Býčí dynamika ceny bitcoinu slábne, objevují se totiž makroekonomické a regulační překážky

3.5
(4)
Šimon Černík
Šimon Černík
Velký fanoušek Bitcoinu, filmový nadšenec, student vysoké školy v Brně, tvůrce audiovizuálního obsahu.

Cena bitcoinu změnila kurz na cenové úrovni 71 000 USD, protože důvěra profesionálních traderů začala kolísat.

Cena bitcoinu čelila 27. března mírné korekci na úrovni 68 430 dolarů poté, co se jí nepodařilo překonat hranici 71 000 dolarů. Údaje z derivátů bitcoinu odhalují pokles býčího sentimentu mezi profesionálními tradery v uplynulém týdnu. Tento fakt by případně mohl naznačovat, že se obchodní úroveň 69 000 USD neudrží na dlouho.

Příliv do spotových Bitcoin ETF bude rozhodující pro cenu BTC

Navzdory rally z 63 800 na 70 000 dolarů během pěti dnů předcházejících 27. březnu bylo na trzích s futures na BTC nuceně uzavřeno pouze 151 milionů dolarů v pákových krátkých pozicích. To naznačuje, že medvědi zůstali opatrní, a to i ve světle významného čistého odlivu 888 milionů dolarů z amerických spotových Bitcoin ETF z minulého týdne.

Bitcoin prokázal odolnost, když se zotavil ze 17,6% poklesu ze 73 757 USD 14. března na 60 795 USD 20. března. A to aniž by vyvolal paniku mezi investory spotových Bitcoin ETF. Někteří pozorovatelé trhu však tvrdí, že hlavním faktorem, který stál za dosažením nového historického maxima ceny BTC před dubnovým halvingem, byl nečekaně vysoký příliv do spotových Bitcoin ETF. Je proto důležité, aby býci takové trendy sledovali.

Tento týden došlo k obratu v tocích do spotových ETF. Dne 26. března byly zaznamenány čisté přílivy v celkové výši 418 milionů dolarů. Za zmínku stojí, že to nebylo způsobeno snížením odlivů z fondu GBTC, což svědčí o skutečné institucionální poptávce. A to i přesto, že se cena bitcoinu udržela jen 4 % pod svým vrcholem. To však profesionálním traderům nezaručuje, že cenová úroveň 69 000 USD bude i nadále sloužit jako úroveň supportu.

Data o sentimentu profesionálních traderů

Analytici trhu mohou rozeznat, zda velryby a arbitrážní kanceláře zaujímají býčí nebo medvědí postoj. Používají k tomu analýzu agregovaných pozic napříč spotovými, trvalými a čtvrtletními futures kontrakty.

Na burze Binance byl 22. března poměr dlouhých a krátkých pozic mezi tradery 1,50 ve prospěch dlouhých pozic. To je hodnota, která se ve současnosti mírně snížila na 1,42.

Na burze OKX byl 22. března sentiment mnohem býčí. Poměr dlouhých a krátkých pozic činil 3,22. Od té doby se sentiment snížil a v současnosti je poměr 1,49 ve prospěch dlouhých pozic.

To naznačuje výrazné snížení optimismu mezi špičkovými tradery, a to i přes 9,5% nárůst ceny v daném období. Data naznačují, že býčí náladu mohou tlumit i jiné faktory.

Globální ekonomické otázky a smíšené tržní signály ovlivňují cenu citcoinu

Někteří analytici tvrdí, že globální ekonomický pokles ovlivňuje výkonnost bitcoinu. Zejména poté, co index S&P 500 nedokázal udržet své historické maximum 5 320 dolarů, kterého dosáhl dne 21. března. Nejistota spojená s rozhodnutím Federálního rezervního systému USA o úrokových sazbách pro rok 2024 způsobuje, že investoři ztrácejí důvěru. Snížení sazeb je obecně vnímáno jako pozitivní pro riziková aktiva, mezi která patří také Bitcoin.

Podle nástroje CME FedWatch Tool, který odráží očekávání trhů s pevným výnosem, existuje pouze 8% šance na snížení sazeb na zasedání Federálního rezervního systému, které proběhne 1. května.

Makroekonomické události ovlivňují cenu bitcoinu

Analytici navíc taky upozorňují, že snížení sazeb Fedu může signalizovat spíše problémy než prosperitu. Paul Hickey, spoluzakladatel společnosti Bespoke Investment Group, se podělil o své obavy z nedostatečného růstu zisků. Podle Hickeyho nedostatečné zisky představují největší riziko pro akciový trh. Zdůraznil také obavy z přílišného důrazu na umělou inteligenci, která v poslední době výrazně podpořila růst akciového trhu.

Data, která sledují přední tradery bitcoinu, naznačují pokles dlouhých pozic s pákovým efektem, čímž se liší od zvýšení klidu medvědů. Tento posun může pramenit ze současných historických maxim u různých tříd aktiv, včetně zlata, amerických akcií, bitcoinu, japonského indexu Nikkei 225 a živého dobytka.

Snížený zájem o pákové longy BTC by neměl investory znepokojovat. Zároveň by však neměl být signálem, že se bitcoin bude obchodovat pod úrovní 69 000 USD, neboť pravděpodobně odráží širší obavy z ekonomické recese a vnější údálosti. Mezi ty patří například obvinění amerického ministerstva spravedlnosti proti burze KuCoin z 26. března a jednání výboru Evropského parlamentu o omezení plateb kryptoměnami ze samoobslužných peněženek.

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img