Býčí týdenní svíce bitcoinu ukazuje potenciál pro další růst

4.8
(17)
Ing. Kamil Pošvic
Ing. Kamil Pošvic
Nadšenec do krypta, Web3 a technologií. Ve svém portfoliu mám kryptoměny, akcie, drahé kovy, kryptoměnové deriváty a NFT. Primárně se rozhoduji na základě technické analýzy s přihlédnutím k makroekonomickým ukazatelům.

Dnešní nedělní analýza bude opět zaměřená na detailní rozbor tohoto týdne a grafy s možnými dalšími scénáři vývoje kurzu ceny bitcoinu. Krátce jsme se podívali pod 50 000 USD, ale už jsme opět zpátky nad 60 000 USD. Podle očekávání z minulé neděle má týdenní svíce malé tělo a dlouhý knot. Podíváme se na jednotlivé časové pohledy a pokusíme se najít směr, kterým se zítra bitcoin vydá.

Začneme tedy tímto týdnem. Volatilita dlouho neviděná, ale rozhodně ne nečekaná. Minulý víkend měl trh na vzpamatování se z pátečních dat z Japonska a Spojených států. Vše signalizovalo brzký nástup recese a problém v ekonomice. Asijské trhy to proto ihned po otevření propsaly do všech aktiv včetně bitcoinu. Ten již v 8 hodin ráno našeho času koketoval s úrovní 49 000 USD. Kolem této úrovně osciloval až do otevření burzy v New Yorku. Současně došlo i ke zveřejnění indexu nákupních manažerů ze sektoru služeb (ISM Services PMI). Hodnota nad 50 bodů signalizuje ekonomickou expanzi segmentu a navíc byla hodnota i mírně nad očekáváním trhu.

Po pondělní panice přišlo zklidnění a pomalý růst

Obchodníci se tak trošku zklidnili a bitcoin se vrátil na úroveň kolem 54 500 USD. Mírně potom rostl, ale vidíme, že objemy byly minimální. Profesionální obchodníci se evidentně v pondělí spálili a při pohledu na propad open interestu je jasné, že stále ještě vyčkávají na nějaký jasnější signál. Ve středu kurz otestoval 100denní exponenciální klouzavý průměr (100DEMA) a byl zamítnut. Propadl se ale jen o 5 % a ještě v noci ho seance asijských trhů vrátila opět na úroveň tohoto průměru.

Čtvrteční nižší počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech dal opět trošku důvěry v ekonomiku a potlačil strach z recese. Po otevření newyorské burzy se kurz posunul pod 60 000 USD a během noci se dostal až na 62 738 USD. Nicméně v pátek bitcoinové futures na chicagské burze CME uzavřely na cenovce 60 996 USD.

Čtyřhodinový graf nás připravuje na možný pokles

Viděli jsme teď hodinový graf uplynulého týdne. Máme tedy jakousi představu proč a jak se kurz vyvíjel. Teď se podíváme na čtyřhodinový časový pohled. Na grafu jsem zaznačil hlavní rezistenci, která se tvoří spojením vrcholů dosažených od března. Přidal jsem i klesající trend, který kurz ceny bitcoinu respektoval od počátku srpna a který byl prolomený ve čtvrtek po zveřejnění počtu žádostí o nezaměstnanost. Tato trendová linie by nyní mohla sloužit jako support a klidně se může stát, že jí ještě otestujeme. To by znamenalo propad na 54 000 až 52 000 USD, podle toho za jak dlouho test přijde.

Tento týden ale pro změnu vytváříme rostoucí trend od něhož se kurz již jednou odrazil. Jestliže budeme pokračovat v tomto stranovém pohybu, tak dojde k jeho dalšímu otestování již dnes v noci. Indikátor MACD naznačuje možné medvědí překřížení, ale Relative Strength Index (RSI) není nijak vysoko. Čekal bych tedy spíše otestování cca 58 500 USD a pak opět směr vzhůru. Supportní pásmo kolem 58 000 USD nás již podrželo v červenci, květnu i březnu. Předpokládám, že nás podrží i tentokrát (snad nepřijde zase nějaká panika jako v pondělí, která by jej prorazila).

