Spotřeba elektřiny bitcoinovou sítí, resp. těžaři je nyní poměrně nízká. Klesla na nejnižší úroveň od lisopadu loňského roku, ačkoli uživatelská základna roste.
Klesla spotřeba elektřiny Bitcoinu
Téma spotřeby energie při těžbě Bitcoinu a související problematika je v letošním roce aktuálnější než kdy dřív. K tomu zásadním způsobem přispěla společnost Tesla, když z důvodu údajné neekologie těžby pozastavila přijímání bitcoinů za své výrobky. Později dosud největší těžařská velmoc vyhnala podstatnou část těžařů ze země, čímž Čína dosáhla dočasného propadu hashrate, ale i předpokladu pro rovnoměrnější a vyváženější rozprostření těžby Bitcoinu po celém světě.
Tak či tak není pochyb o tom, že za aktuální situací v bitcoinovém těžebním průmyslu stojí právě Čína, která v decentralizované krytoměně vidí konkurenci pro svůj digitální juan, kterým nakonec hodlá úplně nahradit hotovost. Celková roční spotřeba elektřiny Bitcoinu kvůli přesunu těžařů do jiných částí světa klesla o téměř 60 % od svého historického maxima zaznamenaného v polovině května.
Tip: Na webu KryptoHodler.cz si k tématu můžete přečíst, že po rekordním propadu obtížnosti těžaři Bitcoinu hlásí až 50% zvýšení výnosnosti těžby
Několikaměsíční minimum energie
Podle údajů z indexu Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index (CBECI) je spotřeba bitcoinové sítě nejnižší za více než půl roku. Konkrétně klesla z historického maxima přesahujícího 143 terawatthodin (TWh) v květnu, a to na pouhých 62 TWh na začátku července.
Zajímavé je, že právě během výrazného propadu energetické náročnosti Bitcoin paradoxně čelí obviněním regulačních orgánů v různých částech světa z nadměrné spotřeby energie a související ekologické katastrofy. K nárůstu spotřeby však během letošního parabolického bull runu nad 64 tisíc dolarů za BTC došlo, a to výrazně. Přitom platí, že právě nastolení otázky energetické náročnosti digitálního zlata bylo jedním z hlavních FUD zpráv, které nastartovaly následný propad.
Stojí za připomenutí, že k tomu došlo, když generální ředitel společnosti Tesla Elon Musk 12. května pozastavil platby bitcoinem za nákupy vozidel Tesla.
Závěr
Čína vyhání těžaře Bitcoinu z mnoha svých částí. Zásah zahrnuje regiony, jako je Vnitřní Mongolsko, ale i provincie skýtající ekologické zdroje založené na vodní energii, jako jsou S’-čchuan a Yunnan, a také v Sin-ťiangu a Čching-chaj. Jelikož Čína až dosud zdaleka vévodila světu, co se týče koncentrace těžařů BTC, vedl jejich odsun pryč ze země k radikálnímu propadu hashrate a tím také celkové spotřeby energie používané k těžbě bitcoinových bloků.