Blockchain bude sloužit i pro humanitární pomoc

0
(0)
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

Bankéři, úředníci, politici ale i přední investoři se často nevyjadřují pozitivně na adresu kryptoměn. Není se čemu divit, vždyť některým z nich kryptoměny přímo ohrožují jejich práci, finance nebo vše, čemu věří. Na druhou stranu většina z těch, kdo se vyjadřuje jak ke kryptoměnám tak k blockchainu, uznává, že tato technologie má něco do sebe. A spolupráce mezi společností IBM a organizací Global Citizen by měla využít právě blockchain pro dobrou věc.

Challenge Accepted

Technologická společnost IBM a hnutí proti chudobě Global Citizen spojily své síly, aby společně pomohli dobré věci. Projekt “Challenge Accepted” se bude snažit vylepšit životy extrémně chudých lidí stejně jako lidí, žijících v rizikových oblastech. Tato výzva bude zejména pro vývojáře z celého světa a je poměrně jednoduše definována: zrevolucionizovat způsob, jakým se darují finanční prostředky na humanitární potřeby, a to pouze pomocí blockchainu.

Vývojáři dostanou za svou práci také odměnu. V případě, že se jim podaří splnit podmínky, prostřednictvím jistých kroků získají body, které budou moci využít například ke spojení s experty z IBM.

Spojení Global Citizen a IBM

Jeden ze spoluzakladatelů Global Citizen, Simon Moss, se na svém blogu ještě v pátek vyjádřil, že si myslí, že blockchain má potenciál na to, aby změnil formu humanitární pomoci, jak ji známe dnes. Nemusí přitom jít pouze o finanční pomoc. Blockchain může pomoci například organizacím s transparentností pro prokázání toho, kam byly jejich produkty a suroviny poslané.

“Blockchain nám může pomoci nejen s transparentností toho, kdo prostředky daruje, ale také může pomoci prokázat, jak peníze proudí přes naši organizaci. Bude možné  sledovat vše, od zakoupení galonu vody až po moment, kdy bude předán na místo, kam směřovala.”

Kathryn Harrison, která je v popředí vývoje produktů a inovací pro IBM Blockchain platrofmu, se vyjádřila, že tato spolupráce se vyvinula jako důsledek rozhovorů, které se děly téměř od začátku roku. Stejně si myslí, že blockchain má schopnost pomoci v různých, sociálně orientovaných odvětvích.

Harrison byla rovněž jednou z hlavních postav při vytváření této výzvy, která se koná od 15. května 2018 až do 14. července 2018. Sama později řekla:

“Aktuálně se zabýváme různými odvětvími jako je například mikro financování, šetření energie, bezpečnost jídla a podobně. Tato výzva má sloužit jako další příležitost pro vývojáře, prostřednictvím které budou moci využít své zkušenosti pro dobrou věc.”

Na konci výzvy bude vybráno 5 vítězů, kteří budou moci pokračovat ve svých projektech už s plnou podporou IBM. Tyto projekty budou také přidány na IBM Blockchain platformu.

Závěr

S využitím správného přístupu a nápadů umí blockchain opravdu pomoci téměř v každé sféře. Je velmi pravděpodobné, že blockchain se bude čím dál tím více využívat v nových sektorech, kde může přinést změnu a zlepšení. Vždyť kryptoměny samotné již jistou dobu slouží i jako forma darů, jejichž prostřednictvím se v Africe pomáhá například s přístupem k pitné vodě nebo při provozu ve školách.

Video, nabité informacemi z dílny Kryptomagazínu, je zde. Pokud se vám bude líbit, nezapomeňte dát odběr našeho YouTube kanálu.

 

 

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img