Denní graf maluje býčí pattern

Na denním grafu lze s přimhouřením oka vidět býčí pattern vlajky. Již od března se v něm bitcoin pohybuje a při aplikaci jeho logiky by cílová úroveň byla kolem 89 000 USD. Po cestě nás samozřejmě čeká množství rezistencí, ale jejich úroveň můžeme jen tušit. Dostáváme se totiž nad současné historické maximum a tak nám může pomoci snad jen Fibonacciho retracement a jeho úrovně.

Zároveň nesmíme zapomenout na potenciální Death Cross, kdy 50denní klouzavý průměr (modrý) může překřížit 200denní klouzavý průměr (fialový) směrem dolů. To se často čte jako medvědí signál, ale to jsme již detailně rozebírali včera.

Týdenní svíce má tvar kladiva

Minulý týden jsem předpokládal tuto týdenní svíčku s malým tělem a delšími knoty. Docela to vyšlo, i když jsem předpokládal barvu červenou. Tvar, který aktuálně tvoří se označuje jako kladivo a vykládá se pro změnu jako býčí signál. Pro růst mluví i konstrukce Ichimoku Kinko Hyo. Krátkodobý trend Tenkan-sen (červený) sice vykazuje klesající tendenci, ale střednědobý Kijun-sen (modrý) je stále rostoucí a i Chikou span (aktuální cena nakreslená 26 týdnů zpětně) se pohybuje nad grafem. Potvrzuje tedy trvající býčí trend. Supportní mrak Komo je relativně široký, byť poměrně daleko. Pro otočení super trendu na medvědí by stále bylo potřeba uzavřít týdenní svíčku pod 52 000 USD.

A jak vypadá nálada na internetu?

Nanesl jsem teď na grafy moje názory a moje vidění světa. Vyznačil jsem události, které mi připadají pro bitcoin důležité, ale to neznamená že jsou tam všechny. Rozhodně nemám ani křišťálovou kouli a nejsem ani Satoshi Nakamoto. Podíváme se tedy opět i na pár populárních analytiků a jejich názory na současnou situaci.

Nástroj Material Indicators, za nímž stojí například Keith Alan, upozorňuje na růst poptávkové likvidity kolem 70 000 USD. Na cestě je ale dost krátkých pozic a tvoří se rezistence v pásmu 64 000 až 66 000 USD. Klidně by tak mohl nastat tzv. short squeeze.

Populární YouTuber Crypto Rover připomíná i blížící se prezidentské volby ve Spojených státech. Při vítězství Donalda Trumpa očekává růst bitcoinu na 150 000 USD ještě v tomto roce.

Trader Tardigrade na 12hodinovém grafu ukazuje obrat trendu. Předchozí klesající trend byl typický velkými červenými svíčkami proloženými malými konsolidacemi. Aktuálně se na grafu tvoří pravý opak. Velké zelené svíčky proložené malými konsolidacemi. Předpokládá, že růstový trend bude pokračovat.

A ještě index Fear and Greed. Ten nás opět vidí v pásmu strachu. To bývá často i ukazatelem nákupní příležitosti a dalšího možného růstu.

A co spotová ETF a další ukazatele?

Samozřejmě se bitcoin již delší čas neobchoduje jen na burzách a objemy tedy nelze brát jako úplně relevantní. Jednou z forem dalšího obchodování jsou například spotové burzovně obchodovatelné fondy (ETF) na bitcoin. Tento týden celkově klesaly, i když jen o 167 milionů USD (na trh se tedy vrátilo přibližně 3 150 mincí). Poklesy stále primárně táhne společnost Grayscale s jejich transformovaným fondem. BlackRock s iShares Bitcoin Trust ETF neklesá a nadále dost nakupuje.

A BlackRock není jediný, kdo nakupuje. Michael Saylor, výkonný předseda a spoluzakladatel společnosti MicroStrategy, oznámil vyhrazení dalších 2 miliard USD na nákupy bitcoinů. Tyto dvě společnosti již nyní dohromady drží více než 570 000 BTC. Tedy téměř 3 % všech mincí, co kdy budou existovat. Jestliže odečteme ty navždy ztracené, tak se dostáváme ještě mnohem výš.

