Bitcoin po nepěkném průlomu pod 60 000 dolarů dokázal využít supportu v blízkosti 52 000 dolarů jako odrazový můstek, díky čemuž se cena vrací nad 62 000 dolarů. Původně to pro trh nevypadalo zrovna nejlépe, protože několik dnů v kuse jsme mohli sledovat zaváhání u důležité rezistence na zmíněných 60 000 dolarech.
To znamená, že trh vybral likviditu, která se nacházela v blízkosti 52 000 dolarů a mimo to došlo k víceméně vyplnění hidden gap. Pro býky to tak dopadlo mnohem lépe, než se dalo vůbec předpokládat.
Jak vysoko se tedy cena bitcoinu může v rámci nové růstové vlny vyšplhat? Pokoříme cenová historická maxima? Byl propad pod klíčový support jenom past na medvědy?
Poslední video analýza pro makro, bitcoin a akcie
Následujících devět měsíců jsou pro trhy zásadní
I když to nyní pro bitcoin vypadá velmi pěkně, na trzích není nikdy nic jistého. Investor musí vnímat celý kontext, ze kterého vyplývají možné hrozby.
Už je to dvanáct měsíců, co Fed naposledy zvýšil základní úrokovou sazbu. Původně se trhy chovaly, jak kdyby měla ekonomická recese okamžitě udeřit. Přitom od začátku restrikcí uplynula poměrně dlouhá doba a stále nic. Není se proto již čeho bát?
Když se podíváme na předešlé tři růstové cykly, v průměru trvalo patnáct měsíců (nejdéle osmnáct měsíců), než recese v reálné ekonomice udeřila. Z toho vyplývá, že je ještě do konce prvního kvartálu roku 2025 dostatek času. Následujících devět měsíců bude proto velmi klíčových.
Když se americká ekonomika skutečně obejde bez opravdu výraznější změny v aktivitě, asi budou výživné ty diskuze, proč „this time was different“. Nemyslete si však, že třeba technologický sektor nebo bitcoin potřebuje recesi, aby se vypláchl. Dolů mohou trhy i bez toho.
Býčí návrat bitcoinu nad 62 000 dolarů
Předešlé dva týdny byly pro bitcoin vskutku zásadní. Prvně se cena propadla ze stranového boxu až po blízký support 52 000 dolarů, kde se však agresivně odrazila. Cena se proto rychle stáhla zpátky k 60 000 dolarů, kde bylo ovšem vidno, jak se nákupnímu tlaku nedaří úroveň prolomit. Tudíž hrozilo, že se bývalý support 100% potvrdí jako rezistence.
To se ale nestalo, protože hned na začátku nového týdne cena bitcoinu vyskočila nad těch 62 000 dolarů. Technické opodstatnění spočívá ve vyplnění hidden gapu, výběr likvidity u supportu a posléze vytvoření týdenní svíce v podobě svíčkové formace bullish harami.
Na denním grafu lze sledovat, jak se díky price action vytvořil menší V-shape, což se stává při extrémních situacích, kdy silně medvědí sentiment je v krátký čas vystřídán býčím sentimentem.
Nyní cena bitcoinu směřuje k lokální rezistenci 64 000 dolarů. Další zastávkou je v úvodu řečených 67 000 dolarů. z grafu vyplývá, že těch rezistencí při cestě na nová historická maxima je víc než dost. Jestli proto jednou dojde k průlomu na 100 000 dolarů, můžete si počkat celé měsíce.
Závěrem: Z medvěda rychle býk
Cenové průběhy, které vyústí v tzv. V-shape struktury, mohou být pro nováčky dost náročné. Prvně vás to přinutí prodat v tu nejméně vhodnou chvíli, protože se na první pohled zdá, že konec poklesu je v nedohlednu. Následně cena rychle vypumpuje, což na oplátku vzbuzuje pocit, že vám ujíždí vlak.
Proto je třeba se psychicky obrnit a dodržovat předem daná pravidla, které si nastavíte. Platí to jak pro akcie nebo pro bitcoin. Nevyplácí se prodávat, když vrcholí pokles. Je lepší si alespoň počkat na cenovou konsolidaci, díky čemuž je trh pak mnohem lépe čitelný.
Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB