Bitcoin v politice: Na Tchai-wanu ano, v Kalifornii ne, v ČR je situace nejasná

0
(0)
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

Kandidát do místní samosprávy ve městě Taipei je prvním politikem na Tchaj-wanu, který obdržel na svou kampaň dar v BTC. V Kalifornii mezitím schválili zákaz financování politiků pomocí kryptoměn. V ČR je situace nadále nejasná.

Tchai-wan

První příspěvek v BTC v hodnotě 325 USD byl poslán Hsiaovi-Hsin Chenovi, který usiluje o místo v městské radě Taipeie na kandidátce New Power Party. Podle kandidáta Hsiaa bude mít tento dar nejen politické, ale také technologické důsledky. Přijetí daru prostřednictvím kryptoměny by totiž mohlo pomoci udržet politický systém Tchai-wanu transparentní, vzhledem k veřejné povaze blockchainu, na níž je Bitcoin postaven.

Zatímco v případě Tchaj-wanu chybí komplexní předpisy o kryptoobchodu, dary na politické kampaně jsou klasifikovány jako bezhotovostní politické dary. Anonymní dárci tak mohou poskytnout částky nepřesahující 325 USD. Tchajwanský ministr spravedlnosti Qiu Taisan už na začátku roku vyzval představitele vlády k přijetí předpisů týkajících se kryptoměn, a to do konce roku 2018, s cílem omezit praní špinavých peněz.

Vzhledem k blížícímu se setkání Organizace pro boj proti praní špinavých peněz v Asii a Tichomoří, které by se mělo konat na konci listopadu v Tchaj-wanu, je možné, že se Tchaj-wan nyní zaměří na regulaci kryptoměn. K těmto snahám Taisan uvedl, že to bude zejména mezirezortní iniciativa, která by zahrnovala mimo jiné Úřad pro vyšetřování, centrální banku i ministerstvo vnitra.

Psali jsme také: Tchai-wan: Taipei se může stát městem založeným na blockchainu

Předseda Komise finančního dohledu v Tchaj-wanu, Wellington Koo, na druhou stranu tvrdí, že toto úsilí bude omezeno na to, aby se Bitcoin, stejně jako jiné kryptoměny, nepoužíval při praní špinavých peněz. Koo prohlásil, že země nebude následovat Čínu a další asijské země, které zavedly přísná omezení nebo úplné zákazy činnosti spojené s kryptoměnami.

K tématu si také můžete přečíst: Čína vede v patentech na blockchain navzdory zákazu v zemi

Kalifornie mezitím podobné dary politikům zakázala

Podle nejnovějšího rozhodnutí státu Kalifornie kandidáti, kteří pracují ve veřejných úřadech v americkém státě Kalifornie, nemohou na svou činnost dostávat dary v kryptoměnách.

Associated Press ve čtvrtek oznámil, že Komise pro spravedlivé politické praktiky (FPPC) hlasovala ve čtvrtek v poměru 3 ku 1 pro zákaz darů v kryptoměnách, přičemž jako hlavní důvod komise uvedla obtížnost sledování původu těchto darů a obavy z netransparentnosti.

Situace v ČR

V ČR je zatím situace ohledně sponzorských darů na politické kampaně v kryptoměnách nejasná. Jsou povolené anonymní dary a kryptoměny zatím nemají vyjasněný statut. Podle ČNB jsou kryptoměny zásobami svého druhu a v posledním vyjádření se k nim staví spíše kriticky.

Více v článku: ČNB rozhodla, že kryptoměny nejsou peníze

Závěr

Byli byste ochotní darovat politikům na jejich předvolební kampaň dar v kryptoměnách? Myslíte, že je to dobrý nápad? Podělte se o svůj názor v komentářích.

Zdroje:
CCN.com
Coindesk.com

Naše nejnovější video:

 

 

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img