Při pohledu na mapu likvidací si můžeme všimnout, že jsme na úrovni 70 500 USD nechali 2,3 miliardy USD. To je hodně likvidity a často i silný magnet pro obchodníky. Dalo by se tedy předpokládat, že cena se bude snažit vrátit na tyto pozice a likviditu vybrat.

Kam se tedy bitcoin vydá v příštím týdnu?

Pojďme si to tedy shrnout. Hodinový graf nám říká, že kolem 61 000 USD se uzavřela burza CME. Tuto úroveň má kurz ceny bitcoinu tendenci během počátku týdne potvrdit. Na čtyřhodinovém grafu nám MACD ukazuje možný menší propad. Osobně si proto nastavím dlouhou pozici na 58 500 USD se SL kolem 52 000 USD. TP bych viděl kolem 66 000 USD. Nemyslím si, že by již v příštím týdnu přišlo otestování 70 000 USD, i když 2 miliardy USD od MicroStrategy mohou laťku posunout výše docela rychle. Když uvidím slušný a udržitelný růst, tak si TP rád posunu výš.

Na denním grafu budu určitě sledovat vývoj klouzavých průměrů (Death Cross). Rád bych viděl dnešní nebo pondělní svíčku uzavřenou nad 62 000 USD. Další rezistence pak vidím na 63 000, 65 300 a 68 100 USD. Týdenní graf bitcoinu nám ukazuje, že další týdenní svíčka by mohla být zelená. Tělo tentokrát opět nečekám nijak velké, ale knot bych raději viděl mnohem menší. Přeci jen máme stále léto a relativně nízké objemy.

Věřím, že ve středu nepřijde ze Spojených států nějaká divoká informace ohledně inflace. Trhy aktuálně počítají se snížením základní sazby na každém zasedání Fed (v listopadu dokonce rovnou o 50 bazických bodů). Vládne tak optimismus nad blížícími se levnými penězi na trhu. Rychlé snižování sazby ale historicky bývalo vždy spojené s problémem v ekonomice a potenciální recesí. A to by se klidně mohlo negativně propsat i na bitcoinu. Budu to tedy i nadále pečlivě sledovat.

Celý článek ale samozřejmě vyjadřuje jen a pouze můj osobní názor na situaci kolem bitcoinu. Pro vás není ani investiční radou a ani žádnou formou doporučení. Rozhodně si udělejte vlastní průzkum, definujte si svojí investiční strategii a tou se řiďte. DYOR.

Sleduj Jardovo investiční portfolio s pravidelným komentářem, jak postupuje.

A mnoho dalšího bonusového obsahu.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 17

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
24 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
BSK5

Analýza je skvělá, to.musím uznat i jako BTC skeptik.

Fantom

Možná ani ne tak makro, jako velcí hráči. Domnívám se, že tím jak vidí na všechny ordery, tak pravidelně vyplachují trh na obě strany. Je to tam i dneska – prudký pohyb většinou nejdřív dolů a pak nahoru, někdy naopak – vypláchnout stoplossy a zlikvidovat pákové obchodníky long i short. Tady asi TA moc nepomůže a makro sice určí dlouhodobý trend, ale jednorázové akce jsou jiná záležitost.
Mimochodem, nákup se Vám povedl rychle-dobrý odhad, stále počítáte s TP na 66k?
Uvidíme, jestli se Vám to podaří, já si myslím, že tam nedojdeme.
Dodatečně díky za pěkný článek, ostatně jako vždy.

Fantom

Tak nakonec sepnul ten SL, no aspoň že není ztráta, ale je to docela škoda. Připadá mi to, že teď není dobrá doba na klasický trading. Tradiční výkyvy do obou stran a opatrný SL v podstatě znemožní zisk.
Možná je lepší tvořit pozici pomocí “vylepšeného-váženého DCA” 🙂 a prodávat stejným způsobem. Bez SL. Je tam riziko, ale když se postupuje s rozumem a podle plánu, tak to určitě stojí za úvahu.

Martin Burdik

Zase špatně Inženýre Pošvici,klesáme s bitcoinem a to hodně nějak ti ta svíčka místo do longu tak padá do shortu🤣😅😂.Řekni mě po pravdě inženýre,kolik ti platí majitel krypto magazínu za tyto veštby,protože ty,Jarolím a Němčík nejste schopni trefit vůbec nic!!!Vám opravdu nevadí,že takhle děláte ze sebe akorát přiblblé věštecké kašpárky???

