Celkový objem kapitálu Bitcoin ETF překročil „šílených” 10 miliard dolarů

3.9
(7)
Šimon Černík
Šimon Černík
Velký fanoušek Bitcoinu, filmový nadšenec, student vysoké školy v Brně, tvůrce audiovizuálního obsahu.

Celkový příliv kapitálu Bitcoin ETF nevysílá žádné signály o pochybování investorů. I přes cenové překážky z minulého týdne je o ně stále velký zájem.

Spotová Bitcoin ETF zaznamenala za tři dny od svého uvedení na trh ve Spojených státech osmimístné objemy investic.

Údaje analytika Bloomberg Intelligence Jamese Seyffarta nahrané na platformě X ukazují, že k 16. lednu překonaly objemy spotových ETF 10 miliard dolarů.

Spotová Bitcoin ETF překonávají standardy ETF

Nejnovější bitcoinová ETF vyvolala od svého debutu 11. ledna spoustu kontroverze, přičemž divoká obchodní aktivita investorů měla jen malý dopad na samotný růst ceny bitcoinu.

Zatímco někteří jsou v důsledku poklesu ceny BTC obezřetní, Eric Balchunas, analytik agentury Bloomberg, tvrdí, že tato čísla hovoří sama za sebe.

„Dovolte mi uvést do kontextu, jak šílený je objem 10 miliard dolarů za první 3 dny, komentoval Seyffartův příspěvek.

V roce 2023 byla uvedena na trh 500 ETF. Dnes dosáhla KOMBINOVANÉHO objemu 450 milionů dolarů. Nejlepší z nich si připsalo 45 milionů dolarů. Mnohá z nich měla na rozjezd několik měsíců. Jen $IBIT zaznamenalo větší aktivitu než 23 nováčků za celý rok.

– Eric Balchunas, zdroj: twitter.com

Přechod investorů od GBTC na nová Bitcoin ETF

Co se týče čistých přílivů a odlivů kapitálu, snímek obrazovky výše ukazuje pokračující prodeje z fondu Grayscale Bitcoin Trust (GBTC), který je nově přeměněn na ETF.

Podle údajů z výzkumu BitMEX patří nejvýznamnější čisté zisky fondu iShares Bitcoin Trust (IBIT) společnosti BlackRock. Za tři dny se mu podařilo shromáždit investice v celkové hodnotě 700 milionů dolarů.

GBTC mezitím zaznamenal odliv více než 1,1 miliardy dolarů. Tento vývoj je připisován tomu, že investoři přecházejí mezi produkty ETF kvůli vyšším poplatkům za produkt GBTC.

Celkové odlivy prostředků z GBTC nyní činí 1,18 miliardy dolarů oproti přílivu do spotových Bitcoin ETF ve výši 2 miliard dolarů. Bylo by nesmírně povzbudivé, kdybychom v tomto tempu pokračovali napříč celým prvním měsícem obchodování.

– James Van Straten, analytik výzkumu a dat ve společnosti CryptoSlate. Zdroj: twitter.com

Generální ředitel společnosti Jan3 Samson Mow předpověděl návrat k rovnováze ETF po období výkyvů po uvedení na trh.

„Je potřeba čas, aby se vše znovu zkalibrovalo, řekl 13. ledna sledujícím na X (dříve Twitter).

Prodejní tlak na GBTC nebude dlouhotrvající proces. Mnozí prostě nemohou prodávat, protože daňový dopad je příliš velký. Nakonec Grayscale musí kapitulovat ohledně poplatků. Je pravděpodobné, že to bude spíše dříve než později.

– Samson Mow, zdroj: twitter.com

Cenové rozpětí BTC stále kraluje

Nyní na trhu s kryptoměnami jen málokdo očekává prudký růst ceny bitcoinu mimo dobře zavedené obchodní rozpětí.

Někteří investoři jsou nadále přesvědčeni o síle trhu na současné úrovni 43 000 USD. Avšak pochybnosti o schopnosti bitcoinu vyhnout se nové kapitulaci přetrvávají.

„Stále vidím prostor k poklesu ceny, bez ohledu na krátkodobější drobné vzestupy. Jakmile se dostaneme na dno dlouhodobého rozpětí, můžeme naši pozici přehodnotit,” argumentoval populární trader JT.

Podle údajů TradingView tvořila hranice 41 500 USD doposud nejnižší cenovou hladinu pro leden. Od začátku roku 2024 se tato cenová úroveň opětovně retestovala.

Prozkoumejte ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.9 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Juraj Zámek

👍🏻

spot_img