Bitcoinová síť dosahuje rekordních minim v nevyřízených transakcích

4.7
(3)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Během posledního dubnového týdne začal počet nevyřízených transakcí v síti bitcoinů (BTC) prudce stoupat a vrcholu dosáhl v květnu, po čemž následovalo prudké zdražení transakčních poplatků. 

Od té doby zůstal bitcoinový mempool přeplněný stovkami tisíc zaseknutých transakcí čekajících ve frontě na přidání do bloku a potvrzení sítí, aby mohly být zaslané BTC přijaty na místo určení.

Věci se však začaly měnit o šest měsíců později, v posledním zářijovém týdnu. Dne 3. října ukazují data [1] z Johoeova bitcoinového uzlu šesti měsíční minima v počtu nevyřízených transakcí v síti – ve frontě čeká pouze 31 000 transakcí.

Je pozoruhodné, že čísla jsou nyní 20krát nižší než v nejhorších okamžicích tohoto roku. 8. května dosáhla síť nového maxima 472 000 nevyřízených transakcí, následovalo nové maximum 490 000 transakcí 11. srpna a historicky nejvyšší počet zaseknutých transakcí přesáhl počet 655 000 dne 6. září.

Je důležité říci, že 16. května došlo k havárii Johoeova uzlu a vymazání registrů, což v grafu vytvořilo falešná minima s nulovými transakcemi čekajícími v mempoolu.

Efekty čekajících transakcí: poplatky za bitcoiny a Lightning Network

Vzhledem k tomu, že bitcoinová síť funguje s velmi omezenou nabídkou velikosti bloků, může nárůst nevyřízených transakcí také zvýšit poptávku po dostupném prostoru bloků, což může způsobit, že odesílatelé budou mezi sebou soupeřit tak, že se budou navzájem nabízet vyššími transakčními poplatky, aby měli své transakce potvrzeny jako první.

Tento efekt byl pozorován 8. května, během prvního vrcholu očekávaných transakcí, přičemž průměrné placené poplatky dosahovaly až 31 USD za bitcoinovou transakci, podle BitInfoCharts.

Zajímavé je, že poplatky později zůstaly pod hranicí 5 USD za transakci a stály méně než cena Big Macu po celém světě.

Kromě toho uživatelé začali přesouvat své BTC prostředky do Lightning Network (LN), aby mohli provádět transakce mimo řetězec, zatímco bitcoinová síť byla přetížená.

S posledním uvolněním se však statistiky LN začaly drasticky měnit, uzly byly uzavřeny, kanály také a finanční prostředky byly získávány pro bezpečnost bitcoinového blockchainu.

Závěr

Výše uvedené měsíční statistiky pro Lightning Network byly získány z webu Amboss. Zobrazuje se 4 667 zavřených kanálů za poslední měsíc a 1 033 uzlů zavřených ve stejném období – pro negativní změny 6,36 % a 5,76 %.

Navzdory tomu se kapacita LN měřená v BTC zvýšila o 1,64 %, s 80 dostupnými bitcoiny pro likviditu sítě.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Mamlasman

To je jak přeložený překladačem…

spot_img