[Osobnost] Bitcoinový hrdina Hodlonaut byl jedním z nejvlivnějších postav kryptosvěta roku 2019

0
(0)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Zastrašit kocoura v masce astronauta se letos pokusil Craig Wright poté, co odmítl uznat jeho autorství Bitcoinu. Komunita se postavila a namísto údání totožnosti, na kterou Faketoshi vypsal odměnu, změnili na protest své avatary na „My jsme Hodlonaut (We are Hodlonaut).”

Hodlonaut jedním z nejvlivnějších postav roku 2019

Bitcoinový hrdina Hodlonaut se stal jednou z top kryptopostav roku 2019. Ačkoli si to mnozí z vás možná neuvědomují, anonymita a pseudonymy jsou pro bitcoinery jedním ze základních prvků, na kterých kryptosvět svým způsobem z část stojí a na kterých byl založen.

Pseudonym hrdinou?

Nepolapitelný Satoshi Nakamoto nám svým odkazem bude již navždy připomínat, jak je ve světě kryptoměn důležitá anonymita. Ano, není to snadné, vždyť rok 2019 byl zároveň rokem boje právě proti anonymitě. S každým zpřísněním AML a KYC regulací, ověřováním totožnosti, s každým dalším omezením hotovosti a počátkem státní kryptoměny v Číně vše nasvědčuje tomu, že mnoha lidem anonymita leží hluboko v žaludku.

V případě Satoshiho mu pseudonym umožnil vytvořit peněžní systém pro lidi. Pod pseudonymem vytvořil digitální peníze, které neovládá žádná vláda, které nemůže nikdo zastavit a za které není koho zavřít do vězení, pokud by to některý stát snad měl v plánu.

Bitcoin zůstává bez vedení, bez kultu osobnosti, bez znečištění chybujícím lidským faktorem, a to je dobře. V roce 2019 se na Twitteru objevil jeden z mnoha tajemných lidí, který měl být do konce roku za hrdinu. Byl to kočičí astronaut – Hodlonaut.

Hodlonaut vs. Wright

Skutečný Hodlonaut samozřejmě není kočka na cestě na Měsíc. Je to skandinávský muž středního věku, který miluje tetování, zmrzlinu a svou dceru. Wright, hlavní vědec ve firmě nChain a samozvaný Satoshi, řekl, že Hodlonaut byl „osobně hrubý“ a „schovával se za anonymitu.“

Craig Wright, který nikdy nedokázal své údajné autorství, se rozhodl odmaskovat Hodlonauta a vypsal na něj veřejně odměnu. Uvedl:

„Ti, kdo tvrdí, že nejsem Satoshi, tak činí, aby přetáčeli slova, která jsem řekl, a vzali Bitcoin směrem, který je diametrálně odlišný od důvodů, proč jsem ho postavil.”

Hodlonaut se však odmítl omluvit za své prohlášení a uklonit se zákonným hrozbám. Věřil, že bránit odkaz prvního pseudonymního Bitcoinu je aktem obrany integrity Bitcoinu. Uvedl:

“Svoboda projevu je jedním z hlavních pilířů svobodné společnosti, takže je to absolutně něco, za co bychom měli bojovat.”

Neúmyslně nejvlivnější postava 2019

Hodlonaut je bývalý vývojář s desetiletou zkušeností s výukou v Oslu, který dává přednost práci s lidmi, než aby celý den zíral na obrazovky. Jako skutečný Satoshi, také on ctí ctnosti jako sebevědomí, integrita a pokora,.. a také anonymita.

Poprvé se o něm kryptosvět dozvěděl díky nápadu, který měl překvapivý dopad. Začalo to v roce 2013, kdy se Hodlonaut poprvé dozvěděl o Bitcoinu. Pak začal spolupracovat s ostatními fanoušky prostřednictvím Redditu a fóra Bitcointalk v roce 2015.

„Skutečnost, že pokud se vám podaří získat jeden z těchto [bitcoinů], budete mít jeden z pouhých 21 milionů, to pro mě bylo počáteční kouzlo.”

Blesková pochodeň

V dubnu 2017 si vytvořil pseudonym Hodlonaut na Twitteru, aniž by měl jakýkoli cíl nebo strategii mimo vstupu do kryptokomunity. V lednu 2019 měl Hodlonaut zdánlivě náhodný nápad, když seděl u svého počítače a díval se z blízkého okna.

Napadlo ho, že vytvoří určitou pomyslnou pochodeň transakcí v síti Lightning Network, kterou někomu předá a třeba ji ten předá někomu dalšímu. V té době si Hodlonaut představoval, že by řetěz pravděpodobně zemřel tak asi s pátým předáním, to se však nestalo.

K jeho překvapení se řetěz stal „pochodní“ předanou alespoň 290 lidem z více než 40 zemí, včetně generálního ředitele Twitteru Jacka Dorseyho a lidí v sankcionovaných zemích, jako jsou Venezuela a Írán.

„Pro mě to skutečně představovalo ducha komunity: integritu a idealismus. Také rozpětí, kolik různých typů lidí se zůčastnilo, od finančních institucí, jako je Fidelity, až po 80letou babičku. Tolik různých lidí z různých zemí, všichni s různou úrovní porozumění bitcoinu. Pocit komunity byl pro mě ta největší věc.“

My jsme Hodlonaut!

Poslední třešničkou na dortu však bylo, když mu komunita tento pocit dodala ještě jednou a s ještě mnohem větší intenzitou. Hodlonaut se postavil za Bitcoin, aniž by čekal publicitu. Bitcoinová komunita se však postavila za něj v masivním protestu proti potlačování práva na svobodu slova, za anonymitu a aby chránila Hodlonauta.

Postavili se za něj řadoví členové komunity i vlivné osobnosti. CZ v reakci na útoky delistoval BSV z Binance. Bezpečnostní výzkumník Udi Wertheimer, CMO Blockstreamu Samson Mow a italský podnikatel Giacomo Zucco změnili své avatary na ikonickou kreslenou postavu a prohlásili: „Všichni jsme Hodlonaut!“ 

A nejen oni, ale také mnozí další vyjádřil podporu. Mezi nimi také bitcoinový veterán a právník Preston Bryne, který poskytl právní poradenství. „Širší komunita nechtěla, aby byla osoba s podobnou myslí šikanována jako on,” řekl LN fanoušek Peters o Hodlonautovi. Stalo se to organicky virální díky sdíleným hodnotám a chcete li, pak také symbolem svobody.

Závěr

Nikdy pro mě nebylo cílem být veřejnou osobností. Oceňuji svou anonymitu a nebýt veřejnou osobností,“ řekl Hodlonaut, o kterém můžeme s jistotou říct, že patří k osobnostem, které nás svým odkazem mohou mentálně obohatit. Byl vděčný za „neuvěřitelnou podporu,“ kterou mu komunita ukázala. „Byla to jedna z nejmocnějších věcí, kterou jsem cítil od chvíle, kdy jsem se stal otcem. Trochu mě to ohromilo a po tváři mi stekla slza nebo dvě, protože jsem byl tak vděčný,” řekl.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Lakatoshi

Zabomysi valky.. Ona vubec cela ta komunita okolo kryptomen je zvlastni – naivni,detinska a vetsinou i hloupa,nemajici poneti o tom jak realne veci funguji.Schvalne kolik by se mezi nimi naslo “flat eartheru” ?

spot_img