Martin Burdik

Rádi byste uvítali v redakci nového kolegu? Tak mi prosím napište mzdové podmínky. Už se vás na to ptám potřetí, protože ja opravdu tady zadarmo věštit  nebudu!”

Martin Burdik

Zhruba to kleslo o několik tisíc dolarů, takže doufám, že ti lidé, kteří vás poslouchali a šli do shortu, alespoň nasadili stop-loss. Obchodovat podle vašich předpovědí bez stop-lossu je jisty margin call. Chtěl bych se vás zeptat, kolik měsíčně vyděláváte za ty vaše předpovědi zde na Kryptomagazínu. Nemusíte říkat přesnou částku, stačí přibližně, abych měl alespoň nějakou představu o výdělcích “špičkových odborníků na krypto” jako jste vy.

Martin Burdik

Takže misto odpovědi na platové podmínky jako analytika nebo věštce se raději ukončí diskuze….Chápu vás inženýři,konkurence není dobrá !!!Jinak gratuluji k tomu LONGU,že jste neprodělal,protože obchodovat bez stop-loss je jednosměrná jízdenka k margin callu a pak pochopíte o čem vlastně píšu!! Teda pokud vůbec obchodujete na vlastní realný účet o čem mám silné pochybnosti…..

Jan.H

No nemuzu se dockat na vase analyzy 😉 Nejak nerozumim proc se ptate na platove podminky pana Pošvice. Jasně vám napsal že máte kontaktovat majitele webu. Je něco nejasne?

Martin Burdik

Žádná odpověd Jane,bohužel a ja ZADARMO tady věštit nebudu….🤔🤔

Jan.H

Majitel webu neodepsal?

MartinS

Docela zvlastni komentar. Pan Posvic tu patri urcite k tem nejlepsim, tak nechapu ten komentar zrovna tady. Ale obecne je to prece pohled na vec a ne, ze podle toho budeme obchodovat automaticky. Do tech pohybu zasahuje tolik veci, ze se to prece neda odhadnout, nikdo nevi kdo co kdy placne a nebo zverejni a jak se zachova dav kvuli tomu.

Kdyby kdokoliv mel 100% presnost a vedel vzdy co se stane, tak se vali nekdo na plazi a nebude tu psat clanky nebo komentare.

Petr Hejlek

Naprostý souhlas! Čtu všechny články tohoto autora a nikdy nejsem zklamaný. A jestli mám někdy jiný názor? Mám, ale to z nás přece dělá lidi a kvalitu článků nebo analýz pana Pošvice to nijak nesnižuje…

Viktor Kožený

Žádná býčí týdenní svíce se nekoná. Je vhodné psát až poté, co se uzavře týden. Prostě pump dump scheme everyday.

Martin Burdik

Ano, to je pravda, Viktore, ale všichni ti tradeři a investoři, kteří poslechli v moudré veštby “inženýra” Pošvice a šli do longu, tak následný růst (pump) už ve své podstatě je nemusí zajímat, protože jejich pozice budou při současném poklesu (dump) dříve nebo později uzavřeny na stop lossech!

BSK5

To platí pro trading obecně. Naprostá většina obchodníků prodělává. Páka a stoplossy je zaručená cesta do záhuby. Jako třešničku bych ještě uvedl to všude propagované RRR alespoň 3, aby to vymetalo mé stoplossy a dodávalo na trh likviditu.😀
Ale zase, DCA ma vybraná aktiva, kterým věřím a k tomu dlouhá léta pracovat, abych měl z čeho žít, komu by to chtělo?

Jindra
Hodnocení článku :
     

Skvělý článek. Děkuju. Na kryptomagazín chodím už jen kvůli panu Pošvicovi. Ostatní autoři jsou tragičtí.

Petr Hejlek

Ještě bych doporučil články pana Širokého. Oba jsou za mě top 😉

Fantom

Souhlasím a ještě bych do třetice doplnil Adama Nemčíka, má tradingový přístup a dobrý aktuání přehled budoucích událostí na makru, stejně jako souvislosti makra a akciových trhů. Také jako on očekávám velký propad na akciích, ale stále se nějak nemůžu dočkat 😀

spot_img