou rezistenci.

Trh se zlatem je ovšem, lidově řečeno, dost přepálený. Osobně doufám, že zavře týdenní svíce v té aktuální podobě. Ačkoliv korektivní pohyb je podle mě na spadnutí. Když se podíváme na týdenní RSI indikátor, hodnoty jsou již blízko 80 bodů. Což jsou úrovně, kde v historii často docházelo ke kurzovým obratům. Ve stručnosti je to taková no-go oblast. Ačkoliv nelze samozřejmě vyloučit, že růst nemůže pokračovat.

Závěrem: Zlato v roce 2024 možná překoná všechna očekávání

Investování do zlata rozhodně není nic, co by bylo středobodem zájmu malých investorů. Hlavně mladší generace chtějí hlavně technologické akcie nebo bitcoin. Zlato je přece jenom šutr, který není ničím kdovíjak zajímavý. Přiznám se, že podobným způsobem přemýšlím nad zlatem i já.

Nicméně jsem velký fanda ekonomické historie a proto vím, že zlato dokázalo v nejistých dobách ochránit bohatství investora. Náklady na správu jsou relativně malé a hlavně je to něco fyzického a snadno přenositelného, což se opravdu v těch nejhorších chvílích skutečně hodí.

Přestože cena zlata vzrostla až nad 2 400 dolarů za unci, pozornost ze strany retailu, podle mého názoru, je pořád velmi slabá. Teprve se „všichni“ začínají rozkoukávat, že se na trhu se zlatem cosi odehrává.

Investujte do zlatých ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img