Bitcoin v prostředí s extrémně nízkým objemem a likviditou defacto živoří

4.7
(6)

Objem spotového obchodování BTC na centralizovaných kryptoburzách dosáhl v srpnu nejnižší měsíční úrovně od října 2020. Zprávu zveřejnila oblíbená kryptoměnová burza Bitfinex.

Zveřejněné údaje ukazují, že měsíční objem obchodů s kryptoměnami za měsíc srpen činil méně než 423 miliard dolarů. To je nejméně od října 2020.

Spotové objemy dosáhly historicky nejnižších hodnot a již několik měsíců konzistentně klesají napříč všemi oblastmi.

Analytici společnosti Bitfinex k tomu uvedli, že tento ukazatel signalizuje, “že bitcoin a širší sektor kryptoaktiv zaznamenávají pokles důvěry”. Zpráva zdůrazňuje, že trh v současné době zažívá extrémně nízký objem a likviditu. Toto prostředí nízké likvidity způsobuje, že kryptoměnový trh je náchylný k výrazným cenovým výkyvům, a to i při skromném objemu obchodování.

Objem derivátů je 20krát vyšší než spotový objem

Zpráva zejména zmiňuje nárůst objemu obchodování na derivátových burzách v polovině srpna. Tento nárůst koresponduje s likvidací pákových pozic v hodnotě více než 1 miliardy dolarů ze 17. srpna. Společnost Bitfinex uvedla, že právě deriváty jsou v současném tržním prostředí hnací silou.

Poukázala také na údaje, podle nichž se objem spotového obchodování propadl více než objem derivátů. S odkazem na údaje z pondělí tohoto týdne zpráva uvádí:

Včerejší údaje zaznamenaly, že objem derivátů na hlavních burzách byl 20krát vyšší než spotový objem.

Trhy na vlně pesimismu

Krom jiného analytici ve zprávě uvádí, že pesimismus na trhu roste. Krátký okamžik optimismu z minulého úterý, kdy vyšla zpráva, že společnost Grayscale zaznamenala právní vítězství proti Komisi pro cenné papíry, se vytratil. Od té doby (od nedávného maxima 28 100 dolarů) Bitcoin ztratil všechny dosažené zisky.

Ve čtvrtek 31. srpna SEC prodloužila lhůtu pro rozhodnutí o sedmi přihláškách ETF o 45 dní, čímž ještě více zchladila nadšení investorů.

Panuje stále větší shoda, že schválení amerického bitcoinového spotového ETF může čelit dalším odkladům.

Mohlo by tak trvat déle (než se předpokládalo), než se na trhu objeví býčí katalyzátor. Poté, co Komise pro cenné papíry a burzy nedávno prodloužila lhůty pro rozhodování o podání žádostí o spotové bitcoinové ETF, analytici společnosti Bitfinex uvedli, že vidí vliv ETF jako “méně výrazný na skutečné tržní ceny napříč kryptoaktivy”.

Pozitivní znamení však spatřují v makroekonomických údajích přicházejících z USA:

“Růst mezd v USA zpomaluje, což signalizuje zmírnění inflačních tlaků. Podporuje to náš názor, že sazby budou na příštím zasedání FOMC ponechány v platnosti.

Objem obchodů klesá

Údaje společnosti CryptoQuant pak od 14. března, kdy bylo dosaženo letošního maxima, ukazují neustálý pokles spotového i derivátového objemu obchodování bitconů. V tento den činil spotový směnný objem 831 000 USD a derivátový objem 2,7 milionu USD. V pondělí tohoto týdne se spotový objem obchodů snížil na 20 000 USD a objem derivátů činil 355 000 USD. 8 %, resp. 87 %.

Snížil se také objem obchodů s investičními produkty digitálních aktiv. Objem obchodů s těmito investičními nástroji se za tento týden snížil na 1,3 miliardy dolarů celkem, což je o 16 % méně než činí roční průměr.

Závěr

Generální ředitel burzy Blackfridge, Mike Crosbie, označuje aktuální strukturu trhu za nepříliš vzbuzující důvěru. Pokud se bitcoinu nepodaří dostat zpět na 28 000 USD, nejpravděpodobnější zastávkou je dle jeho slov cena kolem 23 800 USD.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img