Bitcoin po otestování úrovní kolem 66 000 dolarů mírně zaváhal a cena tudíž mírně klesla k 64 000 dolarům. Nic špatného se neděje, jak si brzy ukážeme na cenovém grafu. Technicky se trh posunul kupředu, na což samozřejmě mnozí čekali. Nicméně nesmíme zapomínat na fakt, že se bitcoin pořád drží v rámci stejného grafického patternu. To znamená, že jsme se pořád nedostali z té pomyslné pasti.
Nás ale nezajímá jenom kurz BTC. Když se podíváme do Číny, tamní akciový trh doslova raketově posiluje. Některé čínské akcie vzrostly i o 90 % od svých ročních kurzových minim. Proč čínské tituly tolik stoupají? Tomu se podíváme na zoubek.
Video: Čínské akcie rostou do stratosféry
Čínský akciový trh raketově stoupá
Prismatem indexu Hang Seng si čínské akcie připsaly skoro 18 % a to během několika obchodních dnů. Index se dostal zpátky na úrovně z února 2023. Skrze očekávání si tak investoři a spekulanti od souboru opatření, přijaté čínskou centrální bankou, hodně slibují.
Když se podíváme na ty nejznámější čínské akciové tituly, některé od cenových minim letošního roku posílily o více jak 90 %. Jde tak vskutku o enormní zhodnocení, které není často vidno. Každopádně si investoři, co vykupovali ta minima, mohou pogratulovat. Zatím se zdá, že se kontrariánský přístup vyplatil. Proč však Čína hýří takovým optimismem?
Čínskou hospodářskou politiku mám docela nastudovanou a počítal jsem i s možností, že centrální vláda jednoduše přijme taková opatření, která akciové trhy vyženou nahoru. Hlavně jsou opatření čínské centrální banky extrémně robustní. Když se podíváte na celý soubor přijatých nástrojů, hned vás trkne, že použili snad vše, co se dalo.
Opatření nemají v těchto chvílích žádný reálný vliv. Kurzový růst je akorát projevem očekávání, s čímž musí každý investor počítat. To znamená, že stimulační balíček nemusí mít kýžený efekt. Osobně si myslím, že bude úspěšný. Nemáme ale věštecké schopnosti, takže nic s jistotou nechci říkat.
Musíme si ujasnit ještě jednu důležitou věc. Na přelomu let 2022 a 2023 rostl čínský trh taky dost agresivně, ačkoliv ne až tak moc jako nyní. Tehdy bylo impulsem znovuotevření čínské ekonomiky. Nicméně očekávání zůstala nenaplněna a všechny kurzové výnosy trh postupně smazal. Nyní je očekávání ještě optimističtější, tak uvidíme, jak to dopadne tentokrát.
Prozkoumejte čínské akcie na platformě XTB
Bitcoin po růstu zaznamenal drobný pokles
Bitcoin má za sebou třetí úspěšný týden v řadě, když se trhu povedlo ukončit další obchodní týden v zeleném hávu. Cena BTC tudíž otestovala úrovně kolem 66 000 až 67 000 dolarů, kde je silná rezistenční konfluence. Jde o vskutku složitou oblast, která býkům může zase dost zkomplikovat život. Jestli se totiž naplní vzorec chování, který je platný více jak půl roku, pravděpodobně dojde k negativní reakci kurzu na dotyk.
Se vstupem do nového týdne kurz bitcoinu trochu zavrávoral, ale s tím bych si hlavu nelámal. Sílící odpor s růstem kurzu je normální a občas to některé spekulanty zkrátka hromadně vyšachuje ze hry. Projevem jsou takové větší cenové zlomy.
Podotýkám ale, že se bude mít v následujících dnech zase lámat onen pomyslný chleba. Zda se z toho patternu dostaneme, nebo se kurz obrátí dolů a tím v té kleci zůstáváme na neurčito. Je již konec září, takže jakékoliv rozuzlení je na místě.
Závěrem: Čínský akciový trh je pro investory velké vítězství
Čínský akciový trh je pro investory, kteří šli proti proudu, vskutku velké vítězství. Alespoň v těchto chvílích je očekávání vskutku pozitivní. Jak jsem ale psal výše, současné pozitivní očekávání se v budoucnu nesmí rozcházet se skutečnými výsledky přijatých opatření. Jestli se nic moc v Číně nezlepší, trh výnosy klidně smaže.
Osobně jsem názoru, že stimulační politika centrální vlády bude úspěšná. Ačkoliv uznávám, že mít v portfoliu čínské akciové tituly až do důchodu, je podle mě nesmysl.
Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB
Žijeme v divné době, kdy státní podpora ekonomiky vyvolává pozitivní očekávání na finančních trzích. A je jedno, jestli to je ze strany statu nebo centrální banky. Osobně to vnímám potvrzení slabosti dané ekonomiky. Zachraňovat něco z cizích peněz (z peněz daňových poplatníků a dalších občanů skrze inflační daň) je prostě nemorální. Dlouhodobé důsledky jsou známé, jen si je ne každý je ochoten připustit či se nad nimi alespoň zamyslet.