Brian Belski: Je příliš brzy na to, označovat BTC za bezpečný přístav!?

0
Bezpečný přístav, Bitcoin, Brian Belski

Brian Belski, hlavní investiční stratég ze společnosti BMO Capital Marketrs, je přesvědčen, že útěk k bitcoinům (BTC), ve snaze ochránit své finance před ekonomickými nepokoji, je předčasným rozhodnutím.

Brian Belski o BTC

Belski svůj názor veřejně sdělil 7. srpna na CNN Business v show Markets Now:

„Bitcoin byl příliš volatilní, zejména za posledních pár let. Je sice sexy záležitostí, ale nevsadím své investice na sexuální přitažlivost. Investuji na základě dlouhodobější perspektivy. A myslím si, že z dlouhodobějšího hlediska, je nyní velmi brzo na to, považovat Bitcoin za bezpečný přístav.“

Belski se takto k Bitcoinu vyjádřil právě den poté, co americký akciový trh zasáhla panika a investoři začali hledat bezpečné útočiště jinde. Podle některých investorů je totiž Bitcoin vhodným zajištěním při nestabilních ekomomických podmínkách.

Bitcoin rájem?

Naproti Belskiho názoru, jiní odborníci argumentují tím, že je Bitcoin bezpečným přístavem už od roku 2016. Například Gil Luriak, generální ředitel společnosti Wedbush Securities Inc, k tomuto tématu přispěl svým názorem o provázanosti kryptoměn a Brexitu:

„Věřím, že bitcoiny v posledních dnech čerpaly některé výhody plynoucí z Brexitu, jelikož spotřebitelé kupují bitcoiny jako aktiva, která nesouvisí s globálním měnovým systémem, podobně jako zlato. Pokud by se jiné země v EU vydaly podobnou cestou, byl bych očekával, že se někteří z jejich občanů podívají na britskou zkušenost a budou chtít chránit část svých prostředků v bitcoinech. I když je Bitcoin nestálý, jeho volatilita je lepší, než mít povědomí o tom, že vaše peníze budou během několika týdnů devalvovány o 10 až 30 procent.“

K tomuto se v roce 2016 také vyjádřil Netcoins Michael Vogel:

„V některých kruzích je Bitcoin stále považován za vysoce rizikový investiční nástroj, zatímco jiní považují Bitcoin za konečnou investici.“

Čtyři roky beze změny

Ani nyní v roce 2019 tomu není jinak. Debaty pokračují, někteří odborníci považují Bitcoin za tu nejlepší cestu k bezpečnému zajištění svých financí, naopak skeptici s takovými názory jednoznačně nesouhlasí.

Chamath Palihapitiya, generální ředitel společnosti VC Social Capital, nedávno dokonce bitcoiny označil za jediné nejlepší zajištění proti tradičním financím.

Podle Jeremyho Allairee, generálního ředitele firmy Circle, je za nedávný růst bitcoinů částečně zodpovědná i nekončící obchodní válka mezi Čínou a USA.

Závěr

Jak již bylo několikrát zmíněno, dráhu Bitconu ovlivňují ekonomické i politické problémy z celého světa. Ty však fungují opačně než na klasické měny a aktiva. Negativní zprávy mají na krypto pozitivní dopad. Jako bezpečný přístav pak působí především proto, že nejsou závislé na vládách a centrálních bankách. Z toho vyplývá předpoklad, o který se odborníci přou již několik let. Vypadá to ale, že investoři mají jasno.

Co číst dále?

[Breaking news] Česká republika chce ostřejší regulace kryptoměn než EU!

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na