Boj za čisté krypto? Binance pomohla odhalit tisíce případů kriminality na blockchainu

5
(8)
Redakce Kryptomagazin
Redakce Kryptomagazinhttps://kryptomagazin.cz/
Redakce kryptomagazín je tým autorů z našeho portálu kryptomagazin.cz Tento tým publikuje především návody a vzdělávací články.

Krypto je bohaté na revoluční inovace, ale také na výzvy spojené s bezpečností. S růstem cen digitálních aktiv se začalo objevovat více a více nejrůznějších podivínů s nečestnými úmysly a celé odvětví bylo často spojováno s praním špinavých peněz. Ilegální využití blockchainu je proto velkým tématem pro všechny současné hráče v krypto sektoru.

Podle zprávy Chainalysis se v roce 2023 podíl nelegálních transakcí na celkovém objemu kryptotransakcí snížil z 0,42 % na 0,34 %, což v přepočtu činí pokles přes 15 miliard USD. Patří sem aktiva ukradená při hackerských útocích na kryptoměny i prostředky zaslané do peněženek, které analytici Chainalysis označili za nelegální – tedy ty, které jsou spojeny s nejrůznějšími typy ransomware, podvodnými obchody, darknetovými trhy a online prodejci drog, nebo adresy spojené s financováním terorismu.

Tip redakce: Ještě nemáte účet na Binance? Založte si jej ZDE, právě lze těžit kryptoměny zdarma v Launchpoolu po dobu 5 dní!

Není proto překvapením, že všichni hráči na trhu začali masivně investovat do bezpečnosti svých platforem a projektů. Na potírání kriminality na blockchainu se výrazně podílí  i Binance, jedna z největších světových burz dle objemů obchodů.

V roce 2023 jsme přistoupili k bezpečnosti ekosystému jako k odpovědnosti sdílené mezi průmyslovými subjekty, uživateli, regulačními orgány a orgány činnými v trestním řízení a zvýšili jsme úsilí o spolupráci v boji proti trestné činnosti. V uplynulém roce naše specializované týmy reagovaly na více než 58 000 žádostí o spolupráci na vyšetřování a provedly 120 seminářů a školení pro bojovníky proti kyberzločinu z celého světa,

řekl Ondřej Pilný, manažer společnosti Binance pro Česko a Slovensko.

Binance v uplynulých dvoou letech zvýšila počet svých zaměstnanců v oblasti bezpečnosti a dodržování předpisů o více než 500 %. Tyto týmy vytrvale bojují proti nelegálním aktivitám na blockchainu, ať už jde o vyšetřování hackerských útoků nebo čím dál více rozšířené podvody. Právě žádostí o spolupráci na vyšetřování investičních podvodů míří od Policie do Binance nejvíce.

Pachatelé této trestné činnosti často operují s pojmy typu umělá inteligence, strojové učení nebo obchodování pomocí algoritmů. Používají techniky, které známe z televizního nakupování. Časově omezená nabídka, která platí pouze následujících deset minut, poté už bude pozdě. Bohužel se stále najde mnoho lidí, kteří jim naletí…

řekl vedoucí školitel investigativního oddělení Binance Jarek Jakubček. 

Dalším typem podvodů, na jejichž vyšetřování Binance často aktivně pracuje jsou tzv. „rug pulls“, kdy developeři lákají investory na svůj zdánlivě lukrativní projekt, který následně náhle opustí a prodají nebo odstraní veškerou jeho likviditu. Tento typ podvodu je často spojován s projekty decentralizovaného financování (DeFi) a decentralizovanými burzami (DEX). 

V květnu roku 2023 projekt s názvem XIRTAM zahájil „rug pull“ a ukradl investorům ETH v odhadované hodnotě 3,3 milionu USD, který následně uložil na účet Binance. Bezpečnostní tým prostředky mířící na burzu okamžitě zmrazil a zabránil tak podvodníkům v přístupu k nim. Následně tým analyzoval aktivity projektu, aby identifikoval oběti, vypočítal ztráty a zpřístupnil náhrady na více než 1 750 adresách. Binance do září minulého roku obětem úspěšně vrátila přibližně 2,3 milionu dolarů a proces pokračuje dodnes. Mimochodem, bezpečnostní tým Binance v průběhu uplynulého roku zmrazil, nebo získal zpět prostředky uživatelů v hodnotě 55 milionů dolarů.

„V roce 2023 jsme výrazně zlepšili naše možnosti monitorování transakcí. Náš tým pro sledování transakcí zpracoval 677 772 upozornění na podezřelou aktivitu na blockchainu. Díky implementaci nového automatizačního nástroje jsme dosáhli 150% nárůstu produktivity monitorování transakcí, díky němuž máme více analyzovaných a řešených potenciálních hrozeb při stejném množství přidělených zdrojů,“

uvedl Ondřej Pilný. 

V uplynulém Binance uspořádala také řadu workshopů a školení pro jednotky kybernetické kriminality a státní zástupce v České republice a řadě dalších zemí. Semináře jsou navrženy tak, aby poskytly orgánům činným v trestním řízení hlubší pochopení specifik kryptoměnového prostředí a představily nejnovější metody a nástroje používané pro boj pro odhalování nelegálních aktivit ve světě digitálních aktiv. Tímto způsobem Binance  podporuje efektivnější vyšetřování a stíhání trestné činnosti spojené s kryptoměnami, ale také přispívá k vytváření silnějšího a bezpečnějšího ekosystému pro všechny uživatele kryptoměn.

V aktivitách namířených proti nelegálnímu využití blockchainu pokračuje společnost i v letošním roce. Dne 24. ledna Binance poskytla virtuální školení pro policisty z Mezinárodní organizace kriminální policie (INTERPOL). Jednalo se o půldenní virtuální sezení pro sdílení informací v oblasti mezinárodního práva, kterého se zúčastnilo více než 30 policistů z Interpolu. Seminář vedený odborníky z oddělení Binance pro dodržování předpisů v oblasti finanční kriminality (FCC) zahrnovalo nedílná témata týkající se vymáhání práva, která se soustředila na vyšetřování kryptoměn a kybernetickou bezpečnost. 

„Vzhledem k tomu, že stále více regulačních orgánů, veřejných orgánů činných v trestním řízení a zúčastněných stran ze soukromého sektoru se blíže zabývá kryptoměnami, zaznamenáváme zvýšenou poptávku po školeních, která pomáhají vzdělávat v oblasti kryptoměnové kriminality a boji proti ní. Abychom tuto poptávku uspokojili, posílili jsme náš tým, abychom mohli provádět více školení a spolupracovat ruku v ruce s regulačními orgány po celém světě,” komentoval zvýšenou poptávku po těchto školeních Jarek Jakubček.

Úsilí o zajištění vyšší bezpečnosti a lepší spolupráce s orgány činnými v trestním řízení může otevřít dveře k širšímu veřejnému a institucionálnímu přijetí kryptoměn. Díky tomu se kryptoměnový ekosystém stává nejen bezpečnějším, ale i více integrovaným do globálního finančního systému.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img