Bitcoin v ohrožení, výnosová křivka se napřimuje

3.1
(13)
Ing. Jaroslav Jarolím
Ing. Jaroslav Jarolím
Šéfredaktor, vystudovaný ekonom, který našel zálibu v teoretické a investiční ekonomii. Zabývám se i technickou a fundamentální analýzou. Na webu mám na starost hlavně tvorbu analýz, vzdělávacího obsahu, zadávání úkolů a novinek. Téměř vše, co na Kryptomagazinu vyjde, mi projde pod rukama. Především se snažím, abychom čtenáře v klíčových investičních okruzích vzdělávali.

Finanční trhy jsou jako takový hlasovací stroj, který běží v reálném časem. A díky současným technologiím jsme schopni sledovat i sekundový vývoj kurzů. Nicméně dlouhodobě trhy fungují spíše jako stará mechanická váha, která postupně zohledňuje fundament. Což jistou dobu samozřejmě trvá. Respektive se to neděje v jeden okamžik. Je to proces.

Když tedy bitcoin vzrostl na nová historická maxima a to díky halvingu a spotovému ETF, šlo vlastně o takové hlasování. Trh si jednoduše odhlasoval, že teď musíme na danou cenu, protože to je ta správná cena. Jenomže očekávání jsou ovlivňována psychologií. A my nyní víme, že zájem o spotová ETF pro bitcoin rychle opadl.

Halving bitcoinu taky cenu táhl rychle nahoru, ale posléze vidíme, že se nic moc neděje. U obou dvou těchto fundamentů je jasné, že jsou pro trh s BTC příznivé. Obzvláště halving je klíčovým prvkem pro růst ceny. Jenomže fundament se propisuje dlouhodobě. Než tržní váha zafunguje.

Co tím chci říct? Musíte být trpěliví.

Stream: Klíčové makro, proč bitcoin a akcie ztrácí?

Bitcoin a akcie jsou v ohrožení, když se výnosová křivka napřimuje

Na současném trhu je fajn sledovat, jak se ze špatných dat zase stávají špatné zprávy pro burzovní účastníky. Dlouho jsme totiž sledovali, jak každá špatná informace byla trhy hodnocena kladně. Jelikož byli všichni závislí na akomodativní politice Fedu. S tím je konec, takže se vše postupně vrací do starých kolejí. Alespoň to tak nyní vypadá.

My se ale nyní podíváme na výnosovou křivku, která prismatem 10letých a 2letých splatností signalizuje velký problém. Respektive dochází k jejímu napřímení. To by měl být historicky onen finální spouštěč pro ekonomickou recesi. Spouštěč je samozřejmě nadsázka, protože ukazatel nemá vliv na vývoj ekonomiky. Reprezentuje pouze očekávání dluhopisového trhu.

Výnosová křivka neurčuje, co se stane. Pouze můžeme nějak interpretovat její podobu. Proto je dobré chápat, že napřímení křivky neznamená jistotu toho, že se reálná ekonomika v USA propadne do nějakého marasmu. Nicméně historicky, alespoň v předešlých dekádách, to fungovalo.

Jakmile se hodnota spreadu vrátila do kladných hodnot, s fázovým posunem začala míra nezaměstnanosti nabírat růstovou dynamiku. Zase se ovšem dostáváme k tomu, že výnosová křivka neurčuje, co se stane. Pouze její podobu interpretujeme tak, že očekávání ohledně vývoje reálné ekonomiky není zrovna nejlepší.

Pokud se očekávání dluhopisového trhu potvrdí, bitcoin a akciové trhy jsou přirozeně ve velkém nebezpečí. Nehledat v tom žádné komplikovanosti. Jde totiž o jeden indikátor z mnoha.

Sleduj Jardovo investiční portfolio s pravidelným komentářem, jak postupuje.

A mnoho dalšího bonusového obsahu.

Bitcoin se odrazil od 52 000 dolarů a směřuje k otestování rezistence

Bitcoin nijak technicky příliš nepřekvapuje. Ve vzorci chování jsou však jisté změny, které jsem již vysvětloval na streamu a předešlé analýze.

Máme ukázkový odraz od supportu na 52 000 dolarech, takže cena BTC směřuje k zpátky k pásmu okolo 60 000 dolarů. Jedná se o magickou hladinu, protože když je cena bitcoinu pod ní, trh je evidentně medvědí. Pokud se cena zdržuje nad, trh mají spíše pod kontrolou býci. Cenová pásma tudíž psychologicky fungují jako kotva. Žádná věda.

Abych pravdu řekl, je čím dál těžší graf bitcoinu jakkoliv okomentovat. Technicky se sice něco děje, ale k žádnému razantnímu pokusu nedochází. Nemáme v grafu onen gamechanger.

Proto pořád zdůrazňuji, že nestačí koukat na cenové grafy bitcoinu a akciových indexů. Je nutné nahlížet za oponu, abyste byli v obraze, co se děje. Jsem si osobně jistý, že časem se vše projeví i na těch cenových grafech.

Tady to pinkání ceny od supportu po rezistence nic neznamená, když se ve skutečnosti nikam obzvlášť neposouváme. Potřebuje agresivní rally nebo výplach.

Závěrem: Trpělivost růže přináší

Investování je o dlouhodobosti a s tím souvisí pochopení toho, co dlouhodobě ceny aktiv na burze ovlivňuje.

Pokud hledáte rychlé zisky, musíte se smířit s vysokou míra rizika. Přirozeně si to spousta lidí neuvědomuje a pak se diví. A když se trefí, dělají hrdiny. Jenomže časem je takový přístup vytrestá. Je to stejně jisté jako, že ráno vyjde slunce.

Buďte trpěliví a vzdělávejte se.

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.1 / 5. Počet hlasujících 13

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Vojtech
Hodnocení článku :
     

Díky za další edukativní článek. Ta přirovnání a použitá terminologie (např. zmíněný fázový posun) se mi moc líbí, hezky a nenásilně to pomáhá vizualizovat podstatu sdělení a je to i trefné, vtipné. Zkrátka 👍

Chytrak

Je tam pár češtinských chyb, které normálně nenapíšete. Podle mě to vypadlo z překladače. Což neznamená, že to nemá co nabídnout, jen to snižuje důvěryhodnost.

Poslední editace 1 měsíc před přes Chytrak
spot_img