BTC: těchto 5 věcí se tento týden vyplatí sledovat

5
(2)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Bitcoin (BTC) na začátku týdne krouží kolem 35 000 USD, a sice poté, co čerstvý propad zpanikařil slabé ruce a podnítil velrybí hody. Jakmile se v rámci události “kapitulačního dna” dostal na 30 000 USD, si po odrazu na 42 000 USD mnozí mysleli, že to nejhorší má Bitcoin za sebou. Víkend ovšem ukázal, že se mýlili.

Od slabých rukou k silným

Mince, které se pohybovaly za vyšší ceny v blízkosti historických maxim 64 500 USD, se opět pohybovaly během května za mnohem nižší ceny. Zdá se, že jejich cílem, ať už prostřednictvím burz nebo jinak, byly velryby nebo peněženky s malou historií prodejů.

Tohoto jevu si všiml PlanB, tvůrce modelů ceny Bitcoinu podle poměru akcií a toků. Tvrdí, že tohoto velryby nyní maximálně využívají. Mnoho malých investorů prodalo v květnu ~1M BTC za 30-35 tisíc USD. Jenže BTC nakoupili v dubnu za 55-60 tisíc USD, což je ohromující ztráta ~20 miliard dolarů.

Rekordní strach

Vzhledem k tomuto faktu asi nikoho moc nepřekvapí, že celková nálada na trhu s kryptoměnami, posuzováno podle faktorů, které zahrnují všechny účastníky, je velmi opatrná. V pondělí je index Fear & Greed na pouhých 10/100, což je nejnižší hodnota za více než rok a dokonce nižší než během testu 30 000 USD.

Fear & Greed, kryptografická obdoba stejného ukazatele používaného pro širší ekonomiku, používá koš faktorů k určení celkového tržního sentimentu v určitém čase. Podle jeho důsledků lze rozhodnout, zda je trh na dané úrovni přeprodaný, nebo naopak čeká korekce.

Rekordní měsíční volatilita pro Bitcoin

Kurz BTC/USD se pohybuje kolem 36 600 USD, což je o 1,5 % více než v neděli, ale o 20 % méně než před týdnem. Testuje se trpělivost obchodníků. Počáteční epizoda s 30 000 USD vedla k odrazu na 42 000 USD, což je místo únorového historického maxima, které se však dlouho neudrželo.

Místo toho se Bitcoin po panice v mainstreamových médiích kvůli komentářům z Číny ohledně těžby a obchodování na bázi kryptoměn ponořil zpět do koridoru 30 000 USD. Tyto úrovně vydržely, protože mainstreamoví spotřebitelé jsou krmeni stále více údajnými rizikovými faktory, které produkují mainstreamová média.

Stock-to-flow zůstává zachován

Málokterý dlouhodobý ukazatel poskytuje tak uklidňující pohled na Bitcoin jako stock-to-flow. Během volatility v tomto měsíci, a vlastně během všech období volatilních cenových pohybů, zůstal stock-to-flow zdrojem pro ty, kteří hledají důkaz, že pro Bitcoin je vše “jako obvykle”.

Jak v posledních dnech zdůraznil jeho tvůrce, PlanB, ani tentokrát tomu není jinak. Dokonce ani jeho korekce o více než 50 % oproti historickým maximům nezpůsobila, že by Bitcoin porušil předpovědi stock-to-flow. BTC/USD má v podstatě prostor pohybovat se v rozmezí přibližně 50 % kolem historického maxima v obou směrech a stále vyhovovat očekáváním.

Těžební průmysl čeká velký otřes

Staré přísloví “cena následuje hash rate” bude možná potřebovat nějaký čas navíc, aby se osvědčilo. Tento týden se v základech bitcoinové sítě stále ještě hledá smysl nedávných událostí a jejich dopad na těžaře se zdá být rozsáhlejší, než se původně myslelo.

Podle údajů z různých zdrojů je hash rate Bitcoinu v současnosti 136,7 EH/s, což je přibližně 30 EH/s pod historickými maximy. Podle jiných odhadů je hashovací rychlost o více než 10 EH/s vyšší, ale přesného údaje nakonec nelze dosáhnout.

Další automatické přenastavení obtížnosti Bitcoinu, které má proběhnout za šest dní, mezitím otevře těžbu většímu potenciálnímu hashovacímu výkonu, což bude motivovat těžaře, aby se zapojili. To může být velmi potřebné, protože v posledních dnech se začalo mluvit o tom, že těžaři budou BTC hromadně prodávat.

Závěr

Je zajímavé pozorovat, že část strachu je způsobena zprávami ze světa, kde se o Bitcoinu začalo mluvit nedávno. Rozhodně je třeba zachovat klid a koukat po dalších nápovědách, že je stále všechno v relativním pořádku.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img